وبلاگ

تاثیر استرس بر عملکرد شناختی

تاثیر استرس بر عملکرد شناختی

در این مقاله با موضوع تاثیر استرس بر عملکرد شناختی با ما همراه باشید. استرس شرایطی است که در آن فرد احساس میکند. مجموع خواسته هایی که دارد فراتر از توانمندی های او میباشد. استرس یک عامل بیرونی است که تاثیرات منفی بر بدن دارد و در مواردی نیز میتواند تاثیرات مثبت بر بدن داشته باشد. عملکرد های شناختی از جمله مواردی هستند که استرس میتواند آن را تحت تاثیر قرار دهد. بررسی تاثیر استرس بر عملکرد شناختی یکی از موضوعات تحقیقاتی مورد علاقه بسیاری از محققان میباشد. عملکرد شناختی در واقع توانایی فرد برای پردازش و تفکر و به معنی توانایی برای انجام فعالیت های مختلف ذهنی (مرتبط با یادگیری) میباشد.

استرس و افزایش سن از عواملی هستند که میتوانند روی عملکرد شناختی تاثیر بگذارند.  بررسی ها نشان داده است که استرس میتواند باعث تقویت بسیاری از بیماری های شناختی مانند آلزایمر شود. با وجود اینکه دلایل علمی و بیولوژیکی آلزایمر کاملا شناخته شده میباشد اما نتایج تحقیقات نشان میدهد که استرس میتواند یک محرک اولیه برای شروع این بیماری و سپس تقویت کننده رشد و پیشرفت آن باشد.

بررسی تاثیر استرس بر آلزایمر

استرس احتمال ابتلا به آلزایمر را تقویت میکند. مغز در واکنش به استرس هورمونی را ترشح میکند که باعث افزایش پروتئین تولید پروتئین بتا آمیلوئید میشود. تجمع این پروتئین در مغز باعث تولید پلاک هایی میشود که این پلاک ها باعث عدم برقراری ارتباط بین سلول های مغزی و به دنبال آن آلزایمر میشوند. دانشمندان به دنبال پیدا کردن راه حلی برای کم یا مهار کردن هورمون استرس برای مهار آلزایمر هستند.

آلزایمر شایع ترین نوع زوال عقل است که همراه با اختلال در حافظه، رفتار و تفکر میباشد. از دیدگاه علمی آلزایمر بر اثر کاهش سروتونین در مغز ایجاد میشود. کاهش سروتونین باعث مختل شدن انتقال پیام های عصبی میشود. علاوه بر استرس افزایش سن، زمینه های ژنتیکی، شوک های عاطفی و احساسی نیز باعث ایجاد این بیماری شوند. آلزایمر مهمترین دلیل از کار افتادگی سالمندان تمام دنیا است. احتمال ابتلای زنان به آلزایمر نسبت به مردان بیشتر میباشد. بررسی تاثیر استرس بر عملکرد شناختی و بیماری های شناختی مانند آلزایمر میتواند روزنه های جدیدی از شناخت و درمان این بیماری را ایجاد کند.

 

بررسی تاثیر استرس بر عملکرد شناختی

 

شناخت بیشتر این بیماری و عوامل موثر بر آن میتواند راه حلی برای درمان این بیماری و یا جلوگیری از پیشرفته آن باشد. زیرا هنوز راه حل درمانی قطعی برای درمان و پیشگیری از این بیماری وجود ندارد. استرس باعث افزایش هورمون کورتیزول و کاهش تراکم سلول های عصبی در مغز میشود و برخی از انتقال دهنده های عصبی در مغز را کاهش، و برخی را افزایش میدهد.

 

برای مطالعه مقاله آلزایمر پیشرفته کلیک کنید.

 

نتایج بررسی تاثیر استرس بر عملکرد شناختی نشان میدهد. زمانی که تحت استرس باشیم عملکرد سیستم ایمنی ما ضعیف شده و با احتمال بیشتری مبتلا به بیماری مختلف میشویم. استرس با افزایش ضربان قلب و فشار خون میتواند‌ زمینه‌ ساز بیماری ‌های قلبی و عروقی باشد و این بیماری ها به نوبه خود میتوانند زمینه ساز سکته های مغزی، آسیب های مغزی و سپس ابتلا به آلزایمر و بیماری های شناختی شوند. توجه به خواب کافی، ورزش کردن، پیاده روی و روی آوردن به اتفاقاتی که میتواند شما را خوشحال کنند در کاهش استرس نقش موثری دارند.

بررسی تاثیر استرس بر عملکرد شناختی و شیزوفرنی

اسکیزوفرنی یک اختلال دستگاه عصبی مرکزی است که  مغز را درگیر میکند. شایع ترین سن ابتلا به این بیماری ۱۵ تا ۳۰ سالگی است و علت این بیماری به طور کامل روشن نشده است. اما طبق نتایج تحقیقات نشان میدهد استرس میتواند از عوامل تقویت این بیماری باشد. بررسی تاثیر استرس بر عملکرد شناختی تایید کننده تاثیر استرس بر بروز این بیماری میباشد. از دیگر عوامل ایجاد این بیماری اختلالات مغزی، تغذیه، ضربه های مغزی، اختلالات ناقل های عصبی و هورمون ها میباشد. در این بیماری فرایند های شناختی و فکری مختل میشود.

در مناطقی که از نظر اقتصادی و اجتماعی محروم باشند شیوع این بیماری بالاتر میباشد. وقایع پر استرس زندگی میتوانند عوامل ایجاد این بیماری را فراهم سازند. بنابراین کنترل استرس میتواند نقش قابل توجهی در کاهش بیماری های شناختی داشته باشد. رابطه بین استرس و فشار روانی با اسکیزوفرنی یک رابطه مستقیم میباشد.

 

بررسی تاثیر استرس بر عملکرد شناختی

 

بررسی تاثیر استرس بر عملکرد شناختی و دلیریوم

دلیریوم یا روان آشفتگی اختلال اعمال شناختی و عدم هوشیاری میباشد. از ویژگی های این اختلال عدم آگاهی به زمان و مکان، توهم و اختلال در جهت یابی میباشد. بررسی تاثیر استرس بر عملکرد شناختی نشان داده است که استرس بزرگترین دلایل در ایجاد این اختلال روانی و عصبی میباشد. اگرچه استرس تنها دلیل ایجاد این بیماری نیست ولی ‌میتواند زمینه ساز این بیماری بوده و در تقویت و پیشرفت آن نقش موثری دارد. افرادی که استرس های بسیار شدید را تجربه میکنند نسبت به سایرین بیشتر در معرض این بیماری هستند.

بررسی تاثیر استرس بر عملکرد شناختی جنین

اوتیسم یا درخودماندگی نوعی اختلال رشد مغزی است که با رفتار های غیر طبیعی مشخص میشود. بررسی ها نشان میدهد که از عوامل محیطی موثر بر اوتیسم استرس در مادران باردار میباشد. داشتن استرس در مادران باردار باعث نقص در مسیر تکامل عصبی جنین میشود. تحقیقات نشان داده افزایش شدت استرس در مادران باردار با افزایش ابتلا نوزاد به اوتیسم همراه است.

بنابراین کنترل استرس در دوران بارداری بسیار مهم بوده و در سلامت جنین موثر است. به طور کلی طبق نتایج بررسی تاثیر استرس بر عملکرد شناختی مشخص شده که استرس دوره جنینی دارای اثرات شدیدی بر جنین بوده و میتواند مغز و عملکرد شناختی جنین را تحت تاثیر منفی قرار دهد. استرس مادر در دوران بارداری ریسک ابتلا به بیماری های افسردگی عاطفی و شناختی کودک را سنین بالاتر افزایش میدهد. نتایج نشان داده است استرس میتواند باعث ایجاد ناتوانی ذهنی در کودکان شود.

بررسی تاثیر استرس بر عملکرد شناختی و اختلالات دوقطبی

در اختلال دوقطبی افراد دچار نوسانات خلقی هستند. این نوسانات میتواند هفته ها یا ماه ها طول بکشد. در این افراد احساس شدید افسردگی، احساس شادمانی بسیار و ناامیدی، احساس افسردگی همراه با بیقراری و فعالیت بیش از اندازه ناشی از شیدایی رخ میدهد. بررسی تاثیر استرس بر عملکرد شناختی دوقطبی نشان داده است که کاهش هورمون استرس باعث افزایش افسردگی مبتلایان به اختلال دو قطبی میشود.

اگرچه هورمون استرس باعث افزایش احساس اندوه میشود ولی در در برخی ترشح زیاد آن ضروری میباشد. در اختلال دوقطبی معمولاً سیستم استرس و هورمون فعال بوده و کاهش کمتر از حد طبیعی یا بیشتر از حد طبیعی این هورمون منجر به افسردگی و کاهش سلامت روانی در دوقطبی ها میشود. نتایج بررسی ها تاثیر مثبت سطح هورمون استرس بر کاهش خطر افسردگی را در بیماران دوقطبی را تایید میکند. از طرف دیگر در بیمارانی که سطح پایینی از کورتیزول دارند کیفیت زندگی کمتر بوده و افرادی که سطح این هورمون در آنها بالاتر میباشد سطح کیفیت زندگی بهتری دارند.

 

بررسی تاثیر استرس بر عملکرد شناختی

 

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید