سبد خرید 0

تاثیر تمرکز در عملکرد مغز و حافظه چیست؟

در این مقاله به بررسی تاثیر تمرکز در عملکرد مغز و حافظه می پردازیم. هر کسی هر از گاهی لحظات فراموش می شوند و حافظه کند می شود و اما این اتفاق به دلیل اینکه انسان دارای گرفتاری های ذهنی است و نمی تواند درست و دقیق تمرکز کند رخ می دهد. ژنتیک در از بین رفتن حافظه ، به ویژه در شرایط جدی عصبی مانند بیماری آلزایمر ، نقش دارد. با این حال ، تحقیقات نشان داده است که رژیم غذایی و سبک زندگی نیز تأثیر عمده ای بر حافظه و تمرکز دارند. در اینجا چند روش مبتنی بر شواهدی برای بهبود طبیعی حافظه و تاثیر تمرکز در عملکرد مغز و حافظه شما ارائه شده است. با باشگاه مغز و حافظه همراه باشید.

تاثیر تمرکز در عملکرد مغز و حافظه 

مصرف بیش از حد قند و شکر تمرکز را کاهش میدهد

خوردن بیش از حد قند اضافه شده به بسیاری از مشکلات بهداشتی و بیماریهای مزمن از جمله کاهش شناختی مرتبط است. تحقیقات نشان داده است که رژیم غذایی حاوی شکر می تواند منجر به ضعف حافظه و کاهش حجم مغز ، به ویژه در ناحیه مغزی شود که حافظه کوتاه مدت را ذخیره می کند. به عنوان مثال ، در یک مطالعه بیش از 4000 نفر مشخص شد که افرادی که مصرف بیشتری از نوشیدنی های قندی مانند نوشابه دارند ، نسبت به افرادی که قند کمتری مصرف می کنند ، دارای تمرکز پایین و خاطرات ضعیف تری هستند. قطع قند نه تنها به حافظه شما کمک می کند بلکه باعث بهبود سلامت کلی شما می شود.

 مکمل روغن ماهی را امتحان کنید، تمرکز را افزاش میدهد

روغن ماهی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 ایکس اپنتا انوئیک اسید (EPA) و اسید دكوساگزازانوئیك (DHA) است. این چربی ها برای سلامتی کلی مهم هستند و نشان داده شده است که خطر ابتلا به بیماری های قلبی ، کاهش التهاب ، تسکین استرس و اضطراب و کاهش روانی آهسته را نشان می دهد. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که مصرف مکمل های ماهی و روغن ماهی ممکن است حافظه را به ویژه در افراد مسن بهبود بخشد.

یک مطالعه روی 36 بزرگسال مسن که دارای نقص شناختی خفیف هستند ، نشان داد که پس از مصرف مکمل های روغن ماهی غلیظ به مدت 12 ماه ، نمرات حافظه کوتاه مدت و کارآمد به طور قابل توجهی بهبود یافته است و میزان تمرکز و دقت آنها نیز بالاتر رفته است. تاثیر تمرکز در عملکرد مغز و حافظه بسیار زیاد است به صورتی که اگر تمرکز فرد بالاتر برود باعث می شود که حافظه نیز سریعتر عمل کند.

تمرکز و مغز و حافظه تاثیر تمرکز در عملکرد مغز و حافظه با مدیتیشن

تمرین مدیتیشن ممکن است از بسیاری جهات روی سلامتی شما تأثیر مثبت داشته باشد. این آرامش بخش و تسکین دهنده است ، و برای کاهش استرس و درد ، کاهش فشار خون و حتی بهبود حافظه و تمرکز بیشتر بسیار مهم است. در حقیقت نشان داده شده است که مراقبه باعث افزایش ماده خاکستری در مغز می شود. ماده خاکستری حاوی در مغز حاوی سلولهای عصبی  است. با افزایش سن ، ماده خاکستری کاهش می یابد ، که بر حافظه و تمرکز تأثیر منفی می گذارد. تکنیک های مراقبه و آرامش برای بهبود حافظه کوتاه مدت در افراد در هر سنی ، از افراد در 20 سالگی تا سالمندان نشان داده شده است.

وزن خود را حفظ کنید

حفظ وزن بدن برای سلامتی بسیار ضروری است و یکی از بهترین راهها برای نگه داشتن بدن و ذهن شما در شرایط برتر است. مطالعات متعددی چاقی را به عنوان یک عامل خطر برای کاهش شناختی تعیین کرده اند. جالب اینجاست که چاق بودن در واقع می تواند باعث ایجاد تغییر در ژن های مرتبط با حافظه در مغز شود و بر حافظه تأثیر منفی بگذارد. چاقی همچنین می تواند منجر به مقاومت در برابر انسولین و التهاب شود که هر دو می توانند بر مغز تأثیر منفی و حتی میزان تمرکز را پایین آورد. یک مطالعه روی 50 نفر در سنین 18 تا 35 سال نشان داد که شاخص توده بدنی بالاتر با عملکرد بدتر در تست های حافظه همراه است. چاقی همچنین با خطر بیشتر ابتلا به بیماری آلزایمر ، یک بیماری مترقی که حافظه و عملکرد شناختی را از بین می برد همراه است.

تاثیر تمزکز بر حافظه

تاثیر تمرکز در عملکرد مغز و حافظه با داشتن خواب کافی

کمبود خواب مناسب مدتی است که با کمبود حافظه همراه است. خواب نقش مهمی در ادغام حافظه بازی می کند ، فرایندی که در آن خاطرات کوتاه مدت تقویت و به خاطره های ماندگار تبدیل می شوند. تحقیقات نشان می دهد اگر از خواب محروم باشید ، می توانید بر حافظه خود تأثیر منفی بگذارید.

به عنوان مثال ، یک مطالعه به بررسی اثرات خواب در 40 کودک بین 10 تا 14 سال پرداخت. یک گروه از کودکان در شب برای تست حافظه آموزش داده شدند ، سپس صبح روز بعد از خواب شبانه امتحان دادند. گروه دیگر در همان روز آموزش دیده و مورد آزمایش قرار گرفتند ، بدون اینكه خواب بین تمرین و آزمایش باشد. گروهی که بین تمرین و تست می خوابیدند 20٪ بهتر از تست های حافظه را پاسخ دادند.

ذهن را تمرین دهید تا تمرکز بهتری داشته باشید

در اینجا تاثیر تمرکز در عملکرد مغز و حافظه کاملا مشخص است.ذهن آگاهی یک وضعیت روحی است که در آن شما بر وضعیت فعلی خود متمرکز می شوید و با آگاهی از محیط ، احساسات خود را حفظ می کنید. تمرین ذهنی در مدیتیشن استفاده می شود ، اما این دو با همدیگر یکسان نیستند. مراقبه یک عمل رسمی است ، در حالی که آگاهی یک عادت ذهنی است که می توانید در هر شرایطی از آن استفاده کنید. مطالعات نشان داده اند که آگاهی در کاهش استرس و بهبود تمرکز و حافظه مؤثر است.

یک مطالعه از 293 دانش آموز روانشناسی نشان داد که افرادی که تحت آموزش ذهن به آگاهی می رسند، هنگام یادآوری اشیاء در مقایسه با دانش آموزانی که آموزش ذهن را تجربه نکرده اند عملکرد حافظه را  بیشتر بهبود بخشیده اند. تمرین ذهن همچنین با خطر کمتری از کاهش شناختی مرتبط با سن و بهبود کلی در بهزیستی روانشناختی همراه است. از تکنیک های تمرین ذهنی این است که با تنظیم تنفس خود به تمرکز برسیم.

تاثیر تمرکز در عملکرد مغز و حافظهتاثیر تمرکز در عملکرد مغز و حافظه

 

 

 

 

 

 

 

0 0 vote
Article Rating
اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments