چرا می خوابيم؟ تاثير خواب بر مغز

چرا می خوابيم؟

خواب بخشی مهمی از برنامه روزانه هر فرد است به‌طوری که حدود یک سوم زمان هر روز انسان، صرف خواب می‌شود. داشتن خواب با‌کیفیت  و کافی در زمان مناسب، به اندازه آب و غذا برای ادامه زندگی حیاتی و ضروري است. خواب به پويايي جسم و توانبخشي عملکردهاي مغز کمک مي‌کند. بنابراين امري لازم و ضروري است. براي انکه بدانيم “چرا بايد بخوابيم و فوايد آن براي ما چيست” با باشگاه مغز و حافظه همراه باشيد.

چرا می خوابيم؟ تاثير خواب بر مغز - باشگاه مغز و حافظهتاثير خواب بر مغز

بدون داشتن خواب، نمی‌توانید مسیرهای مغز خود را شکل بدهيد یا حفظ کنید. وجود این مسیرهای مغزی به شما امکان می‌دهد اطلاعات جدید را وارد مغز کنید، به سرعت تمرکز کنید و به سرعت نسبت به مسائل و محرک‌هاي پيرامون واکنش نشان دهید.

خواب برای تعدادی از عملکردهای مغز اهمیت دارد، از جمله این که چگونه سلول‌های عصبی (نورون‌ها) با هم ارتباط برقرار می‌کنند. در حقیقت، مغز و بدن، حتی در هنگام خواب هم به طور قابل‌ملاحظه‌ای فعال هستند. یافته‌های اخیر نشان می‌دهد که خوابیدن نقش فرد خانه‌داری را ایفا می‌کند که مغز را از سموم پاک می‌کند و انسان را برای مواقع بیداری اماده می‌کند.

همه‌ افراد به خواب نیاز دارند، اما هدف بیولوژیکی این موضوع، یک راز باقی مانده است. خواب تقریبا تمام بافت‌ها و سیستم‌های بدن از مغز، قلب و ریه‌ها تا متابولیسم، عملکرد سیستم ایمنی، حالت رواني و مقاومت در برابر بیماری را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

تحقیقات نشان می‌دهد که کمبود خواب مزمن، یا خواب با کیفیت ضعیف، خطر اختلالات شامل فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، افسردگی و چاقی را افزایش می‌دهد. خواب یک فرآیند پیچیده و پویا است که بر چگونگی عملکرد بدن تاثیر می‌گذرد و دانشمندان در حال درک این عملکردها هستند.

چرا خواب مهم است؟

به هم ریختن چرخه‌ خواب، عملکرد طبیعی سیستم بدن را مختل می‌کند. یادگیری، حافظه، بنیه، سلامت عمومی و عملکردهاي رواني انسان، همگی تحت تاثیر مدت و کیفیت خواب هستند.

بسیاری از افراد به هنگام خواب با مشکلاتي مواجه هستند که اين مشکلات برکيفيت خواب آنها تاثير نامطلوب باقي مي‌گذارد. درواقع، اکثر ما در یک مقطع از زندگی دچار اختلال در به خواب رفتن یا از خواب پریدن می‌شویم. ازجمله پیامدهای احتمالی کمبود خواب می‌توان به چاقی مفرط، بیماری قلب و عروق و دیابت اشاره کرد. کمبود خواب روی قضاوت و تصميم‌گيري درست و تیزهوشی روانی نیز تاثیر می‌گذارد.

نیاز به خواب از فردی به فرد دیگر و در بین گروه‌های سنی مختلف متفاوت است. ممکن است یک نفر به هشت ساعت خواب کامل نیاز داشته باشد درحالی‌که دیگری با میزان خواب کمتر عملکرد طبیعی خود را انجام دهد. خبر خوب این است که درمان اختلال خواب به‌سرعت درحال پیشرفت است.

نقش مهم خواب در زندگي ما

به‌رغم فراگیر بودن نیاز به خواب، هنوز موضوعات زیادی درمورد آن وجود دارد که محققان کشف نکرده‌اند. می‌دانیم خواب به بدن و مغز اجازه می‌دهد دوباره انرژی به دست آورند و طوری خود را ترمیم کنند که بسیار حیاتی است

طبق نظریات، یکپارچه‌سازی حافظه، پردازش اطلاعات، رشد فیزیکی، ترمیم عضلات و بی‌شمار پردازش دیگر حین خواب اتفاق می‌افتد. خواب برای تقویت سیستم ایمنی و کمک به بدن در مبارزه با بیماری نیز ضروری است.

هنوز درباره هدف از خواب پازل‌های زیادی برای کشف کردن وجود دارد. با این حال، می‌دانیم که دلایل بیولوژیکی بسیاری برای این امر وجود دارد.

تا به امروز دانشمندان دریافتند که خواب از چندین طریق به بدن کمک می کند. گروه تحقیقاتی RAND تنها یک تحلیل ۱۰۰ صفحه‌ای از چگونگی تاثیر خواب بر ما و اینکه محرومیت از خواب می‌تواند چه تاثیری  بر ما و اقتصاد بگذارد، به دست آورد. آن‌ها تخمین می‌زنند که به سبب از دست دادن کار و عملکرد ضعیف در محل کار به دلیل کمبود خواب، ایالات ‌متحده به تنهایی هر سال حدود ۴۱۱ میلیارد دلار از دست می‌دهد.

اگر چه کسب و کارها و سیاست گذاران ممکن است به پیامدهای مالی کم‌خوابی علاقه‌مند باشند اما این پیامدها ریشه در همین کسب‌و‌کارها و سیاست‌ها دارند. تحقیقات اخیر برخی از دلایل نیاز ما به خواب و تمام کارهایی که به نظر می‌رسد مغز هنگام خواب انجام می‌دهد را بیان کرده‌اند. در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا مغز به خواب نیاز دارد و چرا امور زندگي بدون خواب تمایل به افت و فرسودگي دارند؟ ​

تاثیر خواب و تثبیت کردن اطلاعات در حافظه

یکی از وظایف اصلی خواب این است که به تحکیم حافظه بلندمدت کمک می‌کند که به نظر می‌رسد این کار را نه تنها از طریق تقویت ارتباطات عصبی ویژه بلکه از طریق هرس کردن ارتباطات ناخواسته انجام می‌دهد.

مغز در طول روز ارتباطات زیادی ایجاد می‌کند اما همه آن‌ها ارزش ماندگار شدن در مغز را ندارند. بنابراین خواب زمان خوبی است تا مغز ارتباطاتی را که به آن‌ها نیاز دارد را مشخص کند. ​ بیشتر مردم احتمالا این پدیده را مشاهده کرده‌اند که در آن، خواب به ما کمک می‌کند چیزهایی را که در طول روز یاد گرفته‌ایم به یاد بیاوریم و مطالعات هم این صحت موضوع را تایید کرده‌اند.

در یک مطالعه، شرکت کنندگان باید یک روند حرکتی را یاد می‌گرفتند (زدن ‏دکمه‌هایی با یک ترتیب خاص)‏. زمانی که بین یادگیری مهارت و استفاده دوباره از آن، یک خواب شبانه فاصله افتاد، شرکت‌کنندگان غملکردی بهتری را نسبت به افرادی که نخوابیده بودند و یک روز عادی را سپری کرده بودند، به ثبت رساندند.

نظریه‌ای که اینجا مطرح می‌شود این است که مغز، اطلاعاتی که نیاز دارد را تثبیت می‌کند و مابقی اطلاعات را هرس می‌کند و دور می‌ریزد.​ ​چیزی که باید از آن آگاه باشید این است که به نظر می‌رسد خواب خاطرات تلخ فرد را به او یادآوری می‌کند که این موضوع احتمالا در PTSD و افسردگی نقش دارد.

یک مطالعه بسیار جدید نشان داد که وقتی خاطرات عاطفی منفی در طول خواب تثبیت می‌شوند، احتمال سرکوب شدن آن‌ها کم‌تر است و این به این معنی است که خاطرات بد علاوه بر خاطرات خوب به احتمال زیاد در مغز باقی می‌مانند و احتمال کمتری وجود دارد که فراموش شوند.

چرا می خوابيم؟ تاثير خواب بر مغز - باشگاه مغز و حافظهارتباط اهمیت خواب کافی در شناخت و ادراک

مطالعه لازم نیست تا به ما بگوید که کمبود خواب بر توانایی‌های شناختی ما تاثیر می‌گذارد، اما خوشبختانه، مطالعات زیادی در اين مورد وجود دارد. محرومیت از خواب می‌تواند بر هر چیزی از شناخت تا توجه به تصمیم‌گیری تاثیر بگذارد. تورپی می‌گوید: «ما می‌دانیم که خواب برای عملکرد قشر مغز ضروری است، که مهم‌ترین عملکرد آن چند‌وظیفه‌ای است. محرومیت از خواب قطعا بر توانایی فرد در چند کار تاثیر می‌گذارد. رانندگی حساس‌ترین فعالیت چند‌وظیفه‌ای است که ما انجام می‌دهیم و از دست‌ها، پاها، بینایی و آگاهی از اتفاقاتی که در حال رخ دادن است استفاده می‌کنیم. زمانی که دچار کمبود خواب هستید، این مساله به شدت بر توانایی شما در انجام چند کار تاثیر می‌گذارد. به همین دلیل است که ما این همه تصادف با اتومبیل و البته قطار داریم. محرومیت از خواب عملکرد اجرایی شما را از بین می‌برد.

همچنین نشان‌داده شده‌است که محرومیت از خواب تاثیر منفی بر عملکردهای شناختی مثل توجه و حافظه کاری دارد. یک مطالعه اهمیت خواب کافی را به این صورت نشان داد که فقط کمی کمبود خواب (۲ ساعت خواب در هر شب به مدت ۱۴ شب)، باعث شد شرکت‌کنندگان تحقیق، عملکرد ضعیف‌تری در برخی از وظایف عصبی – رفتاری که شامل توجه و حافظه کوتاه‌مدت بود، داشته باشند.

بدون ترديد نتايج اين مطالعات به نشان مي‌دهند که چرا بايد بخوابيم و خواب چه کمکي به ما در طول زندگي روزانه خواهد کرد. دلايل ديگري در زمينه اين سوال مطرح است که در مقاله بعدي به آن خواهيم پرداخت.

ادامه دارد …. .

باشگاه مغز و حافظه

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید