سبد خرید 0

تاثیر تکرار در تقویت حافظه ، آیا تکرار در تقویت حافظه تاثیر دارد؟

 

یکی از روش‌هایی که به کمک آن می‌توان حافظه را تقویت کرد، تکرار است. تکرار هر آنچه که می‌خواهیم به ذهن بسپاریم، باعث می‌شود آن نکته یا مسئله بهتر در ذهن ما باقی بماند. در این مقاله به تاثیر تکرار در تقویت حافظه میپردازیم. با باشگاه مغز و حافظه همراه باشید.

تاثیر تکرار در تقویت حافظه

تاثیر تکرار در تقویت حافظه

تکرار؛ تشکیل مسیرهای عصبی مغز

وقتی خودتان را به انجام مداوم یک کار جدید عادت می‌دهید، مسیرهای عصبی جدیدی در مغز شکل می‌گیرند که موجب می‌شوند در انجام کارهای جدید، کارآمدتر و پرسرعت‌تر ظاهر شوید.

قطعا یک کودک سه ساله آنقدر بزرگ شده‌است که بتواند قاشق و چنگال دست بگیرد. اما فقط کافی است کودک دلبندتان را موقع غذا خوردن به حال خودش رها کنید تا ببینید چه افتضاحی به بار می‌آورد.

کودکان در این سن اگرچه می‌توانند قاشق و چنگال دست بگیرند، هنوز قادر نیستند با قاشق و چنگال، شبیه بزرگ‌ترها غذا بخورند، اما سعی می‌کنند با تکرار مداوم این رفتار که البته در تمرین‌های اولیه چیزی جز کثیف‌کاری نیست، روش صحیح غذا خوردن با قاشق و چنگال را یاد بگیرند.

با تکرار مداوم این رفتار، مسیرهای عصبی جدیدی در مغز کودک شکل می‌گیرند و موجب می‌شوند کودک در نهایت یاد بگیرد شبیه بزرگ‌ترها غذا بخورد.

حتما دل‌تان می‌خواهد بدانید بزرگسالان چطور می‌توانند مغزشان را به تشکیل مسیرهای عصبی جدید وادار کنند؟ قدم اول این است که انجام هیچ کاری را به تعویق نیندازید.

شاید بگویید عادت به تعویق انداختن امور چنان در رفتارتان ریشه کرده که نمی‌توانید ترکش کنید. اما برای اینکه موتورتان راه بیفتد، پیشنهاد می‌کنیم کاری را انتخاب کنید که معمولا طرفش نمی‌روید. سپس به انجام قسمت کوچکی از این کار و تکرار آن مشغول شوید.

از آنجایی که این کار کوچک در راستای تکمیل همان کار بزرگ‌تری است که معمولا طرفش نمی‌رفتید، تشکیل مسیرهای عصبی جدید در مغز به تدریج آغاز می‌شود.

تاثیر تکرار در تقویت حافظه

تاثیر تکرار در تقویت حافظه

مثلا چنانچه عادت ندارید میز تحریرتان را مرتب کنید و همیشه انجام این کار را به تعویق می‌اندازید، می‌توانید با مرتب کردن فقط یک برگ کاغذ شروع کنید. یعنی از بین انبوه وسایلی که روی میز تحریرتان جمع شده است، یک برگ کاغذ بردارید و همان یک برگ را سر جایش قرار دهید. حتی می‌توانید برای شروع، بدون اینکه به کاغذ مورد نظر دست بزنید، فقط تصمیم بگیرید چه بلایی سرش بیاورید. آیا لازم است این کاغذ را دور بریزید یا داخل کِشو قرار دهید؟

در این مرحله، نیازی نیست کاغذ مورد نظر را در سطل آشغال بیندازید یا به داخل کِشو منتقل کنید، فقط کافی است در موردش تصمیم بگیرید. با همین اقدام خیلی خیلی کوچک می‌توانید دست به کار شوید و مطمئن باشید تشکیل مسیرهای عصبی جدید در مغز به تدریج آغاز می‌شود. با ادامه‌ این روند، به تدریج از فردی تنبل که عادت دارد انجام هر کاری را به لحظه‌ آخر موکول کند، به فردی زبر و زرنگ تبدیل خواهید شد که هر کاری را به وقتش انجام می‌دهد.

مهم ترین عامل در تقویت حافظه، تکرار آن مطلب است. چرا که هرچه قدر حافظه ضعیف باشد، می‌شود با تکرار، آن موضوع را در ذهن خود تثبیت کرد. بنابراین هدف ما از ارائه راهکارهای تقویت حافظه این است که در کمترین زمان، بیشترین مطلب را به مدت طولانی تری در ذهن خود نگه داریم.

اگر از مطالعه گروهی لذت می برید، مطمئن شوید که درست بعد از کلاس این کار را انجام می دهید. تکرار فوری، خواندن و بحث در مورد اطلاعاتی که آموخته اید، باعث می شود بسیار آسان تر، مفاهیم را در حافظه بلندمدت خود تثبیت کنید. با انجام تمرین ساده تکرار مطالب، می توانید از یکی از قدرتمندترین روش‌های به خاطرسپاری ‌بهره ‌ببرید.

علاوه بر این، هر فردی، برداشت متفاوتی از شنیدن و درک مفاهیم دارد، بنابراین شنیدن تحلیل‌های مختلف از یک مطلب باعث می‌شود درک کامل‌تری از آن ایجاد شود.

تاثیر تکرار در تقویت حافظه

تاثیر تکرار در تقویت حافظه

تکنیک تکرار با فاصله

از تکنیک «تکرار با فاصله» استفاده کنید.

تا حالا برای شما پیش آمده که برای امتحانی درس بخوانید یا مطلب جدیدی مثل یک حقیقت جالب را در یک کتاب بخوانید اما بلافاصله آنها را فراموش کنید؟ با وجود اینکه ما فعالانه تلاش می‌کنیم تا این اطلاعات را به ذهن بسپاریم، این امکان هم وجود دارد که در روزها یا هفته‌های آینده آنها را از یاد ببریم. این ذات طبیعی فراموشی است.

شانس ما برای به یادآوری مطلب جدیدی که یادگرفتیم خیلی زیاد کاهش پیدا می‌کند اگر آن مطلب را بازبینی نکنیم.

اگر می‌خواهید چیزهایی مثل لغات زبان جدید یا حقایقی در مورد شغل جدیدتان را برای یک دوره بلند مدت به یاد داشته باشید، موثرترین روش برای یادگیری آنها، روش “تکرار با فاصله‌”‌ است. همانطور که گابریل وینر در کتاب جدیدش می‌گوید که: “در پایه‌ای ترین سطح، سیستم تکرار با فاصله، یک لیست از کارهاست که می‌تواند بر اساس عملکرد شما تغییر کند.”

در ابتدا با فاصله‌های کوتاه (دو یا چهار روز) بین جلسات شروع کنید. هر زمان که با موفقیت مطلبی را به یادآوردید، فاصله را افزایش دهید (برای مثال، نه روز، سه هفته، دو ماه، شش ماه و…) و به سرعت به فاصله‌های سالانه برسید.

چنین کاری جلسات را به اندازه کافی چالشی نگه می‌دارد تا مطالب را به حافظه بلند‌مدت‌تان انتقال بدهید. اگر کلمه‌ای را فراموش کردید، مجددا با فاصله‌های کوتاه شروع کنید و کارتان را تاجایی ادامه بدهید تا کلمه در ذهن شما تثبیت شود.

این روش باعث می‌‌شودکه روی خاطرات ضعیف‌تان کار کنید، در عین حالی که خاطرات قوی‌تر بیشتر در حال ثابت شدن در ذهن شما هستند. چون به یادآوری خوب کلمات بالاخره روزی در آینده دیگر ممکن نیست و تمرین مکرر باعث ایجاد یک تعادل بین مطالب قدیمی و جدید می‌شود.

راه شکست دادن فراموشی این است که از سیستم “تکرار با فاصله” همراه با فلش کارت‌های فیزیکی یا اپ‌هایی مثل Anki یا Pauker  استفاده کنید. اپ‌های دیجیتالی راحت‌تر و طبیعی‌تر هستند، اما ساخت کارت‌های اختصاصی‌ خودتان مثل پیداکردن تصاویر برای مرتبط کردن با چیزی که دارید یاد می‌گیرید، یک تجربه‌ قدرتمند از یادگیری است.

برای هر دو روش،  بازبینی‌های روزانه ایده‌آل هستند، اما هر نوعی از یک برنامه منظم به شما کمک می‌کند که سریع‌تر یاد بگیرید و به یاد آورید.

به عبارت بهتر، اگر می‌خواهید چیزی را برای مدت طولانی به یاد داشته باشید مانند مطالب درسی یا اطلاعات مورد نیاز برای شغل خود، بهترین و کارآمدترین روش تکرار با فاصله مطالب است. استفاده از فلش‌کارت‌های فیزیکی یا برنامه‌های دیجیتالی تمرین تکرار، ضمن ایجاد روال منظمی برای یادگیری، به شما کمک می‌کنند که حافظه کوتاه‌ مدت خود را پرورش دهید تا دائما اطلاعات را به حافظه بلند‌مدت شما منتقل کند.

روش کار چنین است که در ابتدا می‌توانید با فواصل کوتاهی مثلا دو تا چهار روز شروع کنید. هر بار که با موفقیت اطلاعات را به یاد آوردید، بازه زمانی را به مثلا 9 روز، سه هفته، دوماه، شش ماه و غیره افزایش دهید. اگر اطلاعاتی را فراموش کردید، دوباره با فواصل کوتاه شروع کنید. این شیوه برای یادگیری واژگان زبان‌های خارجی بسیار مفید است.

و در آخر این که “تکرار کنید تا یاد بگیرید، یاد بگیرید که تکرار کنید.”

 

 

0 0 vote
Article Rating
اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments