سبد خرید 0

وبلاگ

دلیل اهمیت شناخت رایج ترین اشتباهات کلامی که والدین به کودکان میگویند!

دلیل اهمیت شناخت رایج ترین اشتباهات کلامی که والدین به کودکان میگویند!

جالب است بدانید که همه ی کودکان اصولا چیزهایی را که می شنوند در ذهن خود به صورت ناخودآگاه تحلیل و تفسیر می کنند. همین موضوع نیز باعث میشود تا جملاتی که والدین به فرزندانشان می گویند تبدیل به باور هایی محکم و اساسی در ذهن و روح انان شود، چرا که والدین بیشترین رابطه و احساس نزدیکی را با فرزندان خود دارند. بهتر است مراقب حملاتی که به فرزندتان می گویید باشید زیرا این جملات ارتباط مستقیمی با آینده ای که کودک در ذهنش می سازد و برای رسیدن به آن تلاش می کند،دارد. پس اگر جملات مثبتی به کار ببرید کودکان سعی میکنند تا به آن ویژگیهای مثبت برسند و در صورت به کار بردن جملات تخریب کننده شما ، شخصیت کودک در ذهنش به صورت منفی شکل می گیرد و علاوه بر از دست رفتن اعتماد به نفسش، دچار سردرگمی و افسردگی اش خواهد شد. در ادامه ی این مقاله سعی کرده ایم تا  اصلی ترین و مهمترین اشتباهات کلامی والدین را که مخرب ترین اثر را بر شخصیت کودکان دارند را برای شما بیان کنیم .

عباراتی که والدین هرگز نباید به کودک بگویند ( قسمت اول )

1-پیش من نیا!

همه ی والدین آرزو آن را دارند که فرصتی پیدا کنند تا کمی استراحت کنند و از دغدغه های روزمره شان فاصله گیرند. زمان هایی که احساس میکنید نیاز به ارامش و تنهایی دارید نگهداری از کودکان را به همسرتان بسپارید و یا برای ساعاتی از یک پرستار کودک کمک بگیرید. اما در مواقعی سرتان شلوغ است و احتیاج شدیدی به استراحت دارید در برخورد با کودکان از عباراتی همچون “پیش من نیا”یا “تنهام بذار”استفاده نکنید. شاید در ظاهر این عبارت خیلی بد نباشد اما در ذهن کودکان این جمله موجب بوجود امدن طرز تفکران میشود که شما هیچ علاقه ای برای ارتباط برقرار کردن با فرزندتان ندارید، در نتیجه در آینده نیز این کودکان برای مطرح کردن مسائل و مشکلاتشان با شما واهمه خواهند داشت. بهتر است هنگامی که سرتان شلوغ است ، شرایط را برای بچه ها توضیح دهید و به آنان تفهیم کنید که باید کارتان را تمام کنید تا پس از آن بتوانید با آنان بازی کنید و برایشان وقت بگذارید ، سپس راهنماییشان کنید تا در مدتی که شما مشغول هستید آنان می توانند چه کاری انجام دهند. برای مثال می توانید کارتون مورد علاقه شان را بگذارید و به آنان بگویید تا زمانیکه کارتون تمام شود کار شما نیز به اتمام خواهد رسید.

2-بابات بیاد میگم چیکار کردی !

مسلما بسیاری از شما این جمله را در برخورد والدین با کودکان شنیده اید. حقیقت آن است که این نوع جملات روشی از تنبیه و تهدید بچه ها میباشد که اصولا نیز بی نتیجه باقی میمانند و فقط برای مدت کوتاهی فرزندان شما را ساکت میکند. وقتی که کودکان را از شخص دیگری می ترسانید در واقع عدم توانایی خود را به اثبات رسانده اید و با ترساندن فرزندتان از پدرش یا هر شخص دیگری باعث می شوید که او دیگر نتواند با آن افراد ارتباط صمیمی برقرار کند و دور از چشم او دست به کارهای نادرست بزند.

عباراتی که والدین هرگز نباید به کودکان بگویند ( قسمت دوم )

1-جلو من گریه نکن !

بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید که کودکان توانایی بیان ناراحتی هایشان را در قالب کلمات و جملات ندارند، همین موضوع نیز باعث میشود تا به مشکلی برخورد میکنند احساسشان را با گریه کردن نشان میدهند. پس اجازه دهید تا آنان هیجانات خود را تخلیه کنند و فم و اندوه خود را فرو نخورند ، زیرا فروخوردن ناراحتی و غصه باعث مشکلات جدی و ضربات روحی شدیدی در آینده به شخصیت فرزند شما خواهد شد. پس بهتر است آنان را از گریه کردن نترسانید و.با جملاتی مانند “مرد که گریه نمیکنه”یا “مگه بچه ای”آینده انان را دچار بحران نکنید. بجای سرزنش آنان اجازه دهید تا مدتی گریه کنند و با آنان همدردی کنید و سعی کنید تا دلیل ناراحتی کودکتان را درک کنید.

2-حرف حالیت نیست!

بیشترین آسیب را به کودکان جملات طعنه آمیز و مسخره کننده ، وارد میکند. اگر کودک شما در یادگیری چیزی اشتباه کند و به طور اتفاقی ،برای بار دوم یا چندم، خطایی را تکرار کند ،بهتر است بجای سرکوب او به دنبال دلیل تکرار این اشتباه باشید. با مسخره کردن کودکان ،شما اعتماد بنفس انان را تخریب میکنید و این باور را به انان القا می کنید که نمیتوانند هیچ کاری را به درستی انجام دهند و از توانایی کمی برخوردار هستند.

3-از کاری که کردی پشیمون میشی!

تهدید کردن روشی بی نتیجه برای تربیت فرزندان است. با تهدید کردن ،کودکان شمابه شدت اسیب پذیر خواهند شد. از طرفی دیگر وقتی که بچه ها ببینند ،تهدید شما واقعی نمیباشد ،بیشتر لجبازی خواهند کرد و اگر تهدیدتان را عملی کنید انان را افرادی ترسو بار می آورید که از هر اقدام و واکنشی ، هراس خواهند داشت.

عباراتی که والدین هرگز نباید به کودک بگویند ( قسمت سوم )

1-ای کاش یکم شبیه برادر/خواهرت بودی !

این موضوع را در نظر داشته باشید که همه ی کودکان و یا حتی انسان ها شبیه به یکدیگر نمی باشند و هر کسی دارای ویژگی های منحصر بفرد و استعداد هایی مخصوص به خودش میباشد. وقتی که شما فرزندانتان را با خواهر یا برادر و یا حتی دوستانشان مقایسه میکنید باعث میشود که انان فکر کنند که باعث سرافکندگی شما هستند و ترجیح می دهید که کودک دیگری را بجای او داشته باشید. همین مسئله باعث میشود تا بچه ها استعداد ها ، انایی ها یا حتی ویژگی های فردی خود را پنهان کنند و سعی کنند شخصیت دیگری داشته باشند در نتیجه دیر یا زود دچار سردرگمی می شوید و در بزرگسالی دچار از خودبیگانگی خواهند شد.

7-دیگه مامانت/بابات نیستم.

بهتر است قبل از بکار بردن هر لفظی در مقابل کودکان کمی به عواقب آن فکر کنید.اینکه شما خودتان را پدر یا مادر فرزندتان نخوانید و ادعا کنید که دیگر نسبتی با او ندارید در ذهن کودک به تدریج این باور ایجاد می شود که واقعا با شما بیگانه است و شما مجبورید تا از او نگهداری کنید.در نتیجه شاهد آن خواهید بود که فرزندتان به طور ناخودآگاه از شما فاصله خواهد گرفت. بهتر است در هنگام عصبانیت هم این عبارت را استفاده نکنید و ارتباط خودتان با فرزندانتان را قابل انکار ندانید.

0 0 vote
Article Rating
اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments