سبد خرید 0

تأثیرات بازی‌های ویدئویی بر مغز و حافظه کودکان

امروزه بازی‌های ویدئویی جزو پرطرفدارترین سرگرمی در بین تمام مردم به‌خصوص کودکان هستند گیمرها حدود 3 میلیارد ساعت در هفته را صرف بازی می‌کنند. گیمرهای اصلی را کودکان تشکیل می‌دهند. صنعت بازی‌های ویدئویی در چند سال اخیر رشد چشم‌گیری داشته است. همین استقبال محققان را بر آن داشت تا درزمینه تأثیرات بازی‌های ویدئویی بر مغز و حافظه کودکان به مطالعه بپردازند سال‌ها طراحان بازی‌های ژانر وحشت متهم به ترویج انواع خشونت بین کودکان و نوجوانان بودند اما محققان هنوز نتوانستند رابطه معناداری بین بازی‌های ژانر وحشت و افزایش خشونت کودکان پیدا کنند. به گفته آن‌ها برخی از بازی‌ها بر بهبود عملکرد مغز و حافظه تأثیر دارد. به‌راستی تأثیر این دسته از بازی‌ها بر روی مغز و حافظه کودکان مثبت است یا خیر؟ در این مقاله قصد داریم در این رابطه توضیح می‌دهیم. با باشگاه مغز و حافظه همراه باشید.

تأثیرات بازی‌های ویدئویی بر مغز و حافظه کودکان

1-فرآیند مغز  و  بازی های ویدئویی

بازی‌های ویدئویی می‌توانند تغییرات زیادی را در برخی از مناطق مغز ایجاد کنند. بررسی بیش از 100 مطالعه در مورد بازی‌های ویدئویی و مغز نشان می‌دهد که این بازی‌ها ساختار مغز هم دگرگون می‌کنند. مطالعات نشان داده است که برخی از انواع توجه مانند انتخابی و پایدار در کودکان بهبودیافته است. مناطق مربوط به فرایند توجه در مغز در کودکانی که بازی‌های ویدئویی هدفمند انجام می‌دهند به‌مراتب بیشتر از دیگر بازیکنان است. در زندگی روزمره هم این دسته از کودکان وظایف خود را به‌درستی، کامل و سریع انجام می‌دهند.

شواهدی دال برافزایش توان بینایی و ادراک محیط و کشف روابط بین اشیاء وجود دارد. اگر کودکان بازی‌های آموزشی را انجام دهند به‌مرور بر حجم هیپوکامپ مغزشان افزوده می‌شود. متأسفانه برخی از کودکان نسبت به بازی‌های ویدئویی اعتیاددارند. نام این اعتیاد سندرم باری‌های اینترنتی است. سیستم پاداش دهی در این کودکان ضعیف است. درواقع عملکرد مراکز مربوط به لذت، یادگیری و انگیزه در مغز این دسته از کودکان دچار اختلال می‌باشد. در پژوهشی دیگر که بر روی تأثیرات بازی‌های  ویدئویی بر مغز و حافظه کودکان انجام شد. نتایج نشان داد که استدلال، حافظه و سرعت پردازش براثر مداومت دربازی‌های کامپیوتری افزایش پیدا می‌کند.

فرآیند مغز  و  بازی های ویدئویی

اگر کودکان تمایل به بازی‌های خشونت‌آمیز داشته باشند، قشر جلو و پیشانی آسیب می‌بینند. قشر جلو مغز مسئول تنظیم خلق است. تداوم در این امر موجب تغییرات خلقی محسوس در کودکان می‌شود. بازی‌های استراتژیک هم قدرت تصمیم‌گیری را کاهش می‌دهد.

حافظه و بازی های ویدئویی

2-حافظه و بازی‌های ویدئویی

در پژوهشی که بر روی تأثیرات بازی‌های ویدئویی بر مغز و حافظه کودکان در دانشگاه کالیفرنیا انجام شد، نتایج نشان داد که بازی‌های ویدئویی سه‌بعدی منجر به تقویت حافظه می‌شود. در این تحقیق دو گروه آزمایش وجود داشت که یکی از آن‌ها به مدت دو هفته روزی نیم ساعت بازی دوبعدی انجام دادند. و گروه دیگر بازی سه‌بعدی انجام دادند. پس از فرآیند تست حافظه از هر دو گروه به عمل آمد. گروهی که بازی‌های سه‌بعدی کردند، عملکرد حافظه بهتری نسبت به گروه دیگر داشتند. محیط‌های سه‌بعدی موجب رشد سلول‌های عصبی می‌شود. همچنین این بازی‌های ویدئویی حجم هیپوکامپ مغز افزایش می‌یابد.

تأثیرات بازی‌های ویدئویی بر مغز و حافظه کودکان

3- توصیه‌هایی به والدین در مورد بازی‌های ویدئویی

پژوهشگران همواره در مورد صفحه‌نمایش هشدار می‌دهند. برای بازی کودکان خود برنامه‌ریزی کنید. منع دائمی شما نسبت به استفاده از گوشی و بازی‌های ویدئویی ولع کودکان را بیشتر می‌کند. نکته دیگر اینکه رایانه و یا گوشی را در محلی از خانه بیشترین رفت‌وآمد را دارد قرار دهید تا بهتر بتوانید بر روی رفتارهای کودکان خودکنترل داشته باشید. با بچه‌ها در مورد اینترنت و کاربردهای آن صحبت کنید و آن‌ها را در جریان انتظارات خود از آن‌ها قرار دهید. کودک خود را بررسی کنید. اگر کودک شما در انجام فعالیت‌های مدرسه، دوست‌یابی، احساس شادی و ورزش مشکلی ندارد پس‌روی آوردنش به بازی‌های ویدئویی چندان نگران‌کننده نیست. نکته اساسی این است که کودکان حضور شمارا در زندگی خود احساس کنند و اینکه شما نسبت به کارها و علائق آن‌ها آگاهی لازم را داشته باشید. اگر درگذشته فرزند شما مشکلات پرخاشگری داشته بهتر است بازی‌های ویدئویی را برای او محدود کنید و یا در صورت بروز مجدد این مشکل با یک روانشناس مشورت کنید. البته راه‌هایی مانند سرگرم ذهن کودکان با بازی‌های فیزیکی و کلاس‌های مختلف هم وجود دارد.

نشانه‌های اعتیاد به بازی

4-نشانه‌های اعتیاد به بازی و تأثیرات بازی‌های ویدئویی بر مغز و حافظه کودکان

یکی ازاثرات بازی های ویدئویی در کودکان  اعتیاد به آن ها است. در ادامه علائم اعتیاد را مطرح می‌کنیم. اگر کودک شما زمان زیادی را پای رایانه می‌نشیند. در هنگام بازی حالات پرخاشگرانه یا دفاعی در رفتارش وجود دارد.، اگر متوجه گذر زمان نمی‌شود. اگر بازی‌های ویدئویی را به جمع خانوادگی و دوستان ترجیح می‌دهد، اگر سرگرمی‌های گذشته دیگر برای او جذاب نیستند، اگر در انجام کارهای روزمره دچار مشکل است.، اگر روحیه کودک شما حساس و تحریک‌پذیر شده است.، دوستان آنلاین بیشتر، خرج کردن پول برای فعالیت های غیرضروری، پنهان کردن بازی‌های ویدئویی از شما. اگر این نکات را دیدید حتماً جدی بگیرید و با روانشناس و یا مشاور مدرسه مشورت کنید.

 

درمجموع می‌توان گفت که بازی‌های ویدئویی هم اثرات مثبت و هم منفی بر روی مغز و حافظه دارد. پژوهش‌های نشان داده است کاهش آرامش درونی و افزایش ضربان قلب ازجمله تأثیرات منفی بازی‌های ویدئویی بر مغز و حافظه کودکان است. عملکرد حافظه کاری هم در این فرآیند به‌شدت ضعیف می‌شود. بهترین راهکار برای این کودکان هم بتوانند بازی کنند و هم لطمه‌ای به مغز و حافظه وارد نشود، زمان‌بندی است. انجام دادن بازی‌های ویدئویی به‌عنوان زنگ تفریح مابین فعالیت‌های روزانه می‌تواند مفید باشد. البته بازی‌های آموزشی به بهبود فرآیند استدلال و تصمیم‌گیری بسیار کمک می‌کند. در آخر به والدین توصیه می‌شود تا ارتباط مؤثرتری با کودکان خود برقرار کنند و از دور رفتارهای آن‌ها را کنترل کنند تا از بروز هرگونه آسیب احتمالی جلوگیری شود. یادتان باشد در صورت بروز مشکلات جدی حتماً با یک مشاور صحبت کنید.

 

0 0 vote
Article Rating
اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments