سبد خرید 0

وبلاگ

تاثیرات ورزش بر روی حافظه

همواره از فواید و مزیت های بیشمار ورزش بر روی سلامت انسان سخن رانده شده است، اما کمتر در مورد تاثیرات ورزش بر روی حافظه و عملکرد ذهنی انسان صحبت شده است. بدون تردید، از کنار نقش، اهمیت و تاثیرات ورزش بر روی حافظه نمی توان به سادگی عبور نمود. بر این اساس، از جمله فواید جالب توجه و مثمر ثمری که می توان برای ورزش تلقی نمود، اثر گذاری آن بر روی توان یادآوری و قدرت حافظه می باشد. تحقیقات به عمل آمده در این زمینه مؤید این موضوع است که اقدام به انجام حرکات و تمرین های ورزشی، چند ساعت قبل از انجام فعالیت ذهنی در ارتباط با حافظه، در افزایش الگوهای مغزی و به یاد آوردن بهتر اطلاعات، تاثیر بسزایی از خود برجای می گذارد. جا دارد در مقوله تاثیرات ورزش بر روی حافظه از نقطه نظر گیلن فرناندز یکی از محققان و صاحب نظران این حوزه یاد کنیم. از نقطه نظر فرناندز و با در نظر گرفتن شواهد به دست آمده، انجام ورزش سبب آزاد شدن انتقال دهنده های عصبی می شود. در نتیجه این امر پروتئینی تولید می گردد که کمک شایانی به ثبات آثار و اطلاعات جدید در حافظه می نماید. بدون اغراق، انجام فعالیت های ورزشی سبب افزایش ضربان قلب و رسیدن اکسیژن بیشتر به مغز می شود. تحت تاثیر این فعالیت ها و آزاد شدن هورمون ها، رشد و عملکرد سلول های مغزی به میزان چشمگیری ارتقا پیدا می کند. ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که قسمتی از مغز انسان که در برابر فعالیت ورزشی و هوازی فعل و افعال بروز می دهد، با نام هیپوکامپ شناخته می شود. هیپوکامپ مرکز و کانون یادگیری در مغز و حافظه به شمار می آید. بر این اساس، تاثیرات ورزش بر روی حافظه بیش از پیش نمایان می شود.

بررسی و تحلیل تاثیرات ورزش بر روی حافظه

در مقوله تاثیرات ورزش بر روی حافظه، باید خاطر نشان کرد که انجام تمرینات فیزیکی ملایم نظیر قدم زدن، در تقویت و بهبود عملکردهای یادگیری و حافظه بسیار تاثیر گذار و کاربردی می باشد. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، فعالیت های ورزشی علاوه بر تولید سلول های مغزی بیشتر، کمک قابل توجهی در ساخت مغز صورت می دهند. بر این اساس، تاثیرات ورزش بر روی حافظه و فعالیت های ورزشی، به ویژه در مغز سبب تولید نوعی پروتئین به نام ناگین (Noggin) شده که در پرتو وجود این پروتئین، فرآیند تولید سلول های جدید، بنیادی و نورون ها عملیاتی می گردد. بنابراین می توان اذعان نمود که ورزش کردن و انجام فعالیت های ورزشی، از رمز و رازهای تاثیر گذار برای برخورداری از حافظه ای قوی به شمار می رود. ناگفته نماند که بسیاری از افراد برای تقویت حافظه خود به سمت استفاده از قرص ها و مکمل ها سوق پیدا می کنند، غافل از اینکه بر اساس تحقیقات به عمل آمده، داشتن فعالیت های ورزشی، از جمله راهکارهای مثمر ثمر و کاربردی برای بهبود و تقویت حافظه محسوب می گردد. به همین جهت، از نقش و تاثیرات ورزش بر روی حافظه نباید غافل شد. شایان ذکر است که امروزه تحقیقات و شواهد عینی تاثیرات ورزش بر روی حافظه را به خوبی به اثبات رسانده اند. همچنین انجام فعالیت های ورزشی و افزایش جریان خون، سبب کند شدن سرعت از بین رفتن بافت سلول های مغزی و بهبود عملکرد مغزی و حافظه می گردد. در این زمینه باید عنوان نمود که پروسه از بین رفتن بافت سلولی موجود در مغز، فعالیت خود را از سنین چهل سالگی آغاز می نماید. از دیگر تاثیرات ورزش بر روی حافظه، برخورداری از سیناپس های بهتر و مطلوب تر می باشد. سیناپس ها علاوه بر کمک به ذخیره سازی اطلاعات، ارتباط میان نورون ها را برقرار می سازند.

نحوه اثر گذاری و تاثیرات ورزش بر روی حافظه

به طور کلی، انجام فعالیت ها و تمرین های ورزشی، سبب آزاد سازی هورمون اندورفین می شود. در نتیجه این امر، در اولویت های مغز ضمن بهبود توانایی ماندگاری، افزایش تمرکز را نیز به ارمغان می آورد. از سوی دیگر، مواد شیمیایی نظیر دوپامین، اپی نفرین و نوراپی نفرین، در نقش انتقال دهنده های شیمیایی به نحو مطلوب انجام وظیفه می نمایند. در این میان دوپامین و نوراپی نفرین تاثیر بسزایی بر روی حافظه و یادگیری، از خود برجای می گذارند. انجام فعالیت های ورزشی مستمر و منظم، سبب افزایش ترشح این ترکیبات می شود. در پرتو افزایش این ترکیبات، میزان آنها در پلاسمای خون نیز افزایش پیدا می کند. بر این اساس، فعالیت های ورزشی منظم به وسیله  بالا بردن تولید انتقال دهنده های شیمیایی، بهبود عملکرد و تقویت حافظه را با خود دنبال دارند. این فرآیند به خوبی تاثیرات ورزش بر روی حافظه را بازتاب می دهد. بر این اساس، تولید و افزایش سلول های تازه در قسمت هیپوکامپ و ارتقای عملکرد حافظه و مغز، از مهم ترین تاثیرات ورزش بر روی حافظه به حساب می آید. ناگفته نماند که انجام حرکات بدنی، سبب افزایش قابل توجه فعالیت های الکتریکی هیپوکامپ می شود. عامل اصلی در این فرآیند، از تغییرات ناقل های عصبی و فعالیت های نورونی ناشی می گردد. لازم به ذکر است که ورزش در افزایش میزان پروتئین نوروتروفین که به عنوان یکی از عامل های بالا رفتن حجم هیپوکامپ شناخته می شود، بسیار تاثیر گذار و مؤثر است. ماده نوروتروفین علاوه بر کمک به تقویت، بازسازی و زنده ماندن سلول های عصبی، رشد و تحریک نورون ها را نیز تقویت می نماید. بر همین اساس، این ماده برای حافظه و به خاطر سپردن، از درجه اهمیت و ارزش بالایی برخوردار می باشد.

افزایش سن و تاثیرات ورزش بر روی حافظه

در مقوله تاثیرات ورزش بر روی حافظه، با افزایش سن در مغز انسان فعل و انفعالاتی ظاهر می شود که برای به خاطر آوردن برخی از اتفاقات، فرد را دچار مشکل می سازد. از سوی دیگر، متاثر از افزایش سن و در اثر یک فرآیند طبیعی، در عملکردهای مختلف بدن انسان اختلال ایجاد می شود. بر اساس شواهد و تحقیقات موجود در این زمینه، با انجام فعالیت های ورزشی می توان سرعت این فرآیند را به میزان قابل توجهی کاهش داده و به تاخیر انداخت. بر همین اساس، نقش و تاثیرات ورزش بر روی حافظه حتی با افزایش سن هم به قوت خود باقی می ماند. برای لمس محسوس و مشهود تاثیرات ورزش بر روی حافظه، انجام ورزش منظم مانند پیاده روی، ایروبیک و دوچرخه سواری، به مدت زمان سی دقیقه در طول روز کفایت می کند.

0 0 vote
Article Rating
اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments