سبد خرید 0

وبلاگ

تماشای تلویزیون و عوارض آن در کودکان

در دنیای امروز که سرگرمی کودکان با ابزار و وسایلی همچون تلویزیون، موبایل، تبلت و آی‌پد تامین می‌شود، بسیاری از مهارت‌ها در کودکان توسعه نمی‌یابند.

تلویزیون و بیش فعالی کودکان:

تحقیقات و مطالعات موسسه پزشکی کودکان در امریکا (ای ای پی) نشان می‌دهد که تماشای تلویزیون در کودکی خطر ابتلای کودکان را به بیش فعالی و عدم توجه و تمرکز آنها را در سالهای بعدی زندگی افزایش می‌دهد. تحقیقات و پژوهش‌های دیگر نشان می‌دهد تماشای تلویزیون در سنین خیلی پایین کودکی می‌تواند تاثیرات نامطلوبی بر مغز کودکان بگذارد و موجب بروز اختلالاتی در مغز آنها شود. دکتر دیمیتری کریستاکسی با تحقیق روی ٢٠٠٠ کودک نشان داد که کودکان به ازای هر ساعت تماشای تلویزیون، ده درصد بیشتر مبتلا به بیش فعالی شده‌اند.طبق تحقیقات دکتر دیمیتری، حرکت سریع و نور و نقطه‌ها در صفحه دیجیتالی تلویزیون باعث تحریکات شدید و سریع مغز می‌شود و این تحریکات باعث صدمه به مغز کودک و عوارض بعد از آن مانند کمبود توجه کودک در کتاب خواندن و درس خواندن خواهد شد.

تلویزیون و بیش فعالی کودکان-رویا غندالی

تماشای تلویزیون ممنوع!

موسسه پزشکی کودکان توصیه می کند کودکان زیر دو سال به هیچ وجه تلویزیون تماشا نکنند.دکتر دیوید هیل نویسنده و متخصص کودکان در کتاب “والدین مثبت” با توجه به تحقیقات انجام شده تماشای تلویزیون را برای کودکان زیر دو سال زیانبار توصیف می‌کند. دکتر هیل در کتاب خود با توجه به تشریح مراحل رشد، مغز کودک را در دو سال اول زندگی نسبت به تماشای تلویزیون آسیب‌پذیر می‌داند. مغز کودکان دید سه بعدی را با نگاه به اجسام واقعی توسعه می‌دهند، در حالی که تلویزیون اجسام را دو بعدی و تخت به تصویر می‌کشد.محققان دانشگاه کورنل گزارش می‌دهند که رابطه آماری کافی بین تماشای تلویزیون در کودکان زیر سه سال و بیماری اوتیسم وجود دارد. این تحقیقات به این معنی نیست که دلیل ابتلا به اوتیسم پیدا شده‌است، اما تحقیقات نشان می‌دهد که تماشای تلویزیون می‌تواند باعث تحریک این بیماری در کودکی شود و زمینه را برای بروز اوتیسم آماده سازد.برای اطلاعات بیشتر به مقاله بیماری اوتیسم: علائم، علت‌ها و راه‌های درمان و تشخیص آن مراجعه کنید.

نظر پرفسور اسپاک در مورد تلویزیون و کودک و تاثیر آن در رشد تخیل و زبان دو تا سه ساله‌ها این است که چیزی که به شدت توصیه می‌کنم از آن استفاده نکنید تلویزیون است. حتی با کیفیت‌ترین برنامه‌های تلویزیونی هم، تخیل کودک را محدود می‌سازند. چون تلویزیون همه کارها را خودش انجام می‌دهد و ضرورتی ندارد که کودک تلاشی بکند.

تماشای تلویزیون ممنوع-رویاغندالی

چشم کودک زیر دو سال وقتی به صفحه دیجیتالی تلویزیون یا موبایل خیره می‌شود به دلیل وجود سلول‌های عصبی رشد نیافته موجب آسیب مغز می‌شود. کودکان زیر دو سال ۵ دقیقه هم نباید تلویزیون تماشا کنند.تحرک و بازی تنها عامل رشد روانی و جسمی کودکان می‌باشد، کودک با زل زدن به تلویزیون ممکن است زبان را بهتر یاد بگیرد اما رشد روانی سالمی نخواهد داشت. (اگر از والدینی شنیدید فرزندشان با تماشای تلویزیون پیشرفت داشته تنها با والدینی روبرو هستید که فرزندان باهوشی دارند اما حتما به او اسیب زده‌اند.)کودکان از دو سالگی نیم ساعت در روز می‌توانند تلویزیون تماشا کنند اما تا شش سالگی بهتر است برای بازی با موبایل یا کامپیوتر صبر کنند. دلیل اول، آن است که کودکانی که در معرض کار با موبایل و کامپیوتر زیر شش سالگی یا بیشتر از یک ساعت بعد از شش سالگی هستند خطر اعتیاد به اینترنت و منزوی شدن را خواهند داشت. دلیل دوم هم این است که انسان در رابطه با دیگران رشد سالم خواهد داشت.بنابراین وقتی کودک صرفا با تلویزیون یا وسایلی مانند موبایل یا آی‌پد سرگرم شود، رشد اجتماعی او مورد غفلت قرار می‌گیرد و از لحاظ ارتباطات اجتماعی دچار ضعف و ناتوانی خواهد شد، به طوریکه در سنینی که ضروری است زندگی اجتماعی را تجربه کند فاقد توانمندی‌ها و مهارت‌های ارتباطات اجتماعی خواهد بود. مهم‌ترین تاثیر این امر، ضعف کودک در دوست‌یابی است.

تلویزیون و یادگیری-رویا غندالی

تلویزیون و یادگیری:

در واقع می‌توان گفت تلویزیون مانع یادگیری مفید است.متخصصان معتقدند که تلویزیون هیچ‌گونه بار آموزشی مثبت برای کودکان زیر ۲ سال ندارد. به این دلیل که تماشای آن مانع از انجام فعالیت‌های مفیدی مثل برقراری ارتباط و تعامل کودکان با دیگران و بازی کردن می‌شود.در واقع  مانع از انجام فعالیت‌هایی است که باعث رشد مغز کودک می‌شوند. کودکان در بازی و ارتباطات واقعی می‌توانند یادگیری موثرتری نسبت به تماشای آن موضوعات در صفحه تلویزیون داشته باشند.یکی از اثرات تلویزیون بر کودکان این است که وقتی کودک مدام پای تلویزیون باشد، فرصت کافی برای تقویت و توسعه مهارت‌هایی چون زبان، خلاقیت، فعالیت‌ها و مهارت‌های حرکتی و اجتماعی نخواهد داشت. این دست از مهارت‌ها با بازی کردن، کشف و شهود، گفتگو و ارتباط با دیگران، در ۲ سال ابتدایی زندگی شکل می‌گیرند (یعنی زمانی حیاتی و مهم برای توسعه مغز).برای نمونه، مهارت زبانی کودک با تماشای منفعلانه تلویزیون تقویت نمی‌شود. در واقع، در گفتگوهای واقعی با دیگران و در بستر مکالمات واقعی و کاربردی است که کودک قادر به شناخت کلمات و عبارات و استفاده درست از آن‌ها می‌شود.

تلویزیون مانع رشد خلاقیت -رویا غندالی

تلویزیون مانع رشد خلاقیت است:

از نگاه متخصصان یکی از اثرات تلویزیون بر کودکان، لختی و کرخت شدن ذهن کودک است. آن‌ها معتقد هستند که تماشای بیش از حد تلویزیون، باعث می‌شود که کودک تنها ارتباطی یک طرفه با دستگاه داشته باشد و چیزی که از قبل ساخته و پرداخته شده را منفعلانه تماشا کند.آن‌هایی که معتقدند اثرات تلویزیون بر کودکان منفی و بدون بازده است می‌گویند هیچگونه خلاقیت، چالش، تحلیل و استفاده از تخیلی در تماشای این جعبه سخنگو وجود ندارد.در واقع تلویزیون مانع از رشد خلاقیت و قدرت تحلیل و استدلال در کودکان می‌شود.کودکی که مدام پای تلویزیون است و زمانی را به مطالعه و کتاب خواندن برای او اختصاص نمی‌دهند، در مهارت‌های خواندن رشد کافی پیدا نمی‌کند.

تلویزیون و مهارت خواندن:

کودکانی که قبل از مدرسه بیشتر تلویزیون می‌بینند و روی مهارت‌های دیگر خود به درستی کار نمی‌کنند، درسال‌های بعد در خواندن ضعف خواهند داشت.عدم توجه به کتاب خواندن و سایر رسانه‌های کتبی مانند روزنامه‌ها و مجلات مخصوص کودکان نیز تاثیری مشابه اثرات تلویزیون بر کودکان در بعد منفی خواهد گذاشت.

تلویزیون و مهارت خواندن-رویا غندالی

فرصت کودکی کردن را از کودکان نگیریم:

اگر فرزندتان به تلویزیون، موبایل، آی‌پد یا کامپیوتر معتاد است متوسل به زور و تنبیه نشوید. تنها یک پیشنهاد وسوسه انگیز می‌تواند او را از این وسایل جدا کند. دعوت کودک به بازی هم موجب برانگیخته شدن هیجانات و احساسات کودک می شود و هم به او فرصت کودکی کردن می‌دهد.خیره شدن به صفحه دیجیتالی با فاصله کم به مرور به چشم صدمه میزند. اثرات سو این وسایل در طولانی مدت خود را نشان خواهد داد.به جای مشغول نگه داشتن کودک با این وسایل، از کودک بخواهید که نقاشی بکشد. فرصتی دیگر برای دعوت کودک به دنیای کودکی‌اش.اگر تماشای تلویزیون برای کودکان مضر است، چطور سی دی‌های آموزشی برای کودکان زیر دو سال به فروش می رسد؟بسیای از مادران ترجیح می‌دهند فرزندشان به جای بازی و کسب تجربه، مشغول یادگیری زبان خارجی، ریاضی، یا الفبا باشد. به طور خلاصه بسیاری از مادران عجله دارند از کودکانشان دانشمند بسازند، بنابراین خام تبلیغات صاحبان کالا می‌شوند که تنها هدف آنها پر پول کردن جیب خودشان است.

0 0 vote
Article Rating
اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments