سبد خرید 0

وبلاگ

پژوهش هایی درباره تاثیر بازی های رایانه ای بر حافظه سالمندان

فعالیت های مغزی

انسان‌هایی که از سلول‌های مغزی خود بیشتر استفاده کنند از نظر حافظه توانمند تر و قوی تر از دیگران هستند به طوری که فعالیت‌هایی که احتیاج به استفاده از سلول‌های مغزی دارند مغز‌ را ورزیده‌تر می کند و چنین مغزی زمان بیشتری در خدمت افراد است.  این افراد دیرتر دچار فراموشی می‌شوند.  اما کسانی که در فکر کردن صرفه‌جویی می‌کنند، سلول‌های مغزی‌شان زودتر پیر می شود و به بیماری‌های حافظه بیشتر دچار خواهند شد به طوری که با عدم استفاده بهینه از سلول‌های مغزی سلول‌های خاکستری زودتر می‌میرند.  افرادی که فعالیت‌های مغزی اندکی دارند ذهن آنها زودتر در معرض آسیب قرار می گیرد اما برای جلوگیری از این آسیب بهتر است  هرچه سریع‌تر به بازی‌های فکری روی آورند.  

یکی از روش‌های فعال سازی مغز استفاده از رایانه‌ و بازی‌های کامپیوتری است، به طوری که بازی‌های فکری می‌تواند به تقویت اندیشیدن و قدرت مانور سلول‌های ذهنی کمک کنند. بنابراین علاوه بر بازی های تخته ای و یا بازی های دستی می توان از بازی های کامپیوتری هم در جهت تقویت حافظه سالمندان بهره برد.

بازی های رایانه ای

اگرچه امروزه کامپیوتر ابزاری برای استفاده کمتر از محاسبات ذهنی است ولی سالمندان می‌توانند از برنامه‌های ویژه‌ای برای تقویت سلول‌های مغزی خویش استفاده کنند. بازی‌های رایانه‌ای و حل معماهای پیچیده برای قوی‌تر شدن سلول‌های خاکستری بسیار مؤثر است و از این طریق می‌توان ذهن را تازه نگه داشت و توانایی آن را بالا برد.  بازی‌های رایانه‌ای سبب قوی کردن ذهن در جهت سلول‌های حافظه می شود و این کار برای سالمندان بسیار مفید و سودمند است. بازی‌های رایانه‌ای همانند سدی است که زمان فراموشی را به عقب می‌اندازد.

 انجام بازی ‌های کامپیوتری امری نیست که در انحصار کودکان، نوجوانان و جوانان باشد و تجربه کردن این گونه بازی ها، بسته به نوع آن می‌تواند در افراد مسن موجب بهتر شدن حافظه کوتاه مدت و بلندمدتشان شود و در کنار آن مهارت ‌های کلامی یا محاسباتی آنها را نیز بهتر سازد. همچنین بازی های رايانه ای سبب تقويت حافظه و قدرت استدلال افراد سالمند می‌شود وممكن است در يافتن راه جلوگيری از بروز زوال ذهنی مفيد باشد.

تحقیق گسترده پژوهشگران

پژوهشگران كالج كينگز لندن در تحقيق گسترده‌ای كه انجام داده‌اند به اين نتيجه رسيده‌اند كه تمرين فكری سبب افزايش كارآيی مغزمی شود و به بهتر انجام دادن كارهای روزمره مانند خريد و آشپزی كمك می‌كند.در اين پژوهش حدود هفت هزار نفر در سنين 50 سال و بالاتر شركت داشتند و برای شش ماه زير نظر پژوهشگران قرار داشتند.
از بعضی از داوطلبان خواسته شد تا به دفعات دلخواه، هر دفعه به مدت 10 دقيقه به بازی های رايانه ای فكری بپردازند و از بعضی ديگر (گروه شاهد) خواسته شد كه فقط به جستجوی ساده اينترنتی اكتفا كنند.پژوهشگران با استفاده از يك رشته آزمايش‌های شناخته شده پزشكی به بررسی قدرت ذهنی داوطلبان پرداختند.
اين آزمايش‌ها قبل از آغاز پژوهش صورت گرفت و سپس در فاصله سه ماهه و شش ماهه تكرار شد با اين منظور كه مشخص شود كه آيا بين گروه اعضای گروه آزمايش و گروه شاهد تفاوتی ايجاد شده است يا نه.
پس از شش ماه مشخص شد كه كسانی كه به بازی‌های ‘تقويت فكری’ شامل استدلال و حل مشكلات پرداخته بودند بهتر از ديگران مهارت‌های ذهنی خود را حفظ كرده بودند.
اين آزمايش‌ها همچنين نشان داد كه فوايد ناشی از اين بازی ها زمانی بروز كرد كه افراد دست كم پنج بار در هفته به آنها پرداختند. جالب‌تر اينكه اين بهبود ذهنی به ويژه در مورد افراد بالای 60 سال چشمگيرتر بود.
پژوهشگران موسسه روانپزشكي، روانشناسی و اعصاب در كالج كينگز تحقيق طولانی مدت‌تری را برای بررسی استفاده از همين روش در جلوگيری از بروز زوال ذهن آغاز كرده‌اند.

به عقیده محققان  استرالیایی  بازی های کامپیوتری باعث بالابردن روحیه  و کند شدن روند ضعف توانایی های ذهنی در سالمندانی  می شود که با خطر بالای  ابتلا به  اختلالات حافظه  روبرو هستند.

آمیت لامپیت و همکاران وی با مطالعه دهها  کار علمی  و تحقیقی  که با شرکت  سالمندان  طی 20 سال اخیر انجام شده است به این نتیجه رسیدند. 700 زن و مرد  مسن در این  پروژه ها شرکت داشتند که بعضی از آنها مبتلا به اختلالات حافظه بودند و بعضی ها  در گروه ریسک ابتلا به این بیماری قرار داشتند. دانشمندانی که  دست به انجام اینگونه آزمایش ها زدند از یک اصل پیروی می کردند و آن این بود: کاهش روند ضعف حافظه  و توانایی های ذهنی در بین سالمندان. با جمع بندی نتایج این تحقیقات،  دانشمندان استرالیایی به این نتیجه رسیدند که  بازی های ساده کامپیوتری برای  تقویت توجه و  حافظه بهترین راه حل است.

اگر بیماری اختلال حافظه در افراد مسن پیشرفت کرده باشد، باز ی های کامپیوتری موثر نخواهند بود. از اینرو  افراد مسن باید قبل از تشخیص بیماری  توسط پزشک  بازی های کامپیوتری  را شروع کنند تا  مانع از « تنبلی مغز» شوند.

بازی ذهن‌ورز شریف

علاوه بر پژوهش های خارجی، در ایران هم درباره تاثیر بازی های رایانه ای بر عملکرد مغز مطاعات و تحقیقاتی انجام شده است. «ذهن‌ورز شریف» نام بازی ای است که پژوهشگران دانشگاه صنعتی‌شریف با روش‌هایی علمی برای تقویت توانمندی‌های مغزی ساخته‌اند. آزمایش‌ها نشان داده این بازی به ویژه برای سالمندان در تقویت مهارت‌های چهارگانه حافظه، تمرکز، انعطاف‌پذیری و سرعت عملکرد مغز تاثیر شگرفی دارد به طوری که سرپرست تیم طراحی این بازی و استاد گروه بیومکانیک در دانشکده مکانیک دانشگاه صنعتی‌شریف خانم مریم هویت طلب اظهار کرده است که «پس از دو ماه بررسی روی گروهی از سالمندان ۵۵ تا ۷۸ ساله متوجه شدیم فقط دو روز در هفته بازی کردن با این نرم‌افزار توانسته است حافظه کوتاه مدت آنها را تا چهار برابر تقویت کند. همچنین ۷۲ درصد به توانایی تمرکز سالمندان اضافه شد و در بازی سرعت عمل، گروه مورد بررسی طی این مدت ۳۶ درصد پیشرفت کردند. در بازی انعطاف‌پذیری هم که در مجموع بازی بسیار مشکل‌تری است افراد توانستند پس از دو ماه ۲۱ درصد توانمندی‌های خود را بهبود بخشند».  سالمندان شرکت کننده در این بازی اعلام کردند که  بعد از ۴ تا ۶ هفته که از انجام این بازی‌ها گذشت، توانستند شماره تلفن‌ها را آسان‌تر به خاطر بسپارند. افرادی که هر روز این بازی را انجام می‌دادند بعد از ۶ تا ۸ هفته به طور کلی روحیاتشان تغییر کرد و احساس نشاط جایگزین عزلت‌نشینی شده بود و از احساس پویاتری برخوردار بودند؛ به‌طوری که قرارها و امور روزمره را فراموش نکرده و بانشاط تر بودند».

0 0 vote
Article Rating
اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments