وبلاگ

خواص و مزايای مديتيشن

مزايای مديتيشن : مسائل زیادی در زندگی وجود دارد که خارج از کنترل ما هستند. اما ما می‌توانيم مسئولیت حالت‌های ذهنی خود را به عهده بگيريم و آن‌ها را به سمت بهتر شدن تغییر دهيم. این مهم‌ترین کاری است که می‌توانیم انجام دهیم و تنها پادزهر واقعی غم‌های شخصی است و با این کار به اضطراب‌ها، ترس‌ها، نفرت‌ها و سردرگمی‌های عمومی غلبه می‌کنیم. کاري که در اين شرايط براي بهبود وضعيت و تغيير مسائل مي‌توانيم انجام دهيم، تکنيک مديتيشن است.

در مقاله قبلي درباره چيستي مديتيشن و تاثيرات آن بر مغز توضيحاتي ارائه شد. خواص و مزاياي مديتيشن عنواني است که در اين مقاله به آن پرداخته مي‌شود. با باشگاه مغز و حافظه همراه باشيد.

مدیتشین چه مزايايي براي شما دارد؟

مدیتیشن یک مهارت است

یادگیری مدیتیشن مانند یادگیری هر مهارت دیگری است. چنانچه قبلا هيچ‌گاه مديتيشن  کار نکرده‌اید خوب است بدانيد  تکنيک مديتيشن با تمرین مداوم سازگار است. تمرين مداوم به اين منظور است که به تدريج اين تکنيک را به خوبي فرا مي‌گيريد و به مرور زمان براي اجراي آن فرد توانمند و ماهري خواهيد شد.

ضمنا تمرين مداوم مي‌تواند به شما کمک کند تا پس از اجراي مديتيشن احساس آسودگي و آرامش داشته باشيد و در جريان کارهاي روزانه استرس کمتري را تحمل کنيد. اگر براي اجراي مديتيشن يک مربي حاذق داشته باشید، بهتر است.

کاهش استرس

استرس يکي از مسائلي است که در حال حاضر بسياري از افراد با آن مواجه‌اند و به همين دليل مشکلات زيادي اعم از مشکلات جسمي، رواني و شناختي را بايد متحمل شوند.

کاهش استرس یکی از رایج ترین دلایلی است که مردم از مدیتیشن استفاده می‌کنند. به طور معمول، استرس ذهنی و فیزیکی باعث افزایش سطح هورمون استرس يعني کورتیزول می‌شود و همين هورمون موجب تولید بسیاری از اثرات مضر استرس مانند ترشح مواد شیمیایی (سیتوکین) می‌شود.

این اثرات عنوان شده می‌تواند باعث اختلال خواب، افسردگی و اضطراب، افزایش فشار خون شود. برخي از تحقیقات نشان داده‌اند مدیتیشن می‌تواند علائم بیماری‌های مربوط به استرس، از جمله سندروم روده تحریک پذیر، اختلال استرس و فیبرومیالژی را بهبود بخشد.

فیبرومیالژیا (Fibromyalgia) یکی از شایع‎ترین اختلالات عضلانی و اسکلتی در بزرگسالان است. این بیماری یک سندرم درد مزمن با علت ناشناخته است که با دردهای مزمن منتشر، وجود نقاط دردناک در معاینه و علائمی نظیر خستگی، خشکی مفاصل، سر درد و اختلالات خلقی و شناختی همراه است.

کنترل اضطراب

استرس کمتر به اضطراب کمتر منتهی می‌شود. علائم اختلالات اضطراب مانند هراس‌ها، اضطراب اجتماعی، افکار پارانویایی هستند که با مديتيشن مي‌توان اين رفتارها و حملات را کاهش داد. مدیتیشن می‌تواند به کنترل اضطراب‌هاي مختلف از جمله اضطراب مربوط به محیط‌های کاری کمک کند.

مزايای مديتيشن: بهبود سلامت عاطفی

مديتيشن انواع مختلفي دارد. برخی از اشکال آن نیز می‌تواند منجر به بهبود تصویر ذهنی و دیدگاه مثبت‌تری در زندگی شود. مواد شیمیایی التهابی به نام سیتوکین که در واکنش به استرس آزاد می‌شوند می‌توانند بر حالت افسردگی تاثیر بگذارند و منجر به افسردگی شوند. اما مديتيشن مي‌تواند به کاهش اين ماده شيميايي و التهاب ناشي از آن کمک کند.

خود آگاهی

برخی از اشکال مدیتیشن می‌توانند به شما کمک کنند درک قوی‌تري از خود ایجاد کنید و به رشد خود در بهترین حالت کمک کنید.

بیش‌تر ما فقط درمورد ویژگی‌های کلی و عمومی خود، از جمله سن، جنس، نام‌خانوادگی، تحصیلات، وضعیت شغلی و … خود صحبت می‌کنیم و از ویژگی‌های شخصیتی و رفتاری خود اطلاعات کافی و مناسبی نداریم. به عنوان مثال، نمی‌دانیم که چه کارهایی را خوب می‌توانیم انجام دهیم و يا چه ویژگی‌های اخلاقی خوب و مثبتی داریم، به چه علت مهربان هستیم و چه ویژگی‌های منفی اخلاقی داریم.

در مهارت خودآگاهی می‌آموزیم که با تکیه بر نقاط قوت خود، در جهت بهبود نقاط ضعف خود تلاش کنیم. افراد با استفاده از این آگاهی خود نسبت به نقاط ضعفشان، می‌توانند تسلط بیش‌تری بر خود داشته‌باشد.

با استفاده از روش مدیتیشن یا ذهن آگاهی می‌توانید میزان شناخت از خودتان را بالا ببرید. اکثر روش‌های مدیتیشن بیش‌تر با تنفس و دم و بازدم صورت می‌گیرد، اما برای به‌کارگیری این روش ضرورتی ندارد که بر اساس قواعد و اصول آن عمل کنید، بلکه می‌توانید با مکث‌های منظم و افزایش تمرکز، از این روش استفاده کنید. با چند ثانیه تمرکز بر نفس کشیدن خود می‌توانید خودآگاهی‌تان را نیز افزایش دهید.

در طول مدیتیشن می‌توانید موارد زیر را از خودتان سؤال کنید:

  • چه چیزی را می‌خواهم به دست آورم؟
  • برای مدیتیشن چه کاری را انجام می‌دهم؟
  • چه کاری انجام دهم تا به آرامش برسم؟
  • برای تغییر حالت چه کاری را می‌توانم انجام دهم؟

روش‌های مختلفی برای مدیتیشن یا درون‌گرایی وجود دارند. یکی از عمده روش‌های آن انجام کارهایی برای احساس آرامش است، مانند نوشتن یا فعالیت‌های هنری دیگر مثل نقاشی و گوش دادن به موسیقی آرام. هر فردي که از توانايي‌هاي خود آگاهي داشته باشد مي‌تواند براي کسب آرامش خود اقدامي را انجام دهد.

توجه و تمرکز بیشتر

مدیتیشن به افزایش قدرت و استقامت کمک می‌کند و انجام آن در طول زمان قدرت تمرکز و توجه را بیشتر می‌کند. از آنجایی که ذات مدیتیشن در تمرکز حواس و جلوگیری از پراکندگی ذهن و آگاهی از انچه در جریان است معنا می‌شود، در نهایت خواهد توانست منجر به افزایش قدرت تمرکز مغز شود.

افزایش تمرکز نتیجه‌ای ماندگار است که بعد از انجام دوره‌ای تمرینات مدیتیشن به دست خواهد آمد. یادتان باشد که بخش توجه و تمرکز در مغز، درست مانند عضلات بدن است. بخشی که با تمرین و ورزش ذهنی تقویت خواهد شد.

مزايای مديتيشن: کاهش مشکلات حافظه مربوط به سن

پیشرفت در توجه و شفافیت تفکر می‌تواند کمک کند ذهن را جوان نگه دارید. نتايج برخي از مطالعات نشان داد توانایی شرکت‌کنندگان در انجام تکنيک‌هاي مديتيشن موجب شد از دست رفتن حافظه مربوط به سن بهبود پيدا کند.

ایجاد مهربانی

برخی از انواع مدیتیشن می‌توانند به طور خاص احساسات و اعمال مثبت را نسبت به خودتان و دیگران افزایش دهند. نوعی مدیتیشن که به عنوان مهربانی و دوست داشتن شناخته می شود، با توسعه افکار و احساسات مهربانانه شروع می‌شود.

نتايج برخي از پژوهش‌ها نشان دادند که احساسات مثبت که از طریق تفکر ایجاد می‌شوند می‌توانند اضطراب اجتماعی را بهبود ببخشند، تعارض ازدواج را کاهش دهند و به مدیریت خشم کمک کنند .

مزايای مديتيشن: کمک به مبارزه با اعتیاد

شما مي‌توانيد از طریق مدیتیشن نظم ذهني پيدا کنيد. ممکن است مديتيشن کمک کند تا با افزایش کنترل خود و آگاهی از محرک‌ها برای رفتارهای اعتیاد آور، وابستگی های خود را کنار بگذارید.

برخي از تحقیقات نشان داده‌اند مدیتیشن می‌تواند به افراد کمک کند تا توجه خود را هدایت کنند، قدرت اراده خود را افزایش دهند، احساسات و انگیزه‌ها را کنترل کنند و درک خود را از عوامل رفتارهای اعتیاد آور افزایش دهند.

بهبود خواب

تقریبا نیمی از مردم در برخی موارد با بی خوابی دست و پنجه نرم می‌کنند. مديتيشن می‌تواند به استراحت بدن کمک کند، تنش را کم کند و شما را در وضعیتی آرام قرار دهد که به احتمال زیاد در آن به خواب بروید.

کمک به کاهش درد

درک شما از درد به حالت ذهنی متصل است و می‌تواند در شرایط استرس زا بالا برود. با تصويربرداري از مغز بیمارانی که مدیتیشن انجام می‌دهند، فعالیت افزایش‌یافته در مراکز مغزی که به کنترل درد معروف هستند را نشان دادند. آن‌ها همچنین حساسیت کمتری به درد گزارش دادند .

مزايای مديتيشن: کاهش فشار خون

مدیتیشن می‌تواند سلامت جسمی را با کاهش فشار بر قلب بهبود بخشد. فشار خون بالا باعث می‌شود قلب برای پمپ کردن خون سخت‌تر کار کند و اين امر منجر به عملکرد ضعیف قلب مي‌شود. فشار خون بالا باعث آترواسکلروز و یا تنگ کردن سرخرگ‌ها می‌شود و می‌تواند منجر به حملات قلبی و سکته شود.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید