تاثیر تحریکات مغزی سالم بر روی مهارت حل مساله

تاثیر تحریکات مغزی سالم بر روی مهارت حل مساله، در شماره قبلی این مقاله در باشگاه مغز و حافظه به بررسی 7مورد از عوامل آسیب‌رسان به مغز پرداختیم که یکی از مهم‌ترین آنها کمبود تحریکات مغزی سالم در سنین نوزادی و کودکی بود.

باشگاه مغز و حافظه

به دلیل اهمیت این موضوع و با بررسی‌هایی که صورت گرفت دریافتیم که تحریکات مغزی تاثیر به‌سزایی در توانایی‌های شناختی از جمله حل مساله دارد. از این رو بر آن شدیم تا درشماره دوم ازاین مقاله به بررسی تاثیر تحریکات مغزی سالم بر روی مهارت حل مساله بپردازیم.

تجربیات و محرک‌هایی که مغز در اولین مراحل زندگی دریافت می‌کند، چگونگی شکل‌گیری مسیرهای بیولوژیکی‌اي را تعیین می‌کند که نه تنها در یادگیری و رفتار تأثیر می‌گذارد، بلکه بر سلامت عمومی در طول زندگی نیز تأثیرگذار است.

 بر این اساس می‌توانیم نتیجه‌گیری کنیم که برای سلامتی ایده‌آل مغز لازم است کودک‌تان مهارت‌های اجتماعی را یاد بگیرد و به درستی پاسخگوی آنچه در مدرسه از او انتظار دارند باشد. بنابراین، در این مطلب ما ایده‌هایی برای تحریک سلامت مغز فرزندتان ارائه خواهیم داد.

روانپزشکان آمریکایی بر اساس یک تحقیق بر روی ۵۰ نوزاد سه ماهه دریافتند که صحبت کردن والدین با نوزادان باعث رشد و تقویت منطقه ‌شناختی مغز آن‌ها می‌‌شود. ماه‌ها پیش از اینکه نوزادان به حرف بیافتند و شروع به صحبت کردن کنند، ‌ واژه‌ها و کلمات نقش مهمی در رشد مغز آن‌ها ایفا می‌‌کنند و حتی در سن سه ماهگی واژه‌‌ها بیش از اصوات مثل موسیقی روی ذهن نوزادان تاثیر می‌‌گذارند.

تحریکات مغزی چیست؟

شما با استفاده از روش‌های مختلفی از قبیل آواز خواندن، نوازش کردن، در آغوش گرفتن، حرکت دادن، حرف زدن با کودک و تحریک حواس پنجگانه او مانند حس بویایی و چشایی می‌توانید مغز کودک خود را پرورش دهید و کمک کنید سلول‌های مغز او اتصال‌های جدیدی با هم برقرار کنند.

تحریکات سالم مغزی باعث می‌شود ظرفیت و توانمندی‌های مغز فرزند شما  بهبود پیداکند  یعنی شما می‌توانید با کمک به فرزندتان  باعث شوید تا مراحل عاطفی و رشدی متناسب با سن خود را داشته باشد. برای همین، تحریک سالم مغزي براي کودک‌تان مهم است.

طبق مطالعات انجام شده ارتباط مثبت و تحریکات سالم مغز اعم از نوازش کردن، بازی کردن، لمس کردن و حرف زدن با نوزاد می‌تواند باعث رشد ذهنی او شود.

ارتباط فیزیکی مثبت رشد نورونی و عصبی کودک را در کوتاه مدت افزایش می‌دهد. نوزادان و کودکان نیاز به ارتباط فیزیکی دارند تا بتوانند در مورد جهان اطراف خود اطلاعات خوبی کسب کنند.

این تحریکات سالم به آن ها اجازه می‌دهد که مهارت‌های مثبت ارتباطی و مهارت‌های شناختی از جمله حل مساله که دراین مقاله به آن می‌پردازیم را یاد بگیرند و همچنین به آن‌ها کمک می‌کند که نیازهای خود را به دیگران بگویند و از لحاظ احساسی، اجتماعی و ذهنی وضعیت بهتری پیدا کنند.

چرا کودکان به مهارت حل مساله نیاز دارند؟

بچه‌ها هر روز با مشکلات مختلفی روبرو هستند.  این مشکلات عبارتند از: مسایل مربوط به تحصیل، همبازی‌ها، بازی، انجام دادن تکالیف و حتی تصمیم‌‎‌گیری درباره پوشیدن لباس. اهمیت پرورش مهارت حل مساله در کودکان در این است که وقتی بچه‌ها مهارت حل مساله را یاد می‌گیرند، به توانایی خود در تصمیم‌گیری صحیح ایمان می‌آورند و این مهم امکان پذیرنیست مگر با وجود تحریکات مغزی سالم.

کودکانی که فاقد مهارت حل مساله هستند برای حل مشکلات تلاش نمی‌کنند.

برای مثال اگر کودکی توسط همسالان خود مورد آزار و اذیت قرار گیرد به جای اینکه به دنبال راه حلی برای این مشکل باشد در عوض، از مدرسه متنفر می‌شود، نمراتش کاهش می‌یابد و دائم از مشکلات جسمی مانند معده درد یا سردرد شکایت می‌کند.

گروه دیگری از کودکان که فاقد مهارت‌های حل مساله هستند حتی تشخیص نمی‌دهند که گزینه‌های دیگری برای حل مشکلات وجود دارد. این کودکان بدون فکر دست به انتخاب‌های ناگهانی می‌زنند.

برای مثال کودکی که به گزینه‌های مختلف برای حل مساله آگاه نیست زمانی که دوستش اسباب‌بازی او را بر می‌دارد از کوره در مي‌رود و او را می‌زند زیرا فکر می‌کند این تنها راه پس گرفتن اسباب‌بازی‌اش است.

کودکان با استفاده از قدرت حل مسئله می‌توانند مهارت‌های زیست اجتماعی‌شان را توسعه ببخشند و تصمیمات درست بگیرند. اگر کودکان بتوانند مشکلاتشان را به‌تنهایی حل کنند شادتر، با اعتماد به‌نفس بیشتر و مستقل‌تر خواهند بود.

مهارت حل مسئله در کودکان به آن‌ها کمک می‌کند که از اشتباهات و ناکارامدی‌هایشان نترسند و احساس ناامیدی و دلسردی نکنند. به‌همین دلیل اهمیت زیادی دارد که از کودکی این مهارت را آموزش ببینند.

حال که با اهمیت تحریکات مغزی و تاثیر آن بر مهارت حل مساله آشنا شدیم در اینجا به شما راهکارهایی معرفی می‌کنیم که علاوه بر اثر بخشی آنها بر روی مغز باعث بهبود مهارت حل مساله در کودکان می‌شود.

مشارکت کودکان در حل مساله

یکی از راه‌های تقویت مهارت حل مسئله در کودکان مشارکت دادن فعال کودکان در مواجهه با مشکلات و چالش‌ها است.

شیوه کار به این صورت است که سعی کنید برای حل مسئله روش‌هایی که به ذهن‌تان می‌رسد را بلند بلند با خودتان مرور کنید.

با این کار به فرزندان‌تان نشان خواهید داد که چگونه مسائل رفع خواهند شد. حتی می‌توانید از کودک‌تان بخواهید چالش‌های کوچکی را رفع کند.

تاثیر تحریکات مغزی سالم بر روی مهارت حل مساله:

جواب ندهید، سوال کنید

یکی از مهم‌ترین راه‌های تقویت مهارت حل مسئله در کودکان پرسیدن سوال از آن‌ها است. وقتی از کودکان درباره حل یک مسئله یا چالش از آن‌ها سوال می‌پرسید، درواقع به تقویت ماهیچه‌های مغز آن‌ها کمک کرده‌اید.

برای اینکه به آنها کمک کنید از نقاط کلیدی مساله از آنان سوال بپرسید.

ذهن کودک را باز کنید

برای کودکان روابط سالم بسازید و دوستان قابل اعتماد پیدا کنید تا کودکان ببینند با ایجاد یک ارتباط سازنده و یک گفتگوی سالم می‌توانند نظرات مختلف را بشنوند و در مواجهه با یک مساله با ادغام نظرات گوناگون می‌توانند به راه حل مطلوب برسند.

با کودک بازی کنید

شاید برای شما جالب باشد که بدانید بخش بزرگی از مهارت حل مسئله در کودکان در طول بازی تقویت می‌شود. کودکان در طول بازی یاد می‌گیرند که چطور ایده‌پردازی کنند و مشکلات‌شان را برطرف کنند.

بازی‌ها نقش مهمی در پرورش توانمندی کودکان در مواجهه با مسائل ایفا می‌کنند. با کودکتان بازی کنید و سعی کنید درطول بازی به‌صورت فعال از آن‌ها بخواهید که یکی یکی چالش‌های پیش رویشان را از میان بردارند.

سعی کنید از مشکلات کوچک قابل حل در منزل‌تان یک سرگرمی بسازید تا مهارت حل مسئله در کودکان را تقویت کنید. همه ما گاهی با مشکلات روبه‌رو می‌شویم، به همین دلیل چرا با نگرش مثبت به مشکلات نگاه نکنیم تا نترسیدن از مشکلات و فرار نکردن از آن را به کودک یاد بدهیم؟

تاثیر تحریکات مغزی سالم بر روی مهارت حل مساله - باشگاه مغز و حافظهاز پذیرش اشتباه‌تان اجتناب نکنید

ضروری است که کودکان بدانند بزرگترها معصوم نیستند. اگر آن‌ها را با این تفکر که بزرگترها هم گاهی اشتباه می‌کنند بزرگ کنید، لطف بزرگی در حق‌شان کرده‌اید.

سعی کنید گاهی اشتباهی که مرتکب شده‌اید را با کودک درمیان بگذارید. او درک خواهد کرد که والدینش، ابرقهرمان نیستند و از پذیرش اشتباهات خود امتناع نخواهد کرد. ازکودک برای حل اشتباه‌تان کمک بگیرید.

تفکر نقادانه و خلاقانه را به کودکان بیاموزید

ضروری است که بدانید مهارت حل مسئله در کودکان صرفا شامل حفظ بدیهیات یا قوانین نیست. بلکه کودکان باید یاد بگیرند شیوه نگرش خود را به مسائل تغيير دهند. برای تقویت مهارت حل مسئله، به دو تفکر مهم نیاز داریم. تفکر انتقادی و تفکر خلاق.

کودک شما باید بگیرد که از دریچه این دو تفکر به مسائل نگاه کند و حقایق را با چالش‌هایی که پیش رویش است، به درستی تطبیق دهد. سعی کنید قوه خلاقیت را در او پرورش دهید و همزمان او را با روش‌های درست تفکر انتقادی آشنا کنید تا قادر باشد اول درست مشکلات را درک کند و سپس با استفاده از خلاقیت، راه‌حل‌های درست و ایده‌آل ارائه کند.

نويسنده: منصوره عشقي

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید