وبلاگ

پیری مغز چیست؟ | نشانه های پیری مغز چیست؟

مغز انسان همانند سایر اعضا و اندامهای بدن به مرور زمان و بر اثر افزایش سن دچار پیری و زوال می گردد. روند پیری مغز متفاوت از سایر اندامهای بدن است. افرادی که به مرور زمان و بر اثر سالخوردگی مغز آنها کوچک و یا باصطلاح پیر می شود دچار کندی در عکس العمل های سلولهای مغز می شوند. در این افراد انتقال پالس های الکتریکی بین سلولهای مغزی توسط سروتونین به کندی صورت گرفته و انتقال پیام دیرتر انجام می گردد. با افزایش سن افراد دچار کاهش سلولهای عصبی می شوند بطوریکه هر روز حداقل سی هزار عصب در سیستم عصبی از بین می روند. پیری مغز روندی طبیعی از افزایش سن است، اگر چه برخی افراد کهنسال وجود دارند که مغز آنها عملکرد فوق العاده از خود نشان می دهد. در این میان برخی افراد بر اثر عوامل تشدید کننده زوال مغز دچار پیری زود رس می شوند. در این مواقع زوال عقل و پیری آن دیگر واکنش طبیعی از افزایش سن نبوده و یک بیماری محسوب می شود. پیری زودرس اگر درمان نشود منجر به عوارض و مشکلات متعدد برای فرد می شود. از اینرو تشخیص نشانه های پیری مغز می تواند در درمان به موقع و پیشگیری از مشکلات بیشتر جلوگیری نماید. با باشگاه مغز و حافظه همراه باشید.

نشانه های پیری مغزنشانه های پیری مغز کدام است

پیری مغز دارای نشانه ها و علائم مشخصی است. دانستن این نشانه ها می تواند در تشخیص و درمان بموقع آن کمک بسزایی نماید. زوال عقل و یا آلزایمر از جمله بیماری های هستند که پیری زودرس مغز را به همراه دارند. این بیماری بیشتر در افراد میانسال شایع است. در ادامه علائم آلزایمر را تشریح خواهیم نمود.

ضعف حافظه کوتاه مدت و بلند مدت: اگر اخیرا دچار ضعف در حافظه کوتاه مدت خود شده اید، این می تواند یکی از نشانه های بیماری آلزایمر و پیری مغز باشد. اگر اتفاقاتی که در روز جاری برای شما رخ داده را فراموش می کنید و یا اینکه برخی نکات و دستورالعملهای ساده را از یاد می برید باید نگران وضعیت مغز خود باشید. از طرفی فراموشی خاطرات مهم گذشته به عنوان هشداری از بیمار آلزایمر تلقی می شود.

ایجاد مشکل هنگام رانندگی: یکی از نشانه های آلزایمر عدم تمرکز در رانندگی و ایجاد مشکل در یافتن آدرس محلهای همیشگی است. به عنوان مثال راه رسیدن به منزل و یا محل کار را گم کرده و نمی توانید هنگام رانندگی عکس العمل سریع از خود نشان دهید. این موارد را جزو یکی از نشانه های آلزایمر و پیری مغز جدی بگیرید.

از دست دادن حس بویایی و شنوایی: از دست دادن و یا تضعیف حس بویایی و شنوایی به عنوان علائم بیماری پیری زودرس مغز بشمار می آیند. این افراد بوهای قوی مانند بوی قهوه و یا سرکه را به کندی تشخیص داده و یا دچار ضعف شنوایی می شوند. تضعیف حواس بویایی و شنوایی بطور ناگهانی و بدون دلیل مشخصی می تواند یکی از علائم آلزایمر محسوب گردد.

اختلالات گفتاری و عملکردی مغز: از دیگر نشانه های پیری مغز ایجاد اشکال در تکلم و گفتار است. برخی افراد در هنگام صحبت کردن دچار اختلال شده و نمی توانند کلمات مناسب و متداول را به خاطر بیاورند. این افراد ناگزیر از وارد آوردن فشار زیادی به مغز برای یادآوری کلمات هستند. همچنین استدلال منطقی، محاسبات و تصمیم گیری برای آنها دشوار است. عدم توانایی تجزیه و تحلیل مسائل و مشکل در محاسبات مالی از دیگر موارد قابل ذکر است.

از دیگر نشانه های پیری مغز می توان به تغییرات در خلق و خوی افراد اشاره نمود. افسردگی، اظهار پشیمانی نسبت به گذشته، بی تفاوتی به زندگی و یا اضطراب و دلهره دائمی به عنوان علائم بیماری آلزایمر تشخیص داده می شوند. در این راستا برخی افراد به دلیل تغییرات در مغز دچار مشکلات حرکتی، توهم و یا شنیدن صداهای غیر عادی می شوند. نشانه های فوق اگر چه ممکن است در برخی افراد به عنوان علائم آلزایمر تشخیص داده نشود ولی به عنوان نشانه های رایج و متداول پیری مغز از آنها یاد می شود.

پیری‌مغزراه های جلوگیری از پیری مغز

برای تشریح راهکارهای موثر در جلوگیری از پیری مغز به بررسی عوامل تشدید کننده پیری زودرس و جلوگیری از آنها می پردازیم. رژیم غذایی مناسب و سرشار از ویتامین E و پروتئین، داشتن خواب کافی، ورزش و تحرک بدنی، عدم استعمال دخانیات، عدم مصرف الکل، استفاده از مغز برای محاسبات و عملکردهای مختلف، فعالیت های اجتماعی، مراقبت از سلامت گوشها و حس شنوایی، جلوگیری از مشکلات قلبی عروقی، محافظت از سر و مغز جهت جلوگیری از وارد آمدن آسیب، استفاده از راه حل های فکری مانند حل کردن جدول، سودوکو، بازی شطرنج و مطالعه کتاب، دوره های آموزشی و یادگیری مداوم، ارتباطات با خانواده، دوستان و آشنایان، انجام تمرینات آرامش بخش و ریلکسیشن منجر به جلوگیری از بروز آلزایمر و در نتیجه پیری مغز می گردد.

راهکارهای فوق با تاثیر مثبت بر عملکرد مغز می تواند ابتلا به زوال عقل را به تاخیر انداخته و از پیری زودرس مغز جلوگیری کند. برای جلوگیری از آلزایمر علاوه بر مسائل ژنتیکی و افزایش سن، عوامل دیگری مانند جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی، فعالیت ذهنی، عدم افسردگی و اجتناب از عوامل بروز مشکلات قلبی و دیابت موثر هستند.

برای اطلاع بیشتر  مقاله راه های جلوگیری از پیری مغز را مطالعه بفرمایید

مغز انسانچگونه مغز خود را تقویت کنیم

پیری مغز بر اثر عوامل مختلفی بروز می یابد. در این میان توجه به رعایت برخی نکات جهت به تاخیر انداختن آن موثر است. علاوه بر روشها و راهکارهای موثر در جلوگیری از بیماری آلزایمر، سه روش مفید جهت تقویت مغز وجود دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم داشت.

تکرار برخی فعالیت های فیزیکی بطور منظم و روزانه می تواند عملکرد مغز را تقویت نماید. لازم نیست رفتارها و حرکات پیچیده و یا ورزشهای شدید انجام دهید. حتی یک پیاده روی روزانه می تواند به تنظیم عملکرد مغز و تاخیر در پیری مغز بیانجامد.

از دیگر موارد مهم در تقویت مغز داشتن رژیم غذایی مناسب است. برنامه غذایی حاوی ویتامین دی، پروتئین، آهن، قند و ویتامین ای به تقویت عملکرد سلولهای مغز منجر می شود.

در نهایت انجام فعالیت های ذهنی روزمره مانند مطالعه، انجام محاسبات مالی و ریاضی، بازی های فکری، تفریح و گردش، بحث و گفتگو، فعالیتهای اجتماعی و در مجموع زندگی پویا و متحرک در تقویت مغز و تاخیر در پیری مغز موثر خواهد بود.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید