سبد خرید 0

وبلاگ

چرا دانش آموزان دروس خوانده شده را فراموش می کنند؟

دانش آموزان ممکن است برای خواندن درس ساعت‌ها وقت صرف کنند، اما به دلیل آن که اصولی درس نمی‌خوانند مطالب را فراموش می کنند و این موضوع بسیار ناراحت کننده است. زمانی که دانش آموزان تمرکز ندارند، خواندن بی‌فایده خواهد بود. حقیقت این است که بسیاری از دانش آموزان با اصول درست درس خواندن آشنا نیستند در حالی که بسیار تلاش می‌کنند، اما زمان یادآوری مطالب دچار مشکل می‌شوند. بسیاری از دانش آموزان وقتی درس می خوانند اصطلاحا فقط جملات کتاب را حفظ می کنند بدون آنکه مطلب را به درستی بفهمند و یا درک کنند. مشکل عمده دانش آموزان در یادگیری دروس به درک مطلب نادرست بستگی دارد. شاید فراموش کردن دروس و کسب نمرات یا امتیازات پایین ناشی از این فراموشی نه تنها برای دانش آموز دردسرساز است بلکه برای والدین نیز دشواری های اساسی و مهمی را به دنبال دارد.

یکی از تاثیرات نامطلوب فراموشی دروس منزوی شدن دانش آموز است. فراگیری نادرست دروس حتی باعث می شود مهارت های ارتباطی دانش آموزان دچار خدشه و صدمه شود و نتوانند با دوستان و معلمان خود ارتباط سازنده ای برقرار کنند. عموما این دانش آموزان با دانش آموزانی دوست می شوند که علاقه ای به درس خواندن ندارند و از زیر بار مسئولیت درس خواندن فرار می کنند.

علاوه بر این خانواده یا والدین به طور مداوم به دنبال معلمان خصوصی هستند و چاره کار را در این می بینند که معلمی هم در خانه مطالب را برای فرزندشان تکرار کند.

اما مشکل اساسی نداشتن تمرکز و توجه است. برای افزایش تمرکز باید به صورت بخش‌های کوتاه درس خوانده شود. پس از پایان یک بخش به ذهنتان مراجعه کنید و درباره مطالبی که مطالعه کرده‌اید متمرکز شوید. پایداری خوانش و زمان مطالعه را در هر روز یا هفته افزایش دهید.

اگر احساس می‌کنید حافظه شما تحلیل رفته و همه درس‌هایی که خوانده‌اید فراموش شده است، نا امید نشوید و به جای تسلیم شدن، دنبال راه حل باشید. روان‌شناسان معتقدند که انسان دارای سیستم حافظه‌ای با سه مرحله‌ مجزا است: حافظه حسی، حافظه کوتاه مدت و حافظه بلند مدت. حافظه حسی بسیار فرار است و مدت زمان ذخیره سازی اطلاعات در آن کمتر از ۱ ثانیه بررسی شده است. حافظه کوتاه مدت گنجایش بسیار محدودی دارد و پس از فیلتر کردن، اطلاعات را به سرعت به حافظه بلند مدت منتقل می‌کند. حافظه بلند مدت دارای ظرفیت نامحدودی است و اطلاعات را با ماندگاری زیاد ثبت می‌کند.

فراموشی به این دلیل است که مطالب از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت منتقل نمی‌شوند. در واقع هر نوع اطلاعاتی که در حافظه حسی و کوتاه مدت باشند اگر ارزشمند باشند به حافظه بلند مدت انتقال می‌یابند.

 مهم‌ترین عامل در فراموشی مطالب درسی مرور نکردن آن‌ها است. زمانی که مطالب جدید درسی را مطالعه کردید سعی کنید حتما در همان روز آن را مرور کنید و این کار را به آینده محول نکنید. اگر بعد از چند روز مطالب را مرور کنید به طور طبیعی بخش‌هایی از آن را فراموش خواهید کرد. بهترین کار مرور دروس در همان روز و همین طور چند روز بعد از مطالعه است تا مطالب به حافظه بلند مدت منتقل شوند.

رمز یادگیری مؤثر، تکرار مطالب است. تکرار، یکی از اهرم‌های قدرتمند در اختیار ما است که باعث می‌شود اطلاعات مدام به مغز مخابره شود و مغز با این تکرار‌ها مطالب را می‌فهمد.

اگر دانش آموزان مطلبی را به دیگران آموزش دهند یا با هم به صورت گروهی مطالب را مرور کنند، دیرتر آن را فراموش خواهند کرد. دانش آموزان می‌توانند متن کتاب را برای خود با صدای بلند بازگو کنند. تحقیقات نشان می‌دهند اگر مطالب را با صدای بلند بیان کنیم آن‌ها را بهتر به خاطر خواهیم سپرد. هنگام مطالعه کاغذ و قلمی داشته باشید و مطالبی که میخوانید را بنویسید. این نوشته‌ها کمک بزرگی به شما برای به خاطر سپردن مطالب خواهد کرد.

سعی کنید فقط اطلاعات مهم و مناسب را مشخص کنید. برای مثال در یک صفحه فقط دور چند کلمه کلیدی را خط بکشید. هر چیزی را که می‌خوانید به زبان خود بازگو کنید. حتما درباره مطالب با دیگران بحث و گفتگو کنید. پاراگراف‌هایی که اطلاعات مهمی در آن جاسازی شده است را بازخوانی کنید. اگر فرصت دارید بعد از چند روز و اگر فرصت چند روزه ندارید بعد از چند ساعت محتوا، موضوعات و نظریه‌های مهم را دوباره بخوانید و از خودتان امتحان بگیرید.

دانش آموزان چگونه درس بخوانند تا فراموشي آن ها به حداقل برسد؟

بسياري از دانش آموزان روش درست درس خواندن را نمی دانند. بسياری از آن ها تلاش زیادی مي کنند اما زمان يادآوي مطالب دچار مشکل مي شوند.

در يک مطالعه خوب و اثرگذار بهتر است موارد زير را مد نظر داشته باشيم تا ضمن يادگيري صحيح، فراموشي را به حداقل برسانيم.

1- درک معناي مطالب:

مطالبي که فهميده و استنباط مي شود بهتر در حافظه مي ماند. لذا بايد روي معنا و مفهوم مطالب تمرکز کنیم و درباره آنها بررسی بیشتری به عمل آوریم.

2- درک کل و جزء:

دانش آموز هر مطلبي را که مي خواند ممکن است جزئي از يک کل باشد. لذا مطالبي که زير مجموعه يک عناوين کلي هستند بايد ارتباط ذهني داده شوند و دانش آموز بتواند بفهمد مطالبي را که مي خواند مربوط به کليتي است که اين بخش مربوط به آن است.

3- بازگويي مطالب براي خود:

 مطالبي که از حفظ براي خود بازگو مي کنيم ماندگاري بيش تري پيدا مي کند.

4- تمرين و تکرار:

اين شيوه اي است که مطالب از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت انتقال پيدا مي کند. تمرين و تکرار بايد به تدريج و با فاصله هاي زماني خاص صورت گيرد.

 5- استراحت قبل از يادگيري و بعد از يادگيري:

تحقيقات نشان داده است که بعد از يک استراحت و خواب آرام انسان مطالب را بهتر ياد مي گيرد. هم چنين اگر بعد از يادگيري مطلبي کمي استراحت کنيم يا به خواب برويم يادگيري با دوام تر خواهد بود.

6- ياد گيري تدريجي:

تحقيقات نشان مي دهد که يادگيري بايد تدريجي و در زمان هاي مختلف باشد. سعي در يادگيري مطالب زياد در وقت کم منجر به فراموشی و از یاد بردن مطالب مي شود. برخي از دانش آموزان از اين که سعي مي کنند مطالب انباشته شده را بدون استراحت و در وقت کوتاه بخوانند جز فراموشي چيزي عايدشان نمي شود.

7- ايجاد تصوير ذهني:

از آن جايي که انسان ها خالق تصاوير ذهني هستند مي توانند در دنياي ذهن خود براي مطالب آموخته شده تصاوير ذهني خلق کنند که خود مبتکر آن هستند.

8- ارتباط آموخته ها به هم:

انسان هرمطلبي را که مي آموزد مي تواند دردنياي آموخته هاي ذهني خود مفاهيم و مطالب مرتبط با آن را بیابد و به یادگیری خود قوت و قدرت بیشتری بدهد.

9- وجود نظم و آهنگ:

اگر برخي از مطالب درسي را به صورت شعر و آهنگ موزون در بياوريم يادگيري و ماندگاري آن هم آسان و هم طولاني مي شود. انسان ذاتا گرايش به هارموني و نظم و آهنگ دارد براي همين است که بچه ها خيلي زود مطالب را که درقالب شعر و آهنگ باشند را ياد گرفته و به خاطر مي سپارند.

10- تمام مطالبی که گفته شد فرض بر این بود که دانش آموزان برای یادگیری، انگیزه و علاقه کافی داشته باشند و گرنه بدون انگیزه و علاقه، مطالب بالا هم جایگاه خود را از دست خواهند داد.

همچنین اضطراب و نگرانی و ترس اجازه نمی دهد که دانش آموز به درستی مطالب را یاد بگیرد و در صورت یادگیری زود فراموش می شوند. بنابراین انگیزه و آرامش روان مقدمه ای برای فرایند یادگیری است.

یک نکته مهم این است که برخی از دانش آموزان از راه تجربه و تکیه بر هوشمندی خود و به مرور زمان با موارد بالا برای یادگیری و یادسپاری و مقابله با فراموشی آشنا می شوند.

 شاید با اصطلاح فرا شناخت آشنا باشید؟

فراشناخت یعنی هر فردی می داند که باید چگونه بداند. برای همین برخی از دانش آموزان در وجود خود یک قدرت نهفته دارند و به تدریج با گذشت زمان به این مسئله پی می برند که چگونه و از چه راه هایی باید برای یادگیری اقدام کنند. یعنی آنها بر چگونه یادگیری خود متمرکز می شوند.

فرق این دانش آموزان با دیگر دانش آموزان این است که به یک نوع خود آگاهی دست یافته اند که طی آن روش های یادگیری و یادآوری را ناخودآگاه می دانند. در حالی که همسالان آنها از عدم توانایی خود شکوه دارند و همین امر باعث می شود که در تحصیل خود پیشرفت نکنند.

0 0 vote
Article Rating
اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments