سبد خرید 0

وبلاگ

تاثیرات شگفت‌انگیز مطالعه بر مغز (2)

شاید برای بسیاری از ما مطالعه کتاب فقط به منظور کسب آگاهی و شناخت دنیایی باشد که در آن زندگی می‌کنیم اما باید گفت مطالعه کتاب فقط در دایره کسب آگاهی خلاصه نمی‌شود بلکه ما را به دنیای خیال می‌برد و جهانی را برای ما شبیه‌سازی می‌کند. در این مقاله در سایت باشگاه مغر و حافظه تاثیرات شگفت‌انگیز مطالعه بر مغز را بررسی میکنیم.

مطالعه کتاب نواحی مختلف مغز را درگیر می‌کند.

فعالیت مغز در زمان غوطه‌ور شدن در یک کتاب قوی، تنها به درگیر شدن قسمت‌های مشخصی از آن محدود نمی‌شود که مسئول پردازش زبانی این کار مشقت‌بار هستند. درواقع زمانی‌که فرد به‌شدت با یک داستان ارتباط برقرار کرده است، مغز او اعمال و احساسات شخصیت‌های داستان را منعکس می‌کند. بنابراین اگر شخصی در داستان مورد نظر شما در حال دویدن است، بخش‌هایی از مغز شما نیز که در زمان دویدن در یک مسیر درگیر می‌شوند، فعال می‌شوند.

تاثیرات کتاب

ماریانه وولف، استاد دانشگاه توفتس ماساچوست، در رشته‌ رشد کودک و متخصص در زمینه‌ خوانش است. او به‌تازگی در مرکز ادبی دانشگاه به بررسی تأثیر مطالعه‌ منظم بر مغز از نگاه علوم اعصاب پرداخته است.

مغز و شبیه‌‌سازی آنچه که در کتاب می‌خوانیم.

طی تحقیقاتی که وولف انجام داد، مشخص شد مغز ما آنچه را در کتاب می‌خوانیم، شبیه‌سازی می‌کند. زمانی‌که داستانی را می‌خوانیم، مغز به‌طور فعالانه، آگاهی شخص دیگری را شبیه‌سازی می‌کند؛ ممکن است او شخصی باشد که هیچ‌گاه حتی نتوانیم آشنایی با او را تصور کنیم.

این شرایط باعث می‌شود که انسان بتواند حتی برای لحظاتی، خود را جای شخص دیگر بگذارد و از چشمان او به دنیا نگاه کند.

مغز انسان این قدرت را دارد که وقتی کتابی را می‌خواند بدون آنکه درباره محتویات کتاب شواهدی دیده باشد، آنها را تجسم یا تصویرسازی کند.

این درست مانند این است که وقتی گوینده‌ای در رادیو صحبت می‌کند، بدون اینکه او را دیده باشیم، مغز ما با توجه به آهنگ صدای گوینده، تصویر او را در ذهن می‌سازد.

تاثیر مطالعه بر مغز

حتی شنیدن کتاب‌های صوتی می‌تواند بخش‌هایی از مغز را فعال کند. وقتی داستانی برای ما تعریف یا خوانده می‌شود، نه تنها بخش‌های پردازش زبان در مغز شروع به فعالیت می‌کند، قسمت قشر حسی نیز فعال می‌شود.

وقتی کتاب می‌خوانیم یا می‌شنویم و تصویرهایی در ذهن ساخته می‌شود که مانند زمانی است که درباره غذا صحبت می‌کنیم.

خواندن و مطالعه درباره تجربیات یک فرد در کتاب، تقریبا برابر با این است که آن تجربیات را خودمان زندگی می‌کنیم و این کار مغز است.

وقتی مطالعه می‌کنیم مغز بین خواندن در مورد یک تجربه و زندگی کردن در آن تجربه تفاوتی قائل نمی‌شود. چه خواندن آن تجربیات در کتاب و چه تجربه کردن آن در زندگی واقعی، مناطق عصبی یکسانی را در مغز تحریک می‌کند.

مطالعه کردن همانند واقعیت مجازی برای مغز ما عمل می‌کند. گویی از طریق دوربین‌های واقعیت مجازی تصاویری را مشاهده می‌کنیم که در آن لحظه ضروری است با آن تصاویر مواجه شویم.

مطالعه مغز را تقویت می‌کند.

یکی از تاثیرات شگفت‌انگیز مطالعه بر مغز تقویت مغز است. با دنبال کردن روش‌هایی مانند مصرف مکمل روغن ماهی و خوراکی‌های مقوی، ثبت نام در کلاس‌های آموزش زبان، ساخت پازل یا ورزش منظم در هفته، حافظه و عملکردهای مغزی تقویت می‌شوند.

البته افزایش یادگیری و ترفندهای مختلف تقویت حافظه به نوعی تجارت و روش کسب درآمد نیز تبدیل شده است و به طور سالانه افراد زیادی از هزینه‌های دریافتی بابت این ترفندها، زندگی خود را سپری می‌کنند.

ولی ارزان‌ترین، ساده‌ترین و مطمئن‌ترین روش برای تقویت ذهن و بهبود مغز تحت عنوان مطالعه کتاب شناخته می‌شود. کتاب تنها ذهن را از اطلاعات و دانش جدید پر نمی‌کند، بلکه تغذیه رسانی و تقویت آن را نیز بر عهده دارد.

ناتالی فیلیپس از دانشمندان علوم اعصاب و همکاران او در دانشگاه استنفورد دریافتند که در زمان خوانش عمیق یک داستان، نواحی مشخصی از مغز فعال می‌شوند که این اتفاق، همگام با احساسات و اعمال شخصیت‌های داستان رخ می‌دهد.

مطالعه کتاب به زبان خارجی و رشد مغز

مطالعه کتاب به زبان خارجی نیز تمرینی برای رشد نواحی مختلف مغزی است. محققان دانشگاه لوند سوئد با وقتی مطالعه سه ماهه کتاب‌های خارجی توسط دانشجویان آکادمی نیروهای مسلح سوئد را بررسی کردند، متوجه رشد شگفت‌انگیزی در دو بخش هیپوکامپ و قشر مغز شدند.

هیپوکامپ قسمتی از مغز است که در یادگیری نقش مهمی ایفا می‌کند.

مطالعه کتاب داستان ما را به تفکر مداوم تشویق می‌کند.

مطالعه کتاب و به‌ویژه مطالعه داستان، مغز ما را به تفکر مداوم درباره موضوعات داستان تشویق می‌کند و دامنه توجه ما را گسترش می‌دهد.

داستان‌ها یک آغاز، یک میانه و یک پایان دارند و این اتفاق خوبی برای مغز است. با استفاده از این ساختار ، مغز ما تشویق می شود به صورت متوالی فکر کند و در پی علت و معلول اتفاقات داستان باشد. هرچه بیشتر کتاب بخوانیم مغز ما قادر به سازگاری با این خط تفکر است.

دانشمندان علوم اعصاب ، والدین را تشویق می‌کنند تا عادت کتاب خواندن را در کودکان خود پرورش دهند. تا آنجا كه ممكن است برای کودکان کتاب بخوانند و یا کودکان را تشویق کنند که کتاب بخوانند.  مطالعه موجب می‌شود تا مغز از انعطاف‌پذیری بیشتری برخوردار شود و میزان توجه فرد افزایش پیدا کند.

 

کودک در حال مطالعه

 خواندن‌ ساختار مغز ما را تغییر می‌دهد.

همه افراد به طور پیوسته و مداوم کتاب نمی‌خوانند.. کسانی که کمتر کتاب می‌خوانند و یا اصلا نمی‌خوانند از لذت‌های مربوط به مطالعه دورند و کمتر بهره می‌برند. اما تمامی افرادی که با مطالعه کتاب بیگانه هستند، می‌توانند از همین حالا شروع و کتاب‌هایی را برای مطالعه انتخاب کنند. در واقع مطالعه موجب می‌شود ساختار مغز آنها و همه ما تغییر کند. در یک برنامه شش ماهه خواندن روزانه کتاب ، دانشمندان کشف کردند که میزان ماده سفید در ناحیه مربوط به زبان در مغز افزایش یافته است. علاوه بر این ، آنها نشان دادند كه ساختار مغز می‌تواند با استمرار در مطالعه بهبود یابد و علاوه بر بهبود در ساختار مغز، عملکرد آن نیز بهتر شود و این نتیجه به دست نمی‌آید مگر اینکه عاشق مطالعه کتاب باشیم.

خواندن عمیق باعث همدلی بیشتر ما می شود.

از تاثیرات شگفت‌انگیز مطالعه بر مغز میتوان به همدلی بیشتر با دیگران اشاره کرد. احساس بسیار خوبی است که غرق در مطالعه یک کتاب شویم و آن را با دقت و عمیق بخوانیم. انجام این کار می تواند موجب تغییرات فیزیکی در مغز ما شود.

تاثیرات شگفت‌انگیز مطالعه بر مغز

اگرچه با مطالعه کتاب از تاثیرات عاطفی و روانی گفتگوی چهره به چهره در دنیای واقعی دور می‌شویم ، اما از خواندن و مطالعه عمیق هم لذت می‌بریم. چون به ما این امکان را می‌دهد که نسبت به شخصیت‌های یک داستان احساسات متفاوتی را تجربه کنیم و این به نوبه خود باعث می‌شود در زندگی واقعی با مردم همدل‌تر شویم و نسبت به زندگی آنها آگاه‌تر و هوشیارتر شویم.

 

 

0 0 vote
Article Rating
اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments