وبلاگ

تاثیر افسردگی دو قطبی بر عملکرد شناختی

تاثیر افسردگی دو قطبی بر عملکرد شناختی

بررسی ویژگی مبتلایان به افسردگی دو قطبی

 

مبتلایان به افسردگی دو قطبی دچار نوسانات خلقی بسیار شدید هستند. که ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد. این بیماری منجر به اختلال در هیجانات فرد بیمار میشود و به همراه اختلال در خواب، تفکر و اندیشه میباشد. در این بیماری دو وضعیت بحران روانی یا دو مرحله وجود دارد. قطب شیدایی و قطب افسردگی دو حالت مختلف این بیماری هستند.

این اختلال مختص به طبقه خاصی از اجتماع یا نژاد خاصی نبوده. و در تمام جوامع و طبقات اجتماعی امکان دارد که وجود داشته باشد. در این افراد حالت افسردگی، شیدایی یا نیمه شیدایی وجود دارد. عوامل موثر بر افسردگی دو قطبی ژنتیک، هورمون ها، عوامل محیطی، وضعیت فیزیولوژیکی مغز و انتقال دهنده های عصبی میباشند. این اختلال چند نوع مختلف دارد و انواع آن شامل افسردگی دو قطبی نوع یک، نوع دو، اختلال ادواری و اختلال دو قطبی پیشرونده میباشد.

در زمان شیدایی در این افراد تمایل به مصرف مواد مخدر بالا رفته، رفتار پرخاشگرانه، تحریک پذیری بالا، پریشانی، افزایش میل جنسی و رفتارهای مخاطره آمیز در آن ها دیده میشود. در زمان بروز افسردگی استرس، میل به خودکشی، اختلالات خواب، خستگی، تمرکز پایین، احساس درد بدن بدون داشتن منشاء واقعی، عدم علاقه به فعالیت های روزمره، کاهش اشتها و یا افزایش غیر طبیعی سطح اشتها و احساس گناه در این افراد دیده میشود. برای درمان افسردگی دو قطبی درمان های دارویی میتواند در کنترل و تثبیت خلق و خو در این افراد موثر باشد.

تاثیر منفی و مثبت افسردگی دو قطبی بر عملکرد شناختی

محققان نشان داده اند که ساختار فیزیولوژیکی مغز در مبتلایان به اختلال افسردگی دو قطبی با افراد عادی متفاوت است. و سمت چپ هیپوتالاموس مغز در این افراد بزرگتر از سایرین است. تحقیقات گسترده و شیوه های جدید عکسبرداری نشان میدهد. که مغز و شبکه های عصبی در مبتلایان به این اختلال با افراد عادی تفاوت های فراوانی دارد. و به طبع آن اخلاق، رفتار، حافظه و کلیه عملکرد های شناختی در مبتلایان به این اختلال تحت تاثیر مستقیم بیماری قرار دارند.

در بیماران دوره های شیدایی ممکن است تا هفته ها به طول بیانجامد و بیمار نیاز به بستری و مراقبت های جدی داشته باشد. در مبتلایان نشان داده شده است که کاهش ماده خاکستری مغز بسیار قابل توجه بوده و این کاهش در لوب پیشانی و گیجگاهی مشهودتر است. اختلال دو قطبی عملکرد حافظه را تحت تاثیر قرار میدهد به طوری که مبتلایان عملکرد حافظه ضعیف تری نسبت به افراد سالم دارند و بیماران ضعف حافظه ی کلامی، بینایی و منطقی از خود نشان میدهند.

 

 

برای مطالعه مقاله تاثیر استرس بر عملکرد شناختی کلیک کنید

 

روانشناسان معتقدند که فعالیت های بدنی منظم و ورزش در طول هفته جریان خون مغز را افزایش میدهد. و همین طور ترشح هورمون اندروفین در زمان ورزش باعث ایجاد حس شادی و خوشحالی میشود و نتایج مطالعات، تاثیر ورزش بر بیماران دو قطبی را بسیار موثر نشان میدهد. میانگین شروع افسردگی دو قطبی 26 سال میباشد و درصد ابتلا در مردان و زنان برابر است.

با وجود تاثیرات منفی افسردگی دو قطبی بر برخی عملکرد های مغزی، اما مطالعات نشان داده که در مبتلایان قدرت بویایی بی نظیر، همدلی و مقاومت بسیار بالا وجود دارد. تمام این فرآیند ها یعنی حس همدلی، قدرت بویایی و هر چیزی از مغز آغاز میشود. که در مبتلایان به افسردگی دو قطبی بسیار بیشتر از سایرین میباشد. به طور کلی در افراد مبتلا به این اختلال بیشتر از سایرین حساسیت شدید به بو دارند.

تاثیر منفی افسردگی دو قطبی بر عملکرد شناختی، اختلال در سطح برخی هورمون ها و تقویت حس خودکشی

مانند سایر اختلالات روانی، افسردگی دو قطبی نیز میتواند عملکرد های شناختی، خلق و خو و تمام طیف زندگی یک فرد را تحت تاثیر خود قرار دهد. زمانی که بیمار دو قطبی در مرحله افسردگی قرار دارد. فرد میل زیادی به خودکشی پیدا میکند. و اگر در بین آشنایان سابقه خودکشی وجود داشته باشد. این حس در مبتلایان بیشتر تقویت خواهد شد. از علائم میل به خودکشی شامل حرف زدن در مورد مرگ و خودکشی، حس نا امیدی،  حس حقارت و بی ارزش بودن، آرزوی مرگ کردن ، تغییر حالات ناگهانی، ترک ناگهانی جمع و خلوت گزیدن میباشد. در این گونه موارد هرگز این تفکر آن ها را شوخی نپندارید و به شکل جدی پیگیری کنید. عوامل محیطی نیز میتوانند در پیشرفت این اختلال نقش داشته باشند. اگرچه مطالعات در مورد توارث و ژنتیک بی نتیجه مانده است.

تصاویر مغزی، تغییرات فیزیکی در ساختار مغز را تایید میکند. و در مطالعات دیگر به هم خوردن تعادل انتقال دهنده های عصبی، عملکرد نا مطلوب غده تیروئید، افزایش کورتیزول و به هم خوردگی ریتم شبانه در مبتلایان به افسردگی دو قطبی وجود دارد. طی بررسی هایی سطح هورمون تستوسترون در اختلال قطبی نوع یک انجام شده است. نتایج نشان دادند که سطح بزاقی تستوسترون در فاز شیدایی بیشتر از افراد غیر مبتلا بوده و در فاز افسردگی کمتر از سایرین است.

مطالعات در مورد حافظه شنیداری و دیداری نیز نتایج جالب توجهی داشت. و طی بررسی شاخص ها، بین حافظه دیداری و شنیداری در مبتلایان و افراد عادی تفاوت معنی داری وجود داشت. این مطالعات نشان میدهند که سطح تستوسترون میتواند در تعیین و تشخیص اختلالات دو قطبی کمک کننده باشد.

 

 

تاثیر افسردگی دو قطبی بر عملکرد شناختی

تفاوت ساختار مغزی در افراد عادی و دو قطبی ها

 

غذا های مفید و غیر مفید برای بیماران مبتلا به افسردگی دو قطبی

به طور کلی مواد غذایی که باعث کاهش استرس شوند. نقش قابل توجهی در کاهش نوسانات خلق و خو در دو قطبی ها دارند. طی نتایج تحقیقات مشخص شده است که ویتامین c میتواند در تنظیم سطح کورتیزول و کنترل استرس موثر باشد. در طی اختلالات روانی سطح کورتیزول در بدن افزایش می یابد. فعال شدن کورتیزول افزایش ضربان قلب و سرکوب سیستم ایمنی را به همراه خواهد داشت.و افزایش آن برای مبتلایان به افسردگی دو قطبی میتواند. در افزایش نوسانات خلقی موثر باشد در نتیجه مصرف ویتامین c میتواند در تثبیت خلوق و خوی مبتلایان موثر باشد.

مصرف غلات نیز میتواند اثر ارام بخش بر خلق و خو داشته باشد. از طرفی غلات میتواند باعث افزایش ترشح سروتونین شود. کمبود سروتونین میتواند منجر به بروز اضطراب و نا آرامی در افراد و به ویژه دو قطبی  ها شود. مصرف مواد غذایی که منجر به کاهش کورتیزول، اپی نفرین  و نوراپی نفرین میتواند برای دو قطبی ها مفید باشد. ورزش نا کافی، استعمال دخانیات و اثرات جانبی دارو ها میتواند برای دو قطبی ها خطر ساز باشد.

 

تاثیر افسردگی دو قطبی بر عملکرد شناختی

نوسانات خلقی در دو قطبی ها

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید