وبلاگ

نقش کارکرد های اجرایی مغز در ازدواج جوانان

نقش کارکرد های اجرایی مغز در ازدواج

در این مقاله با موضوع نقش کارکرد های اجرایی مغز در ازدواج جوانان با ما همراه باشید.کارکرد های اجرایی مغز در واقع مجموعه ای از فرآیند های شناختی مغز هستند. کارکرد های اجرایی مغز شامل حل مسئله، توجه، استدلال، برنامه ریزی و حافظه میباشد. فرآیند های شناختی برای کنترل شناختی رفتار ضروری هستند.

توجه و حافظه  از جمله مهم ترین کارکرد های اجرایی مغز هستند. کارکرد های اجرایی مغز نقش مهمی در کنترل تمامی امور از جمله ازدواج جوانان دارند. از جمله عملکرد های شناختی مهم موثر در ازدواج، مدیریت عواطف، سازماندهی، مدیریت زمان و انعطاف پذیری میباشد. برخی از بیماری های روحی میتوانند این عملکرد ها را تحت تاثیر قرار دهد و زندگی و آینده فرد را تحت شعاع قرار دهد.

کارکرد های اجرایی مغز؛ مدیریت عواطف و ازدواج

کارکرد های اجرایی مغز مجموعه فعالیت هایی هستند که در ذهن انجام میدهیم. تا با داشتن رفتار هدفمند در انجام کارها موفق باشیم. در اینجا سعی داریم تا به شناخت کارکرد های اجرایی مغز پرداخته و پیامد های ناشی از نقص در این عملکرد ها را دنبال کنیم.

از آنجایی که تمام برنامه ‌ریزی‌ ها توسط مغز انجام میشود. نقص در عملکرد های شناختی میتواند باعث نقص در تکالیف شناختی مانند سازماندهی، مدیریت، کنترل هیجان و برنامه‌ریزی برای آینده شود. کارکرد های اجرایی قابلیت های مغزی پیچیده هستند و نیاز به رشد سیستم عصبی دارند. در سال های ابتدای تولد این مهارت ها دیده نمیشود. ولی همزمان با رشد و افزایش سن، از ۴ سالگی به بعد رشد سیستم عصبی کارکرد های اجرایی مغز شروع میشود.

توانایی های مربوط با کارکرد های اجرایی مرتبط با لوب پیشانی مغز میباشد. در اختلالات رشد مهم ترین حوزه ای که فرد دچار آسیب میشود مهارت های مرتبط با کارکرد اجرایی میباشد. افرادی که عملکرد اجرایی ضعیفی دارند دچار مشکلات در مدیریت زمان، سازماندهی و برنامه ریزی هستند.

عوامل مهمی در عملکرد های اجرایی مغز موثر هستند. از جمله این عوامل ژن، توارث، تفاوت در ساختار مغزی، تفاوت در ترکیبات شیمیایی مغز مانند انتقال دهنده های عصبی میباشد. افرادی که دارای ضعف در کارکرد های اجرایی مغز هستند با مشکلات سازماندهی مواجه می شوند. در نتیجه یکی از مشکلاتی که این افراد آن مواجه خواهند شد مشکلات مربوط به ازدواج خواهد بود.

 

نقش کارکرد های اجرایی مغز در ازدواج جوانان

 

از طرفی ضعف در کارکرد های اجرایی مغز میتواند تنظیم عواطف را تحت قرار دهد. تنظیم عواطف به معنی مدیریت احساسات فرد برای تصمیم گیری و تعیین تکلیف میباشد و ازدواج نیز یکی از موضوعات مرتبط با مدیریت تنظیم عواطف در فرد میباشد.

کسی که توانایی مدیریت احساسات فردی خود را نداشته باشند. برای تصمیم گیری در امر ازدواج با چالش هایی روبرو خواهد شد. در صورت نقص در کارکرد های اجرایی مغز امکان رخ دادن اختلالات عصبی وجود دارد. که میتواند عملکرد های روزانه و شرایط زندگی فرد را تحت تأثیر خود قرار دهد. توانبخشی های شناختی و ارتقا سطح شناخت زبان میتواند این نقص ها را جبران کند.

کارکرد های اجرایی مغز و نقش در ازدواج جوانان

کنترل هیجانات عاطفی در زمره کارکرد های اجرایی مغز قرار میگیرد. پس میتواند مدیریت عواطف و مسائل مربوط به آن مانند ازدواج را تحت تاثیر قرار دهد. از دیگر عملکرد های شناختی موثر در ازدواج برنامه ریزی، سازماندهی و انعطاف پذیری میباشد. انعطاف پذیری به معنای انطباق پیدا کردن با محیط و تغییر در جهتی که باعث رسیدن به هدف شود.

حفظ سازگاری و انطباق در ازدواج و پس از شروع زندگی مشترک تاثیر بسزایی در کیفیت و حفظ زندگی مشترک دارد. توانایی برنامه ریزی و بسط استراتژی ها برای ازدواج و زندگی مشترک لازم بوده و میتواند نقش مهمی در پایداری آن داشته باشد. سازماندهی از دیگر کارکرد های اجرایی مغز بوده که امر ازدواج موثر بوده و به معنی توانایی به کارگیری روش هایی برای دست یابی به هدف میباشد.

توانایی سازماندهی ازدواج و مدیریت زندگی از ارکان مهم پایداری ازدواج میباشد. به طور کلی کارکرد های اجرایی و عملکرد های شناختی تعیین کننده رفتار و عملکرد بوده و تمام وجوه زندگی از جمله ازدواج را تحت تاثیر قرار میدهند.

 

برای مطالعه مقاله تاثیر افسردگی دو قطبی بر عملکرد شناختی کلیک کنید.

 

نقش کارکرد های اجرایی مغز در ازدواج جوانان
نقش کارکرد های اجرایی مغز در ازدواج جوانان

 

نقش افسردگی بر کارکرد های اجرایی مغز و بالا رفتن سن ازدواج

بالا رفتن سن برای ازدواج یک معضل بزرگ در جوامع بشری است. کارکرد های اجرایی مغز میتوانند نقش مهمی در ازدواج داشته باشند. در جوامع امروزی با تغییر ذائقه اجتماعی، کاهش میل به ازدواج در جوانان تا جایی پیش رفته است. که جوانان ازدواج را مانعی برای آزادی خود میدانند و زمانی به ازدواج روی می آورند که نشاط جوانی را از دست داده اند.

این فرهنگ اشتباه اجتماعی جوامع اسلامی را نیز تحت تاثیر قرار داده است .و افزایش سن ازدواج مشکلات فراوانی را به وجود آورده است. یکی دلایل افزایش سن ازدواج افسردگی‌های پیش از ازدواج میباشد. افسردگی میتواند کارکرد های اجرایی مغز را تحت تاثیر قرار دهد. و در نتیجه تاثیر منفی بر تمام جوانب زندگی از جمله مسئله ازدواج بگذارد. ازدواج یک تصمیم مهم در زندگی است و یکی از شرایط  آن آمادگی روحی و روانی در فرد میباشد.

افرادی که اختلال افسردگی را تجربه میکنند. روابط اجتماعی خود را محدود کرده و از انجام فعالیت ها لذت نمیبرند و افت شدید در عملکرد شغلی و تحصیلی پیدا میکنند. چنین فردی آمادگی روانی مناسب برای ازدواج ندارد. نحوه تفکر فرد افسرده این گونه است که بیشتر به جنبه های منفی زندگی  توجه میکند. و هر مسئله را بزرگتر از آن چیزی که هست میبیند. افسردگی کارکرد های اجرایی مغز را تحت تاثیر قرار داده و میتواند سلامت روان فرد را به خطر بیندازد. افسردگی یکی از مهم ترین دلایل بالا رفتن سن ازدواج در جوامع مدرن میباشد.

افسردگی  ازدواج را تحت تاثیر قرار داده و منجر به کاهش بهبود کیفیت زندگی مشترک میشود. بنابراین باید توجه کرد  که ازدواج منجر به درمان افسردگی نمی‌شود. و قبل از ازدواج باید تلاش هایی برای درمان فرد صورت بگیرد. افسردگی میتواند کانون خانواده را به چالش کشیده بنابراین اگر قصد ازدواج با فرد افسرده را داشته باشید. باید اطمینان حاصل کنید که افسردگی فرد تحت کنترل میباشد

نقش کارکرد های اجرایی مغز در ازدواج جوانان
نقش کارکرد های اجرایی مغز در ازدواج جوانان
اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

1 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید