سبد خرید 0

وبلاگ

تاثیر مثبت تغذیه بر سلامت مغز

تاثیر مثبت تغذیه بر سلامت مغز و رفتار و عملکرد شناختی ما سال ها شناخته شده است و نیازی به بحث راجب آن نیست به عنوان مثال کافئین باعث تحریک مغز می شود و شکلات باعث ایجاد احساس خوبی در ما می شود . قرن هاست که این موارد شناخته شده اند و رژیم های غذایی ما آن را ثابت می کند . در سال های اخیر بررسی های زیادی راجب تاثیر مثبت تغذیه بر سلامت مغز قرار گرفته است . تأثیر برخی غذاها بر رشد مغز ، اختلالات خلقی ، شناخت (ادراک) ، حالات بیماری و سالخوردگی پیدا شده است . با باشگاه مغز و حافظه همراه باشید.

تاثیر مثبت تغذیه بر سلامت مغز

تاثیر مثبت تغذیه بر سلامت مغز

انرژی مورد نیاز مغز

برای بررسی تاثیر مثبت تغذیه بر سلامت مغز ابتدا میزان انرژی مصرفی مغز را بررسی می کنیم . مغز یک عضو بسیار فعال است که درصد بسیار بالایی از کل انرژی روزانه ای توسط غذا تأمین می شود را مصرف می کند .

برای نوزادان ، 87٪ از انرژی روزانه آن ها را مغز مصرف می کند . در كودكان بین 6 تا 12 سال 30 تا 45 درصد از انرژی آن ها توسط مغز استفاده می شود . در دوران طفولیت تا اوایل کودکی ارتباط سیناپسی با بیشترین سرعت خود می باشد و بنابراین میزان مصرف گلوکز بسیار زیاد است . در بزرگسالی ، تشکیل قشر نسبتاً پایدار است و بر همین اساس مقدار انرژی موردنیاز مغز به 20-25٪ کاهش می یابد .

تاثیر مثبت تغذیه بر سلامت مغز

تاثیر تغذیه بر سلامت مغز

طبق گفته جورجیف MK، رئیس گروه اطفال و رشد کودکان ، دانشکده پزشکی دانشگاه مینسوتا ، مینیاپولیس ، “کمبود مواد مغذی مانند آهن و ید می تواند باعث اختلال در رشد شناختی و حرکتی شود. به طور مشابه ، شواهد در حال رشد وجود دارد که DHA ، یک اسید چرب ضروری ، یک مؤلفه اصلی تولید فشرده سیناپس ها است که سال های اول زندگی را به یک دوره مهم یادگیری و توسعه تبدیل می کند . بسیاری از مواد مغذی دیگر مثل کولین ، اسید فولیک ، و روی به طور واضح با پیشرفت و عملکرد اولیه مغز مرتبط هستند .

آنچه ما می خوریم مستقیماً بر مغز ما نه تنها در سال های اولیه کودکی بلکه در مراحل بعدی زندگی تأثیر می گذارد . بنابراین برای ارتقاء سلامت مغز و عملکرد شناختی چه چیزی باید بخوریم ؟

نقش تغذیه و ارتباط آن با رشد مغز پیچیده است . کمبود اولیه مواد مغذی می تواند تولید سلول های مغزی را کاهش دهد . کمبود مواد مغذی بعداً می تواند بر اندازه و پیچیدگی سلول تأثیر بگذارد . نقص مواد مغذی نیز بر فرآیندهای شیمیایی پیچیده مغز تأثیر می گذارد و می تواند منجر به برقراری ارتباط کمتری بین سلول های مغزی شود . تمام کمبودهای مغذی بر رشد و عملکرد شناختی مغز تأثیر می گذارد .

تاثیر مثبت تغذیه بر سلامت مغز

تاثیر مثبت تغذیه بر سلامت مغز با اثر بر روی بخش ادراکی

شاید یکی از مهم ترین شواهد تاثیر مثبت تغذیه بر سلامت مغز تاثیر آن بر عملکرد شناختی و ادراکی ماست . رژیم غذایی نامناسب به طور غیرمستقیم بر الگوهای خواب ، انرژی و خلق و خوی ما و همچنین عملکرد روزانه مغز در محل کار یا مدرسه تأثیر می گذارد . شناخت و ادراک نیز به طور غیرمستقیم تحت تأثیر توسعه سایر عملکردهای مغز قرار می گیرد ، به عنوان مثال تغذیه برای توسعه سیستم های حسی مانند شنوایی و بینایی و ادغام این فرآیندها و البته شبکه های حسی ضروری است . تأثیرات مستقیم تغذیه بر شناخت در طی رشد عصبی و سپس دوباره در طی روند پیری دیده می شود. به ویژه در این زمان ها ، مواد مغذی برای بهینه سازی طرز فکر و عملکرد مغز از اهمیت بالایی برخوردار هستند .

مغز کودکان به سرعت در حال تغییر و پیشرفت است . از تغذیه به عنوان یکی از بزرگترین عوامل محیطی موثر روی نوزادان در رحم یاد شده است و در طول نوزادی و سال های ابتدایی رشد کودک یک فاکتور بسیار اساسی است و تاثیر مثبت تغذیه بر سلامت مغز آن ها غیرقابل انکار است . تغذیه مناسب در مراحل اولیه زندگی برای رشد مغز بسیار حیاتی است و باعث افزایش رشد شناختی در سال های بزرگسالی می شود .

چه مواد غذایی بر رشد مغز موثر است

چه مواد غذایی بر رشد مغز موثر است؟

سال های اولیه زندگی شما برای رشد شناختی و عصبی بسیار مهم است . غذاهایی که کودک شما می خورد ، برای رشد مغز آن ها ، به ویژه در سال های اولیه رشد آنها ، بسیار مهم است. غذاهای مختلفی وجود دارد که به تا به رشد مغز فرزندان شما کمک می کند .

– تخم مرغ: سرشار از پروتئین است و مواد مغذی موجود در تخم مرغ باعث تقویت رشد مغز و تمرکز ذهنی در کودکان می شود . علاوه بر این ، زرده تخم مرغ یکی از منابع غنی ویتامین B کولین است که عملکرد عصبی  را بهبود می بخشد .

– ماست یونانی: چربی سالم برای رشد مغز ضروری است. ماست یونانی پرچرب دارای پروتئین بیشتری نسبت به سایر ماست ها است و ارتباط بین سلول های مغزی را تحت تأثیر قرار می دهد و توانایی ارسال و دریافت اطلاعات بین این سلول ها را تقویت می کند .

– سبزیجات برگ: سبزیجات برگ سرشار از ویتامین K ، ویتامین C ، ویتامین E و اسید فولیک است که همگی باعث بهبود عملکرد شناختی می شوند .

– ماهی: ماهی یک ماده مغذی عالی سرشار از ویتامین D و امگا 3 ، مغز است . هر دو ویتامین D و امگا 3 از مغز در برابر آلزایمر محافظت می کنند . ماهی قزل آلا ، ماهی تن و ساردین منابع عالی امگا 3 هستند .

– آجیل و مغز ها: انواع آجیل و مغز ها حاوی پروتئین، اسیدهای چرب، ویتامین و مواد معدنی هستند که برای رشد مغز ضروری می باشند . گردو غلظت قابل توجهی از DHA دارد که نوعی اسید چرب امگا 3 است و باعث تقویت رشد شناختی در کودکان می شود و از کاهش توانایی مغز در سن های بالاتر جلوگیری می کند . بادام ، نیز سرشار از ویتامین های امگا 3 تقویت کننده مغز می باشد .

در نتیجه مغز از نظر متابولیسم، اندام کاملا فعالی است و برای این فعالیت حیاتی به مواد غذایی مناسب نیاز دارد. در آزمایشگاه‌ها و پژوهش ها تاثیر مثبت تغذیه بر سلامت مغز ثابت شده است که غذای مغذی و مناسب که حاوی مواد شیمیایی طبیعی باشد می‌تواند توانائی ‌های مغز ما را افزایش دهد و سبب افزایش تمرکز شود .

0 0 vote
Article Rating
اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments