وبلاگ

موثرترین راه های جلوگیری از پیری مغز

بسیاری از افراد سوال می کنند که موثرترین راه های جلوگیری از پیری مغز چیست؟ باید دقت کنید که روش های مختلفی وجود دارد تا از پیری مغز جلوگیری شود. شما باید به دنبال موثرترین راه های جلوگیری از پیری مغز باشید تا بدون هیچ دردسری، از برهه زمانی پیری مغز، بگذرید. اگر از اینکه در آینده دچار، پیری مغز شوید، میترسید، به شما پیشنهاد می شود این مقاله را به طور کامل مطالعه کنید و با دنبال کردن نکات ذکر شده، از پیری مغز جلوگیری کنید. با باشگاه مغز و حافظه همراه باشید.

موثرترین راه های جلوگیری از پیری مغز

بزرگتر شدن می تواند خیلی خوب باشد، بازنشستگی به شما فرصت بیشتری می دهد تا در کنار عزیزان خود باشید و علایق شخصی خود را دنبال کنید و البته باید به دنبال موثرترین راه های جلوگیری از پیری مغز باشید.

علاوه بر این، افراد مسن اغلب می توانند حل کننده مشکلات بهتری نسبت به همتایان جوان خود باشند، زیرا آنها می توانند از دهه ها تجربه و دانش اضافی حاصل شوند. اما، همانطور که احتمالا می دانید، بالا رفتن سن جنبه های منفی دارد و یکی از آنها پیری مغز است و از این جهت، باید موثرترین راه های جلوگیری از پیری مغز را در پیش بگیرید.

به عنوان مثال، بسیاری از سالمندان نگران احتمال افت ذهن و از دست دادن حافظه هستند. مغز انسان متاسفانه از سن 30 سالگی کند می شود و پس از آن به دنبال موثرترین راه های جلوگیری از پیری مغز هستند.

احتمالا متوجه شده اید که برخی از افراد در هر سنی می توانند هوشیار بمانند در حالی که دیگران اینگونه نیستند. دلیل آن فقط ژن های خوب نیست. انتخاب سبک زندگی نیز نقش سنگینی دارد. گرچه درست است که ماده خاکستری مغز ما با افزایش سن کوچک می شود، اما قدرت پلاستیک عصبی می تواند به ما کمک کند تا سلول های عصبی خود را دوباره بازیافت کنیم تا از افت حافظه جلوگیری کند.

برای استفاده از این اثرات محافظتی، باید مطمئن شوید که مغز شما هم فعال و هم سالم است. در زیر چند روش برای محافظت از مغز و هوشیار نگه داشتن آن تا زمان بازنشستگی آورده شده است.

جلو گیری از پیری مغز با ورزشورزش منظم

گرچه همه نمی توانند از نظر جسمی فعال باشند، اما مهم است که با ورزش منظم همراه باشید و این یکی از موثرترین راه های جلوگیری از پیری مغز است. لازم نیست این روال کار سخت باشد، صرفا 30 دقیقه پیاده روی روزانه این کار را برای شما انجام می دهد.

ورزش منظم برای مغز شما معجزه می کند، از بسیاری از شرایط پزشکی که می تواند به از دست دادن حافظه کمک کند، از جمله دیابت، فشار خون، کلسترول بالا، چاقی و سکته مغزی جلوگیری می کند. اگر با مشکلات جدی بهداشتی یا حرکتی روبرو هستید، ابتدا در مورد ایجاد یک رژیم تناسب اندام مناسب برای شما با پزشک یا متخصص فیزیوتراپی صحبت کنید.

تحریک ذهنی 

تحریک ذهنی از اهمیت بیشتری برخوردار است، بنابراین مطمئن باشید که مغز خود را متمرکز نگه دارید. نوع تحریک نیز تاثیر دارد، محققان بازی های تعاملی و تمرینات شناختی ویژه ای را توسعه می دهند. با این حال، اگر نمی خواهید چنین نرم افزاری را تهیه کنید، می توانید به راحتی یک سرگرمی جدید را انتخاب کنید. یک مهارت جدید بیاموزید، چند معما و پازل را انجام دهید، یا حتی فقط یک کتاب بخوانید.

تغذیه سالم

آنچه در بدن خود قرار می دهید بر همه جنبه های سلامتی شما تاثیر می گذارد و به عنوان یکی از موثرترین راه های جلوگیری از پیری مغز شناخته شده است.

مراقبت عاطفی

از احساسات و سلامت روان خود غافل نشوید و این می تواند یکی از موثرترین راه های جلوگیری از پیری مغز باشد. خلق و خوی شما جنبه ای از ذهن شماست که از سطح انرژی گرفته تا عملکرد ایمنی بدن تاثیر می گذارد. علاوه بر این، به ویژه افسردگی بالینی که در افراد مسن کمتر تشخیص داده می شود، زیرا علائم آن به اشتباه به پیری نسبت داده می شود و تاثیر منفی عمده ای بر مهارت های شناختی فرد دارد.

انجام دادن فعالیت های اجتماعی است

به عنوان یکی از موثرترین راه های جلوگیری از پیری مغز، اجتماعی بمانید و از انزوا بپرهیزید. ارتباط با دیگران به تقویت روحیه و قدرت مغزی شما کمک می کند. حتی اگر نمی توانید به طور حضوری با دوستان و خانواده خود در تماس باشید، می توانید در عوض از طریق تماس تلفنی یا ویدیویی ارتباط برقرار کنید. علاوه بر این، انجمن های زندگی سالمندان می توانند به شما کمک کنند تا از طریق فعالیت های منظم برای ساکنان آن، یک زندگی اجتماعی فعال داشته باشید.

چگونه می توانم مغزم را هوشیار نگه دارم؟

تلاش و از سرگیری برنامه نرمال خود در زمان ویروس کرونا از نظر ذهنی طاقت فرسا است. شما ممکن است از راه دور کار کنید، به کودکان خود کمک کنید تا خود را با یادگیری ترکیبی وفق دهند، خانواده خود را از ویروس کرونا محافظت کنند یا همه موارد بالا را در یک زمان انجام دهید.

تلاش برای مراقبت از خود را در این ترکیب از مسئولیت های بی پایان اضافه کنید. تمام این استرس می تواند تمرکز شما را کاهش دهد، شما را تحریک پذیر یا افسرده کند و به راحتی به روابط شغلی و شخصی شما آسیب برساند.

همانطور که پیشتر ذکر شد، شما می توانید با انجام دادن ورزش های روزانه مثل پیاده روی و انجام دادن معما و یا یک پازل، به مغز خود کمک کنید تا هوشیار بماند و از این جهت، با مشکلاتی مثل آلزایمر و دیگر بیماری های ذهنی، مواجهه نشوید و این یکی از موثرترین راه های جلوگیری از پیری مغز است.

بهتر است برای این کار، ارتباط با دیگران را حفظ کنید و همیشه با دوستان و آشنایان خود صحبت کنید، این به شما کمک می کند تا یک مغز تیز / هوشیار را داشته باشید و این یکی از موثرترین راه های جلوگیری از پیری مغز است.

مطالعه برای جلوگیری از پیری مغزمطالعه کردن به عنوان موثرترین راه جلوگیری از پیری مغز

همیشه ذکر شده است که با مطالعه کردن، از آلزایمر جلوگیری می شود. یکی از موثرترین راه های جلوگیری از پیری مغز، مطالعه کتاب و روزانه های بروز است. با خواندن روزنامه و مقالات بروز، علاوه بر اینکه از آلزایمر جلوگیری کردید بلکه به تقویت مغر و جلوگیری از پیری مغز نیز کمک کردید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تاثیر مطالعه بر مغز مقاله تاثیرات شگفت انگیز مطالعه بر مغز را مطالعه بفرمایید

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید