سبد خرید 0

راه های مقابله با ترس و اضطراب در کودکان

ترس نوعی احساس است که در کودکان غیرقابل اجتناب است. شاید برای کودک شما هم اتفاق افتاده باشد که در هنگام رعد و برق در پشت کاناپه پنهان شده باشد یا مثلا چیزی به اسم “هیولا” در کمد آنها وجود دارد که در حال انجام حرکات ژیمناستیکی است ! او بر می خیزد و یک لیوان آب می خورد و 5 دقیقه دیگر نیز دوباره آب می خورد اما تا کی؟ بیایید به ترس ها برگردیم. معمولا چیزی که در غریزه ما والدین طبیعی است این است که ما تنها واکنشی نشان می دهیم برای تسکین و آرامش کودک است و تمام ! با بررسی راه های مقابله با ترس و اضطراب در کودکان با باشگاه مغز و حافظه همراه باشید.

به او می گوییم: “دلبندم، من قول میدهم که چیزی زیر تخت وجود ندارد !”

اما واقعیت بیانیه دیگری می گوید. واقعیت می گوید که ما به عنوان والدین نباید همیشه در دسترس باشیم تا به کودکان کمک کنیم، در حقیقت آنها باید به خودشان کمک کنند تا آرام شوند اما چگونه؟

راه های مقابله با ترس و اضطراب در کودکاندر ابتدا بیایید به کودک خود آموزش دهیم که بدون دخالت والدین با ترس های خود کنار بیاید و سپس با عملی کردن راه های مقابله با ترس و اضطراب در کودکان می تواند اعتماد به نفس خود را بالا ببرد و در کنترل بیشتر  و ترس کمتر می تواند استقلال لازم را بدست بیاورد.

کودکان از ترس رعد و برق پشت کاناپه پنهان می شوند.

یکی از راه های مقابله با ترس و اضطراب در کودکان استفاده از خود تنظیمی است.

شاید برای خیلی از شما سوال باشد که چگونه می توان به کودکان کمک کنیم تا احساس شجاعت بیشتری داشته باشند. خب ما در این مقاله راهکارش را برای شما ارائه دادیم.

اول از همه بهتر است از یک مهارت نامرئی استفاده کنیم که معمولا به آن قدرت خودتنظیمی میگویند. خود تنظیمی اساسا روشی است که در آن احساسات و رفتار به طور سالم و اساسی پردازش و مدیریت می شوند. این خود تنظیمی برای کودکان زمانبر است و نیاز به تمرین و فضا یادگیری دارد.

ترسیدن از ترس ممنوع !

الیانا پلات، یک مددکار اجتماعی در ایالات متحده، می گوید: “ترس بخشی از بزرگ شدن طبیعی و سالم یک کودک است.” هر چند متاسفانه گاهی اوقات کودکان با چیزهایی روبرو می شوند که واقعا ترسناک هستند و آنها را می ترسانند. اما هیچکدام از ترس های دوران کودکی، تهدید تلقی نمی شوند. شاید آن “هیولا” فقط یک کت قدیمی باشد که شما قصد داشتید آن را دور بیندازید.

به هر حال این ترس ها فرصتی است برای کودک تا بتواند روی مهارت های خودتنظیمی کار کند. والدین باید توجه کنند که در ابتدا اضطراب و استرس زیادی درباره آن نداشته باشند.

پلات می گوید: “ما به عنوان والدین می خواهیم به کودکانمان آموزش دهیم که چگونه این شرایط سخت را پشت سر بگذارند و از راه های مقابله با ترس و اضطراب در کودکان استفاده کنند، اما نحوه انجام آن در والدین مختلف، متفاوت است.” وقتی که کودک احساس ترس می کند، طبیعی ترین واکنشی که والدین می توانند انجام دهند این است که به او اطمینان خاطر می دهند و این می تواند آرامش لحظه ای برای کودک فراهم کند، اما با گذشت زمان توانایی کنترل ترس برای کودک دشوار تر می شود. پلات ادامه می دهد: “اگر کودک بدانند که پدر و مادر همیشه به کمک آنها می شتابند، در واقع هیچ انگیزه و فرصتی برای یادگیری کنترل ترس در آنها بوجود نمی آید.”

کمک والدین برای آرامش بخشی به کودک ترسیده همیشه خوب نیست.

ما چگونه می توانیم کمک کنیم؟

البته تئوری بالا به این معنا نیست که وقتی کودک خود را در یک اتاق تاریک رها کردیم به او بگوییم: “خداحافظ ! شجاع باش و فردا صبح می بینمت !”

در روانشناسی بالینی آماده است که شما باید این کار را با راهنمایی انجام دهید تا زمانی که کودک آمادگی لازم را بدست آورد و به زبانی دیگر تا زمانی که کودک زمام امور را بدست نگرفته، بهتر است او را ترک نکنیم.

به کودکان آموزش دهیم که همیشه خودشان با ترس مقابله کنند.

ترس کودکانبنابراین بهترین راه های مقابله با ترس و اضطراب در کودکان کدامند؟

 1. به کودک فرصت دهید تا درباره آنچه که او را میترساند، صحبت کند.

کودکان می دانند که از چه چیزی میترسند، اما همیشه کلماتی برای توصیف ترس خود ندارند. از او سوالات خاصی بپرسید تا به او کمک کند که حرف بزند. به عنوان مثال اگر کودک از سگ می ترسد، از او بپرسید: “چه نوع سگی او را میترساند؟” یا “اگر سگی شما را غافلگیر کرد می تواند شما را از پا درآورد؟”

وقتی که از نوع ترس کودک خود به درک بهتری رسیدید، می توانید راهکار بهتری برای کمک به او ارائه دهید.

رایج ترین ترس ها در دوران کودکی

 • تنها بودن
 • ارتفاعات
 • تاریکی
 • سگ و هر حیوان بزرگ دیگر
 • صداهای بلند و ناآشنا
 • شکل ها
 • هیولاهای تخیلی در کمد، زیر تخت و …

 

 1. انجام اعتبار سنجی و سپس ادامه دادن

زمانی که ترس کودک را درک کردید، به او بگویید که آن را جدی می گیرید و او را تایید کنید. سپس سریعا قدم بعدی را بردارید تا کودک احساس شجاعت بیشتری داشته باشد.

 1. یک برنامه ایجاد کنید.

برای رسیدن به اهداف باید با کودک خود یک برنامه طراحی کنید. مثلا اگر کودک عادت دارد تا زمانی که خوابش می برد، شما را به اتاقش ببرد و از شما بخواهد که در کنارش بنشینید. این بار به بگویید که بهتر است تا آخر هفته خودش چراغ ها را خاموش کند و بخوابد. و برای رسیدن به این برنامه باید گام به گام عمل کنیم.

 

شب اول: دو کتاب برایش بخوانید، چراغ ها را خاموش کنید، چراغ خواب را روشن نگه دارید و تا زمانی که خوابش میبرد فدون هیچ گفتگوییی در کنارش بنشینید.

شب دوم: یک کتاب بخوانید، چراغ ها را خاموش کنید و پشت در بایستید تا کودک خوابش ببرد.

شب سوم: یک کتاب بخوانید، چراغ خواب را روشن کنید و در را ببندید.

شب چهارم: یک کتاب بخوانید، چراغ ها را خاموش کرده و در را ببندید.

راه های مقابله با ترس در کودکان

 1. صبور باشید و تشویق کنید.

برای رسیدن به نتایج موفقیت آمیز باید صبور بود. تغییر کردن نیاز به زمان دارد و ترس یکی از احساسات قدرتمندی است که به تحمل زیادی نیاز دارد. دائما به کودک یادآور شوید که می تواند بر ترسش غلبه کند و به او بگویید: ” تو توانایی انجام این کار را داری” یا “تو خیلی شجاع هستی”.

این می تواند به کودک اعتماد به نفسی بدهد که با ترسش مقابله کند. احساس ترس پس از انجام این راهکارها طبیعی است و با گذشت زمان بهبود می یابد.

0 0 vote
Article Rating
اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments