سبد خرید 0

وبلاگ

بررسی انواع مفید و مضر ورزش سالمندی

ورزش سالمندی و ضرورت انجام آن

ورزش سالمندی و انجام آن یکی از توصیه های مهمی می باشد که پزشکان و متخصصین به طور جدی به آن اصرار دارند. سالمندی دورانی است که با توجه به شرایط خاص این افراد زمینه پدیدار شدن مشکلات و بیماری های بسیاری می باشد. از بیماری هایی که در کمین اکثر سالمندان می باشد می توان به بیماری هایی همچون پوکی استخوان، آلزایمر، ضعف های عضلانی، فشار خون، مشکلات قلبی و عروقی، افسردگی و غیره اشاره نمود.یکی از علت های عمده به وجود آمدن این بیماری ها و یا تشدید آنها در سالمندان کم تحرکی و حذف ورزش سالمندی  در برنامه روزانه این افراد می باشد.

اصولا ورزش نکردن روند پیری را تسریع بخشیده و پیامدهای جبران ناپذیری به همراه خواهد آورد؛ پس شکی در این موضوع نیست که ورزش یک نیاز غیر قابل جایگزین برای افراد در سنین بالا می باشد و تمامی سالمندان برای کسب سلامتی و شادابی نیازمند انجام ورزش به صورت پیوسته می باشند.

 با وجود اینکه انجام ورزش سالمندی برای سالمندان بسیار مفید و سودمند می باشد ولی برخی رشته های ورزشی وجود دارند که به هیچ عنوان به سالمندان توصیه نمی شود و در صورت انجام ورزش های مذکور این امکان وجود دارد که به سلامتی سالمند آسیب های جدی وارد شود.  

ما در این مقاله آموزشی قصد داریم به انواع مختلف ورزش سالمندی بپردازیم و توضیح دهیم کدام یک از این ورزش ها برای سالمندان مفید می باشد و همچنین چه ورزش هایی برای سالمندان مضر بوده و سالمندان را بایستی از انجام این ورزش ها منع کنیم.

پیاده روی بهترین ورزش سالمندی

یکی از مهمترین معضلاتی که افراد مسن و سالمند با آن مواجه هستند و منشاء بسیاری از بیماری ها می باشد کم تحرکی سالمندان می باشد. کم تحرکی باعث کاهش توده های استخوانی شده و منجر به پوکی استخوان می شود که همین پوکی استخوان به راحتی باعث شکستگی لگن خواهد شد و به همین سادگی می تواند فرد سالمند را تا آخر عمر زمین گیر کند.

برای جلوگیری از کاهش توده های استخوانی با ساده ترین ورزش سالمندی که همانا پیاده روی می باشد می توان تا حدود زیادی بر این مشکل فائق آمد. حداقل 30 دقیقه پیاده روی در طول روز به غیر از جلوگیری از کاهش توده های استخوانی می تواند باعث تقویت عضلات، بهبود جریان گردش خون، حفاظت از مفاصل و کاهش وزن در سالمندان شود.

با ذکر موارد بالا می توان به این نتیجه رسید که پیاده روی یک ورزش سالمندی است که با توجه به دسترسی ساده و سهولت انجام آن بهترین گزینه برای سالمندان می باشد و انجام پیاده روی به تمامی افراد مسن توصیه می گردد.

البته ذکر این نکته حائز اهمیت می باشد که در روزهایی که آلودگی هوا زیاد بوده در هوا در حالت ناسالم قرار دارد انجام ورزش های هوازی همچون پیاده روی بسیار مضر و خطرناک می باشد و بهتر است فرد سالمند از منزل خارج نشود.

ورزش سالمندی و جلوگیری از سقوط افرد مسن

یکی از اتفاقات و حوادث ناگواری که برای سالمندان به وفور رخ می دهد مشکل عدم تعادل این افراد و سقوط آنها می باشد و همین اتفاق باعث شکستگی استخوان ها شده و در برخی اوقات نیز می تواند به خونریزی مغزی منجر شود. مفیدترین ورزش سالمندی که تعادل را در این افراد تقویت می کند ورزش شنا می باشد.

از فواید دیگر انجام ورزش شنا در سالمندان می توان به بهبود سیستم تنفسی، تقویت عضلات، بهبود دردهای عضلانی و بهبود جریان گردش خون اشاره نمود.

ورزش سالمندی ابزاری جهت جلوگیری از آلزایمر

افراد مسن زیادی در اطراف ما وجود دارند که دچار فراموشی یا آلزایمر هستند و این بیماری سر منشاء مشکلات بسیاری می باشد به طوری که زندگی تمامی افراد خانواده را تحت تاثیر خود قرار می دهد. یک ورزش سالمندی مفید که از ایجاد آلزایمر ممانعت می نماید ورزش شطرنج می باشد. این ورزش مفرح باعث تقویت مغز شده و کیفیت زندگی سالمندی را به صورت قابل توجهی ارتقاء می بخشد.

ورزش های دیگر نیز وجود دارند که برای افراد مسن و سالمند مفید می باشد که از جمله آنها می توان به ورزش یوگا و دوچرخه سواری اشاره نمود.

انواع ورزش های مضر برای سالمندان

همان گونه که انجام یک ورزش سالمندی متناسب با شرایط سنی این افراد برای آنها بسیار مفید خواهد بود؛ انجام یک ورزش سنگین و نامتناسب برای سالمندان می تواند آسیب هاب جبران ناپذیری را به همراه آورد. سالمندان ورزش های خشن و سنگین را به هیچ عنوان نبایستی انجام دهند.

در پایین چند رشته ورزشی که سالمندان از انجام آن منع می شوند را به صورت تیتر وار بیان می شود:

  • رشته های مختلف رزمی
  • رشته های قدرتی همچون وزنه برداری و پاورلیفتینگ
  • رشته های گروهی مانند فوتبال
  • رشته های استقامتی همچون دو و میدانی

در پایان این مقاله بایستی این مسئله را مورد توجه قرار داد که در صورت ورود آسیب به سالمند با توجه به شرایط سنی آنها روند ترمیم آسیب وارده بسیار طولانی بوده و مشکلات زیادی را به همراه خواهد آورد. پس سالمندان عزیز بایستی با انجام یک ورزش سالمندی مفید از این مشکلات جلوگیری کنند و همچنین قبل از شروع به ورزش چندین دقیقه عضلات و مفاصل خود را گرم کنند تا به آنها آسیبی وارد نشود.

0 0 vote
Article Rating
اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments