سبد خرید 0

وبلاگ

تاثير يوگا در تقويت و جلوگيري از پيري مغز

 

هر تمرین یوگا، حتی یک تمرین کوتاه روزانه، باید از سه عنصر تشکیل شود. نفس، تنفس و مراقبه.

یوگا شما را ملزم می کند که روی تنفس خود تمرکز کنید.تنفس بهتر يعني گردش خون بهتر در كل بدن از جمله سيستم مغز .با افزايش سن و پيري ،تعداد سلولهای عصبی در مغز به طور معمول کاهش می یابد و هم چنين سلولهای عصبی مغز برخی از گیرنده های خود را برای فرستادن پیام از دست مي دهند و در نتيجه جریان خون به مغز کاهش می یابد.به دلیل این تغییرات وابسته به سن ، مغز کمی عملکرد کمتری را داراست و اين امر موجب مي شود افراد مسن آهسته تر واکنش نشان دهند و برخی از کارکردهای ذهنی مانند واژگان، حافظه کوتاه مدت،توانایی یادگیری مطالب جدید و توانایی به یاد آوردن کلمات بعد از 70 سالگی به طور آهسته کاهش یابد.یوگا می تواند مغز را از کوچک شدن محافظت و قدرت آن را تقویت کند، این كوچك شدن مغز یک عارضه جانبی پیری مي باشد. محققان از MRI (تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی) افراد مسن استفاده کردند و ارتباطی بین افزایش حجم مغز و یوگا کشف کردند. در افراد سالخورده ي که تمرینات یوگا دارند، مشخص شد که حجم بیشتری از نورونهای مغز نسبت به همسالان خود که یوگا نداشته اند، دارند و نيز افراد مسن ي كه سالها يوگا انجام داده اند ،دارای حجم مغزی شبیه به افراد بسیار جوان را دارند. این افزايش حجم در مناطقي از مغز  صورت گرفته كه وظيفه ي عملکرد اجرایی، توجه، استدلال، درک، پردازش اطلاعات ،حافظه ،زبان و يادگيري است.

یوگا-مغز-رویا غندالی

يوگا و كاهش سکته مغزی در افراد مسن

سکته مغزی یا “حمله مغزی” هنگامی اتفاق می افتد که بخشی از مغز از دریافت خون مداوم به اکسیژن مورد نیاز خود جلوگیری و يا از آن محروم مي شود. تمرین یوگا می تواند شيوه صحيح تنفس را به افراد مسن بازگرداند و موجب خون رساني هر چه بيشتر به مغز شود.

تاثير يوگا در جلوگيري از آلزايمر و فراموشي

یوگا به عنوان یک روش درمانی برای مقابله با افزایش بیماریهای عصبی وابسته به سن ، به خصوص آلزایمر است. افرادی که مرتباً تمرين يوگا را انجام مي دهند، قادر به تنظیم ضربان قلب خود هستند. این به معنی است که ضربان قلب آنها پایین و فشار خون قابل كنترل است و به بدن توانایی پاسخگویی به استرس را به روشی انعطاف پذیر تر انجام مي دهد. كنترل استرس يعني فشار كمتر بر روي مغز است كه يكي از عوامل اصلي فراموشي و آلزايمر مي باشد.

تاثیرات یوگا در تغییرات شیمیایی در مغز

یوگا موجب ترشح  بیشتر اسید گاما آمینوبوتیریک (GABA) از تالاموس مغز مي شود. اين اسيد به عنوان كنترل كننده مغز عمل می کند و فعالیت هاي عصبی زياد مغز را خنثي می کند و بطور کلی ، انجام یوگا می تواند کمک به “تنظیم مجدد” مغز به حالت آرام تر و جمع آوری شده تر شود تا با استرس که هر روز با آن روبرو می شوید، كنار بياييد.

یوگا -مغز-رویا غندالی

یوگا به طور کلی می تواند به بهبود خلق و خو و تنظیم هیجان كمك كند ، كه هر دو با كاهش هورمون استرس يعني کورتیزول همراه هستند. یوگا با تنظیم تولید کورتیزول- هورمون استرس – بر روی آدرنال یا هیپوفیز هیپوتالاموس مغز تاثير می گذارد. تحقیقات نشان می دهد که حتی یک تمرین کوتاه مدت یوگا بر روي پاسخ های غدد درون ریز اثر مثبت دارد و موجب ترشح هورمون های خوشبختی و خوشحالي يعني دوپامین، اکسی توسین، سروتونین و اندورفین می شود كه اين هورمون ها باعث کاهش التهاب مرتبط با استرس شده  و نتيجه آن افزایش شادی، احساس بهتر و كاهش افسردگي است.

یوگا در افزایش قدرت مغز

مغز برای عملکرد بهتر به ورزش نیاز دارد. یوگا بهترین شکل ورزشي است که عملکرد مغز را بهبود می بخشد. مغز ما در درجه اول از دو نوع بافت تشکیل شده است: ماده سفید و خاکستری. یک مغز طبیعی انسان شامل حدود 60٪ ماده سفید و 40٪ ماده خاکستری است. هر دو نقش مهم در عملکرد كل بدن دارند. ماده خاکستری از سلولهای مغزی یا نورونها تشكيل شده كه با افزايش سن و پيري از حجم آن كاسته مي شود. ماده سفید وظیفه آن اتصال بخش های مختلف مغز است، با سالخوردگي برخي از اين اتصالات از بين مي روند و منجر به اختلال در عملکرد مغز شود.با اين وجود تحقيقات نشان مي دهند يوگا مي تواند به مغز كمك كند تا ساختار خود را تغيير، بازسازي و بهبود دهد .

یوگا -پیری مغز -رویا غندالی

تاثير يوگا در كنترل استرس و اضطراب

استرس و اضطراب می تواند باعث اختلال در عملکرد مغز شود و یوگا می تواند به جلوگیری از این امر کمک کند. اضطراب ارتباط نزدیکی با استرس دارد. اما آنها یکسان نیستند. استرس پاسخی است که بدن به تهدید ایجاد می کند. پس از گذر از آن وضعیت ، استرس از بین می رود. از طرف دیگر، اضطراب می تواند نتیجه استرس و همچنین عوامل بی شمار نظير تروما، تاثيرات شیمی مغز ، تأثیرات محیطی ، ژنتیک و غیره باشد و علائم متداول اضطراب ممکن است شامل نگرانی مداوم ، احساس بیقراری ، سهل انگاری ، عدم توانایی در تمرکز و اغلب مشکل در خواب مي باشد.

اینجا جایی است که یوگا وارد می شود و حجم ماده خاکستری را افزایش می دهد اما در برخی از مناطق مغز تأثیر متضادی دارد.يوگا باعث كوچك تر شدن اندازه آمیگدال(Amygdala) مغز مي شود اين بخش از مغز در تشويش، ترس و به خاطر آوردن خاطر غم انگيز نقش دارد.كوچك شدن اين بخش در ايام كهولت موجب فعال شدن مناطق مربوط به پاسخ آرامش و احساسات مثبت می شود. در نتیجه این ثبات ذهنی در افراد مسن باعث مي شود آنها بتوانند اطلاعات بیشتری را به یاد بیاورند و حافظه خود را تقويت كنند.

0 0 vote
Article Rating
اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رأی
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] که دچار بیماری‌های زوال عقل می‌شوند هم در معرض زمین خوردن […]