سبد خرید 0

وبلاگ

تاثیرات منفی اضطراب و استرس بر مغز و پیامدهای آن

اضطراب و استرس به عنوان دو بیماری و پدیده اجتماعی شایع و رایج در جوامع بشری به دلیل زندگی پیچیده و ماشینی عصر حاضر می باشد. همه انسان ها کم وبیش، بطور روزانه دچار استرس و اضطراب می شوند، بنابراین، بررسی تاثیرات منفی اضطراب و استرس بر مغز از اهمیت بالایی برخوردار است. با باشگاه مغز و حافظه همراه باشید.

مغز و استرس

تاثیرات منفی اضطراب و استرس بر مغز

همه ما در باره اضطراب و استرس کم و بیش اطلاعاتی داریم، و شنیده ایم که این دو مفهوم مشابهی دارند و حتی گاهی اوقات، این دو واژه را جای همدیگر مورد استفاده قرار می دهیم. اما واقعیت این است که استرس و اضطراب دو حالت احساسی متفاوتی می باشند. وقتی شما احساس استرس می کنید، یک علت و منبع شناخته شده ای برای آن وجود دارد. به عنوان نمونه، شما موعد وصول چک و پرداخت بدهی تان رسیده است، درحالی که آمادگی ندارید. این استرس  به صورت احساساتی مانند عصبانیت، غمگینی، یا تحریک پذیری آشکار می شود.

از طرف دیگر، اضطراب عبارت از احساسات خاص به صورت ترس و یا وحشت می باشد. این حس ممکن است علت و دلیل مشخصی نداشته باشد. افراد مبتلا به اضطراب اغلب اوقات بدون دلیل آشکار با یک احساس اضطراب از خواب بیدار می شوند. اضطراب همچنین ممکن است از یک استرس مزمن منشاء گرفته باشد. اگر هورمون های استرس بدن کسی بطور مداوم رو به افزایش باشد، در خطر بالایی از گسترش اضطراب عمومی قرار می گیرد.

 

در مواقع استرس یا اضطراب، چه اتفاقاتی در مغز می افتد؟

دو قسمت در مغز وجود دارد که تصور می شود نقش اصلی را در تولید و پردازش اضطراب دارند:  جسم آمیگدال و هیپوکامپ. واقعیت آن است که هنگام بروز اضطراب و استرس، تاثیرات منفی اضطراب و استرس بر مغز عمدتا در این دو بخش مغزی اتفاق می افتد.

آمیگدال یک ساختار بادامی شکل واقع در عمق مغز است که معتقدند ارتباط دهنده قسمت های مختلف مفز می باشد که علائم حسی ورودی را پردازش می کنند همچنین قسمت هایی که این سیگنال ها را تفسیر می کنند. آن می تواند به بقیه نواحی مغز هشدار دهد که یک خطر و تهدیدی وجود دارد و پاسخی به صورت ترس یا اضطراب را آماده نماید.

خاطرات عاطفی که دربخش مرکزی آمیگدال ذخیره می شود ممکن است در اختلالات اضطراب از جمله ترس های بسیار مشخص مانند ترس از سگ ها، ترس از عنکبوت، یا ترس از پرواز نقش داشته باشند. هیپوکامپ، بخشی از مغز است که حادثه های ترسناک و تهدید آمیز را در خاطرات و محفوظات رمز گذاری می کند.

تاثیرات منفی اضطراب و استرس بر مغز

مهم ترین تاثیرات منفی اضطراب و استرس بر مغز

در مواقعی که ما با یک تهدید واقعی مواجه می شویم، این پاسخ تنازع بقاء مفید و ضروری می باشد، ولی اگر این وضعیت بیش از حد تداوم یابد، می تواند صدمات و آسیب های بلند مدتی را برای بدن و مغز ایجاد کند. مطالعات و پژوهش های اخیر، تاثیرات منفی اضطراب و استرس بر مغز را به صورت دژنراسیون و تخریب هیپوکامپ، و اختلال عملکردی بخش قشر جلوی مغز را تایید کرده اند. به عبارتی دیگر، این آسیب ها و ضایعات و تخریب های مغزی می تواند به افسردگی و در نهایت دمانس یا زوال عقل منتهی شود.

  1. استرس مزمن خطر بیماری روانی را افزایش می دهد:

یکی از تاثیرات منفی اضطراب و استرس بر مغز این است که خطر بیماری های روانی را افزایش میدهد. محققان پی بردند استرس مزمن تغییرات بلند مدتی را درمغز ایجاد می کند که زمینه ساز اختلالات روانی مانند افسردگی و دیگر آزردگی های روحی می باشد. پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا، برکلی دریافتند که استرس مزمن منجر به تولید سلول های میلین ساز بیشتر و نورون های کمتر از حد طبیعی می شود. این امر منجر به افزایش میزان میلین در نواحی خاصی از مغز می شود که این بخش مغز بر روی تنظیم زمان و کیفیت ارتباطات نقش دارند.

  1. استرس، ساختار مغز را تغییر می دهد:

مغز از نورون ها و سلول های پشتیبان و تغذیه کننده تشکیل شده است، که “ماده خاکستری” نامیده می شود، و مسئول تفکرات عمیق از قبیل تصمیم گیری و حل مسئله می باشد. از طرف دیگر، در مغز قسمت دیگری به نام “ماده سفید” وجود دارد که از مجموعه رشته های آکسون تشکیل شده است، و این رشته ها با بقیه قسمت های مغز جهت مبادله اطلاعات ارتباط دارند. علت نامگذاری ماده سفید بخاطر این است که توسط چربی و مخصوصا غلاف سفید رنگی به نام میلین، احاطه شده است. احاطه شدن آکسون ها توسط غلاف میلین، باعث افزایش سرعت پیام های الکتریکی لازم جهت تبادل اطلاعات در سراسر مغز می گردد.

از دیگر تاثیرات منفی اضطراب و استرس بر مغز آن تخریب ساختمان مغز می باشد. در استرس مزمن، میزان تولید میلین افزایش یافته و از تولید آکسون کاسته می شود. افزایش تولید و تجمع میلین در استرس مزمن، منجر به تغییر ارتباط کوتاه مدت بین دو بخش مغزی یعنی ماده خاکستری و ماده سفید می شود، و نوعی عدم تعادل بین این دو بخش مغزی ایجاد می گردد.

تاثیر استرس بر مغز

  1. استرس، سلول های مغزی را نابود می سازد:

نتایج تحقیقات انجام شده حاکی از آن است که استرس مزمن و اضطراب می توانند سلول های مغز را بخصوص در ناحیه هیپوکامپ از بین ببرند. بنابراین، یکی از تاثیرات منفی اضطراب و استرس بر مغز که از اهمیت بالایی برخوردار است کشتن نورون ها می باشد. هیپوکامپ، قسمتی از مغز می باشد که قویا با حافظه، احساسات و یادگیری در ارتباط است. همچنین، هیپوکامپ یکی از دو ناحیه مغزی است که در طول حیات یک فرد نورون زایی و یا تشکیل سلول های مغزی را انجام می دهند.

  1. استرس، مغز را کوچک می کند:

شاید تعجب کنید از اینکه بررسی ها نشان داده اند یک از تاثیرات منفی اضطراب و استرس برمغز، کوچک شدن حجم و اندازه مغز است. استرس مزمن و طولانی مدت و اضطراب عمومی می توانند باعث تحلیل رفتن و کوچک شدن مغز شوند. این امر می تواند به ایجاد اختلال در سوخت و ساز بافت عصبی، اختلال در تنظیم و تعدیل احساسات و هیجانات بیانجامد.

  1. استرس و اضطراب، حافظه را تحلیل می برد:

مطالعات پژوهشگران نشان می دهد که یکی از تاثیرات منفی اضطراب و استرس بر مغز، تاثیر منفی بر روی حافظه مخصوصا حافظه مکانی می باشد، که با مسئله بخاطر آوردن و بازیابی اطلاعات مربوط به موقعیت مکانی مربوط به گذشته ارتباط دارد. در استرس مزمن، به دلیل ترشح بالای هورمون کورتیزول، حافظه کوتاه مدت تخریب می شود.

0 0 vote
Article Rating
اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments