وبلاگ

نکات علمی برای افزایش یادگیری | چگونه یادگیری خود را افزایش دهیم؟

توانایی یادگیری سریع از دیر باز جزء دغدغه ای افراد درگیر در فرآیند آموزش بوده و همواره افرادی که توانایی یادگیری سریع تری داشتند، برتری ویژه ای نسبت به افراد دیگر داشتند. حالا که صحبت از افرادی ویژه با مهارت ویژه شد. احتمالا سوال پیش آمده این است که آیا سرعت در یادگیری ممکن است مهارتی اکتسابی باشد؟ یا این ویژگی به عنوان یک موهبت به افراد باهوش داده شده است؟ در پاسخ این سوالات باید گفت اگرچه برخی افراد از نظر ویژگی های فردی دارای قدرت یادگیری بالایی هستند ولی این ویژگی کاملا اکتسابی بوده و خبر خوشایند این است که با رعایت نکات علمی درست می توان یادگیری را سرعت بخشید. پس بهتر است در ادامه نکات علمی برای افزایش یادگیری را بشناسیم. با باشگاه مغز و حافظه همراه باشید.

نکات علمی برای افزایش یادگیری   

 تمرکز برای روی کیفیت مطالعه نه زمان آن

یکی از نکات علمی برای افزایش یادگیری تکرار مطالب است. تکرار مطالب یکی از اهرم های قدرتمند در یادگیری است که در اختیار فرد قرار دارد. در حقیقت با تکرار مطالب، اطلاعات مداوم به مغز مخابره شده و به اصطلاح مغز شیرفهم می شود. انقدر که تکرار مهم است، مدت زمانی را که شما به مطالعه اختصاص می دهید، اهمیتی پیدا نمی کند. پس با توجه به مطالبی که گفته شد اولین قدم در افزایش یادگیری سریع افزایش تمرکز و تکرار مطالب است. پس اگر قصد یادگیری مطلبی را دارید در ابتدا به جای تعیین مدت زمان برای آن، بر روی کیفیت و تکرار مطالب تمرکز کنید. اگر در مورد اثر گذاری آن شک دارید پیشنهاد ما این است که در مورد معجزه ی این شیوه از بازیگران مشهور، ورزشکاران موفق و ارتشی های حرفه ای سوال کنید.

 مطالب را بخش بندی کنید

زمانی که به یک اثر هنری نگاه می کنیم،  نکته ای که در آن همواره تحسین برانگیز است ظرافت در یک اثر هنر است. نکته ای اصلی در ایجاد ظرافت بخش بندی درست اجزای آن است. مغز انسان دارای مکانیسم های مشترکی در دریافت اطلاعات پیرامون است به طوری که هر چه داده ای بخش بندی شده تر و با ظرافت تر باشد راحت تر پذیرفته می شود. خبر خوب این است که در یادگیری مطالب نیز می توانیم از روش بخش بندی و ظرافت دادن به آن ها استفاده کنیم. در حقیقت بخش بندی مطالب به قسمت های کوچکتر، به مغز ما می آموزد که هر مهارت یا دانشی که ما یاد می گیریم ، در حقیقت مجموعه ای از اطلاعات کوچکتر است. در واقع با این کار حجم مطالب تقسیم می شود و یادگیری سریع تر اتفاق می افتد.

مرتب کردن مطالب

مرتبط کردن مطالب به یکدیگر

حالا که مطالب را بخش بندی و در ادامه با تکرار زیاد آن ها را یادگرفتیم، زمان آن است که با افزایش فهم مطالب، داده ها را در مغز تثبیت کنیم. تثبیت مطالب در مغز فرآیندی ساده ولی نیازمند تکرار و تمرکز است. شاید تا به حال به این نکته ساده فکر نکرده باشید که چرا دستور آشپزی غذا های روتین را فراموش نمی کنیم؟ پاسخ ساده این است که در کنار تکرار آن ها از طریق خوردن و بوییدن به یک فهمی از  دستور آشپزی غذاها  رسیده و داده های آن ها در مغز تثبیت شده اند. در یادگیری سریع مطالب نیز روند به همین صورت است. با به کارگیری دو روش قبل داده ها را وارد فرآیند های یادگیری مغز کرده و سپس با مرتبط کردن مطالب بخش ها به یکدیگر، آن ها در مغز تثبیت می کنیم.

زمان های مطالعه را کوتاه کنید

یکی از نکات علمی برای افزایش یادگیری کوتاه کردن زمان های مطالعه است. جای تعجب است که افراد برای انجام فعالیت های ورزشی و تفریحی همیشه خود را آماده کرده و قبل از انجام این فعالیت ها سعی می کنند که استراحت کافی داشته و یا به اصطلاح آمادگی بدنی داشته باشند ولی برای یادگیری مطالب حساسیتی در آماده سازی مغز و استراحت کافی ندارند. باید توجه داشت که ما به تمام توان مغزی برای یادگیری یک مطلب نیازمندیم. نوشیدنی های کافئین دار مثل قهوه و چای که اکثر دانشجویان قبل از امتحان استفاده می کنند، راه موثری برای یادگیری صحیح مطالب نیستند و این کار کم اثرترین روش جهت افزایش راندمان مغزی در فرآیند های یادگیری است. پس قبل از مطالعه اگر خسته هستید به خود استراحت بدهید. با فاصله های زمانی مختلفی برای خود زنگ تفریح بگذارید. زیرا در غیر این صورت فقط زمان را هدر و خود را عذاب می دهید، چیزی یاد نمی گیرد، کلافه و سردر گم می شوید و خواندن را رها می کنید و در همین زمان است که افکار منفی سراغتان می آید که نکند شما فردی کم هوش هستید و توانایی یادگیری مطالب را ندارید. یادتان باشد کسی با ذهن خسته پیاده روی درست نمی تواند داشته باشد چه برسد به مطالعه.

افزایش یادگیریفرآیند یادگیری را به یک بازی مفرح تبدیل کنید

همه ی ما به بازی کردن علاقه فراوانی داریم. البته بازی ها برای مغز نیز فرآیند های لذت بخشی هستند. پس هنگامی که پروسه ی یادگیری برای مغز تبدیل به بازی مفرح شود در کنار یادگیری موثر زمان نیز متوقف می شود. پس اگر به دنبال یادگیری موثر مطالب هستید، فرآیند یادگیری را به یک بازی مفرح تبدیل کنید. قوانین برای بازی طرح کنید و برای هر مرحله بازی پاداش قرار دهید. چارلز داهیگ در کتاب خود با نام (قدرت عادت) می نویسد: ( پاداش ها پایه و اساس شکل گیری و نظم دهی عادت ها هستند). باید توجه داشت که هنگامی که یک رفتار در ما تبدیل به عادت می شود انجام آن برای ما بسیار ساده تر است و گذر زمان احساس نمی شود. پس پروسه یادگیری خود را تبدیل به بازی کنید تا در حین بازی بتوانید بر روی عادت های درست مطالعه تمرکز کنید و از این طریق مطالب را در زمان کوتاهتری بیاموزید.

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید