راه‌کار‌های افزایش یادگیری دانش‌آموزان در فضای مجازی

تعلیم و تربیت از جمله بخش‌هایی است که در زمان کنونی با توجه به شیوع بیماری کرونا، بیش‌ترین تغییرات را به خود دیده است چرا که سیستم‌ آموزشی کشور تاکنون به مشکلی نظیر این مورد برنخورده بود تا بتواند با برنامه ریزی درست و بهتر، این رویداد غیرمنتظره را کنترل کند. با این اوصاف این اتفاق، فصل جدیدی از آموزش‌ها را رو به مدارس و دانشگاه‌‌های کشور گشود، آموزش‌هایی که در برخی از کشورها سال‌هاست اجرا می‌شود اما در کشور ما تجربه جدیدی است و در تعطیلات اخیر برای نخستین‌بار  به صورت گسترده انجام شد. از آنجا که سیستم‌ آموزشی کشور تا حد زیادی با فعالیت‌های مجازی غریبه می‌باشد، حل این اتفاق به یک چالش بزرگ تبدیل شده است اما می‌توان با اتخاذ تدابیر و برنامه‌های درست این اتفاق را تبدیل به یک فرصت بسیار مناسب کرد؛ بدین جهت نیاز است یافتن راه‌کار‌های افزایش یادگیری دانش‌آموزان در فضای مجازی در اولویت قرار گیرد. با باشگاه مغز و حافظه همراه باشید.

افزایش یادگیری دانش‌آموزان در فضای مجازی    تاکنون ارتباط‌گیری دانش‌آموزان با سیستم آموزش مجازی به شکل مناسبی صورت نگرفته است چراکه دانش‌آموزان در حین تحصیل خود به طور کامل مشمول آموزش حضوری بوده‌اند و این مسئله تبدیل به یک چالش هم برای معلمان و هم برای خانواده‌ها نیز شده است. علاوه بر این، یادگیری موثر نیازمند فضای پویا است و خلاقیت مستلزم به وجود آمدن این فضای پویا می باشد. اما این هنر معلم است که با روش های مختلف و به کارگیری خلاقیت در تدریس جذابیت لازم را در آموزش مجازی برای دانش‌آموزان به ارمغان بیاورد.

راه‌کار‌های کارآمد جهت  افزایش یادگیری دانش‌آموزان در فضای مجازی :

  • فضا را برای یادگیری بهتر خود آماده کنید:

از جمله راه‌کار‌های افزایش یادگیری دانش‌آموزان در فضای مجازی آن است که دانش‌آموز محیط خانه را پیش از شروع کلاس آماده کرده و تمام نکاتی که در یک کلاس عادی رعایت می‌کرد را در اینجا نیز انجام دهد. در حین کلاس باید از چیز‌هایی که سبب حواس پرتی او می‌شود نظیر (گوشی، تلویزیون، غذا خوردن، صحبت کردن و …)، دوری کند.

به منظور اینکه محیط مذکور دارای تهویه مناسب باشد، از متعادل بودن وضعیت سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی و روشنایی محیط اطمینان حاصل کند. نکته قابل توجه دیگر آن است که تا جای امکان محیط ثابتی از خانه را برای برگزاری کلاس خود برگزیند.

  • تقویت تمرکز و وضعیت روحی و جسمی:

نشستن مستمر بر روی میز و نگاه کردن زیاد به صفحه کامپیوتر باعث شده است تا میزان فعالیت بدنی دانش‌آموز کاهش یابد و با گذشت زمان دچار خستگی شود. بهترین راه برای جلوگیری از این اتفاق، رعایت برنامه غذایی سالم و انجام چند حرکت ورزشی مابین کلاس‌های مجازی برگزار شده می‌باشد. دانش‌آموز باید به این نکته توجه کند که هر دوساعت یک‌بار از جای خود بلند شده و چند حرکت ورزشی انجام دهد و راه برود و از یک‌جا نشینی دوری کند. همچنین ماساژ‌ دادن چشم‌ها می‌تواند مانع از خستگی چشم‌ها شود.آموزش مجازی

 

  • تعامل مستمر معلم با دانش‌آموز:

فعالیت کلاسی و تعامل با معلم از جمله نکات مثبت کلاس‌های حضوری بوده که با شروع کلاس‌های مجازی کم‌رنگ‌تر شده است. بهتر است معلمان محترم برنامه کلاسی را به دانش‌آموزان اطلاع دهند که در چه روز و چه ساعاتی از هفته کلاس برگزار می‌شود. همچنین این اطمینان را به دانش‌آموزان دهند که در ساعت‌های مشخصی غیر از ساعت کلاس نیز آماده پاسخگویی به سوالات‌ آنها می‌باشند. این ارتباط در خارج از ساعت کلاس می‌تواند از طریق پست‌های الکترونیکی و رسانه‌های مجازی انجام گیرد.

نمایش چهره و نیز صحبت کردن با دانش‌آموزان، از بهترین راه‌کار‌های افزایش یادگیری دانش‌آموزان در فضای مجازی  هستند به این علت که وقتی دانش‌آموزان بجای اینکه تنها صدا‌ی ضبط شده معلم را گوش کنند، می‌توانند حضور معلم را سر کلاس در کنار خود حس کنند و این موضوع بسیار در میزان یادگیری آنها موثر خواهد بود و تا حدود زیادی کلاس مجازی به واقعیت نزدیک می‌شود.

به سبب این تعطیلی‌ها بچه‌ها برای مدت زمان زیادی از هم دور شده‌اند و یک‌دیگر را ندیده‌اند در نتیجه لازم است گاهی معلم با بچه‌های کلاس همزمان تماس تصویری برقرار کند و مدت زمان خوشی را در کنار هم بگذرانند؛ چرا که تماس تصویری گروهی از تاثیرگذارترین عوامل در تدریس مجازی بوده که می‌تواند در میزان روحیه دانش‌آموزان نیز تاثیر بگذارد.

  • استفاده معلم و دانش‌آموز از ابزار‌های آموزشی روز:

امروزه با توجه به پیشرفت علم و پیدایش ابزار‌های آموزشی و ارتباطی زیاد، بهتر است هم معلم و هم دانش‌آموز با این فناوری‌های روز آشنا باشند چرا که استفاده بهینه از این ابزار‌ها در بالا بردن راندمان کلاس‌های مجازی بسیار موثر است. برای مثال معلم می‌تواند با به اشتراک گذاشتن محتوای آموزشی و یا ایجاد گروه‌های مجازی و نیز طرح پرسش، از دانش‌آموزان بخواهد تا در مورد موضوعی با هم تعامل و تبادل نظر کنند و از آنها بخواهد در کلاس، فعالیت داشته باشند. از طرفی دیگر، دانش‌آموز نیز می‌تواند با شرکت‌کردن در این مباحث وارد یک رقابت سالم شود و رقابت کردن را تمرین کند. همچنین در صورت بروز ابهامات برای دانش‌آموز ، می‌تواند این موضوعات را از طریق این ابزار‌ها با معلم مربوطه خود در میان بگذارد. توجه به این نکات می‌تواند از راه‌کار‌های افزایش یادگیری دانش‌آموزان در فضای مجازی  باشد.

از جمله ابزارهایی که می‌تواند در طول کلاس‌های مجازی کمک حال باشد در ادامه آمده است:

  • تلگرام
  • واتساپ
  • رسانه ملی
  • اینستاگرام
  • برنامه شاد

از آنجا که تدریس بر روی تخته، جزء جدا ناپذیر تدریس می‌باشد، بهتر است معلمان عزیز در کنار تولید محتوا‌های آموزشی چه به صورت فیلم و صدا، از تخته‌های الکترونیکی و یا فیزیکی در حین تدریس خود استفاده کنند چرا که دانش‌آموزان بخش اعظمی از یادگیری خود را با نشستن در پای تخته گذرانده‌اند.

  • هدفمند و بهینه کار کردن دانش‌آموز:

از دیگر راه‌کار‌های افزایش یادگیری دانش‌آموزان در فضای مجازی، یادداشت برداری سر کلاس و سپس خلاصه نویسی می‌باشد. دانش‌آموزان می‌توانند پا به پای کلاس پیش رفته و تکالیف را به موقع انجام دهند تا از تجمع مطالب برای خود جلوگیری کند. برنامه‌ریزی روزانه نیز سبب افزایش یادگیری خواهد شد.

گاهی بهتر ‌است دانش‌آموز هر چند وقت یک‌بار در خلال فعالیت‌هایش، برای خود جایزه‌ای در نظر بگیرد. این جایزه‌ می‌تواند استراحت‌کردن، خوردن غذا، گشت‌ و گذار و … باشد. با این کار انگیزه‌ای در دانش‌آموز حین انجام کار‌هایش به‌وجود خواهد آمد و باعث بالا رفتن راندمان یادگیری می‌شود.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید