روش‌های مديتيشن که باید بدانید

روش‌های مديتيشن: در جامعه امروزي مسئوليت‌هاي متعدد و مختلف مي‌توانند براي هريک ما سختي‌ها و ناملايمات فراواني را ايجاد کنند که منجر به استرس‌ها و فشارهاي رواني شوند.

در چنين شرايطي بهتر است روش‌هاي اجراي مديتيشن را بدانيم تا با انجام آنها بتوانيم استرس‌هاي خود را کاهش دهيم. در ادامه براي آشنايي با انواع روش‌هاي مديتيشن با باشگاه مغز و حافظه همراه باشيد.

روش‌های مديتيشن | رویا غندالی
روش‌های مديتيشن | رویا غندالی

انواع مدیتیشن

روش‌های مديتيشن: به طور کلی از دو طريق مي‌توان مدیتیشن را انجام داد.

١مدیتیشن از طریق تمرکز

در مدیتیشن از طریق تمرکز فرد توجه خود را بر روی تنفس، تصویر واقعی یا خیالی، یک صدا، کلمه یا عبارتی که به آرامی یا با صدای بلند تکرار می‌شود (مانترا) و یا بر حرکات مشخص مانند حرکات تای چی، یوگا ، چی کونگ متمرکز می‌کند. به دنبال تمرکز، نگرانی و اضطراب، محو مي‌شود و احساس آرامش جای آن را می‌گیرد. این آرامش اثرات فیزیولوژیک مفیدی بر بدن دارد.

 ٢مدیتیشن از طریق تفکر

در مدیتیشن از طریق تفکر، فرد از تمامی توجه خود برای آگاهی استفاده می‌کند. تفکر درحالت آرامش و به منظور شناخت خویشتن صورت می‌گیرد و آگاهی از افکار ، احساسات طبیعی، قوه ادراک و احساس به دست می‌آید. از این طریق سکون و آرامش ذهن ، تسلط بر خویشتن و خونسردی حاصل می‌شود.

روش‌های مختلف مدیتیشن آمیزه‌ای از فرهنگ‌ها و مذاهب هستند ولی اساس همه آنها را این دو روش تشکیل می‌دهد. برای مثال می‌توانید ازیکی از روش‌های ساده مدیتیشن پنج دقیقه‌ای روزانه نوشته سلن ییگر selen yeager استفاده نمائید.

در این روش ساده، فقط کافیست شما مکانی آرام وبدون مزاحمت پیدا کنید و بنشینید. فراموش نکنید که پشت شما باید مستقیم و بدون خمیدگی (قوز) باشد. دستان خود را به حالتی کاملا آرام و راحت در کنار خود قرار دهید. اجازه دهید تا چشمان شما به طرف پایین نگاه کند. البته از خیره شدن به زمین خودداری نمایید. بسیار آرام و عمیق و منظم نفس بکشید، با تمرکز و احساس سرشار از شکرگزاری از آفریدگار یا قدرت بی‌انتها ادامه دهید.

اگر کمی افکار شما شناور است، اشکالی ندارد. اگر احساس سنگینی چشم داشتید، چشمان خود را ببندید. بسیار آرام باشید و این تمرین را هر روز ادامه دهید. اگر دو بار در روز این تمرین را انجام دهید و زمان آن را به بیست دقیقه برسانید بسیار موثرتر خواهد بود. نگران نباشید به راحتی اين روش را انجام خواهید داد و تاثیر شگفت انگیز آن را خواهید دید.

  مراحل مدیتیشن

آسودگی از شکایت‌های روان تنی

فردي که نوآموز است در مرحله اول باید معتقد باشد که هدف او از این تمرینات چیست. زیرا در صورت اعتقاد به این تمرینات نتیجه خوب حاصل می‌شود.

در یک مکان یا محیطی مناسب که نه زیاد نرم باشد و نه زیاد سخت و ناهموار تمرینات را انجام دهید. خود را در کانون انرژی‌های مثبت که رو به قبله است قراردهید و فضا را کاملاً روحانی و معنوی کنید.

قرار ملاقات و کارهای خود را در محل انجام تمرینات انجام ندهید. قبل از شروع تمرین در ذهن خود زمان خاصی را برای انجام مدیتیشن تعیین کنید. تمرین را با زمان 15 دقیقه تا 30 دقیقه انتخاب و در ذهن خود آن را تکرار کنيد.

در صورت علاقه می‌توانید این زمان را تا یک ساعت افزایش دهید. با انجام این امور فکر و روان خود را تصفیه کنید و برای خود تصاویر تخیلی و خرافی نسازید تا بتوانید بر شادی‌ها و اندوه‌های گذرا و تعلقات پوچ غلبه کنيد. اين تمرينات موجب مي‌شود مشکلات روان تني يا سايکوسوماتيک برطرف شود و فرد احساس راحتي کند.

مدیتیشن شمارش نفس‌ها

هدف اصلی مدیتیشین انجام کاری در زمانی معین است. در این مرحله دم و بازدم خود را باید به شکل ریتم خاص در آوريد و تعداد بازدم ها را بشمارید و کاملا به تنفس خود توجه کنید و اگر افکارتان پراکنده شد به آرامی به این فعالیت بازگردید.

اگر افکار و ادراک شما آگاهانه بود، شما از دستورات اصلی این تمرین منحرف شده‌اید. بنابراین شمارش را تا عدد چهار ادامه دهيد و دوباره از یک شروع کنید . زمانی که احساس نمودید به شمارش یا هر چیز دیگر می‌اندیشید از مسیر اصلی منحرف شده‌اید، پس دوباره به شمارش بازگردید .

زمانی که احساس نمودید تنفس‌تان تغییر کرد یعنی دوباره از مسیر اصلی منحرف شده‌اید. فکر کنید آرام و راحت در کف دریاچه‌ای با آبی زلال نشسته‌اید می‌دانید که حباب‌های بزرگ چقدر آرام تا سطح آب بالا می‌آیند .

احساس و درک خود را چون حبابی در فضای دریا تصور کنید که از این فضا عبور مي‌کند و از آن خارج می‌شود. برای کامل کردن این مرحله، از پنج تا هفت یا هشت ثانیه زمان نیاز است. زمانی که فکر یا احساسی در شما پدید می‌آید خیلی ساده آن را می‌بینید تا وقتی از آب مي‌گذرد و از فضای دید شما خارج مي‌شود. سپس تصور حباب دوم را آغاز نمایید تا الی آخر.

روش‌های مديتيشن | رویا غندالی

راحتی خیال

روش‌های مديتيشن

در این روش عمدتا تعمق و تامل بر حرکاتی است که خود به خود در جسم ایجاد می‌شوند. در مکان یا وضعیتی راحت دست‌های خود را روی سینه یا شکم بگذارید . این تمرین را می‌توانید به صورت نشسته روی زمین یا نشسته بر روی یک صندلی راحت انجام دهید و انگشتان خود را کاملا باز کنید تا انگشتان‌تان یکدیگر را لمس نکنند .

حرکات سینه و شکم را با انگشتان خود کاملا حس و با قدرت بررسی کنید. هرگاه احساس نمودید با استفاده از کلمات در حال تفسیر ادراک خود هستید شما از اصول مدیتیشن منحرف شده‌ايد و باید به آرامی دوباره خود را به جای اصلی بازگردانید یا اگر در حرکات تنفسی خود تغییری حس کردید یا فکرتان درگیر اتفاقاتی که در ذهن‌تان مي‌گذرد، شد، فوراً به جای اولیه برگردید .

تفاوت این مدیتیشن این گونه است که به جای چشم از انگشتان و به جای شی طبیعی از حرکات منظم جسم خود استفاده می‌کنند. دو هفته اول، به هر جلسه پانزده دقیقه زمان اختصاص دهید و برای هفته‌هاي سوم و چهارم زمان را به بیست و پنج دقیقه افزایش دهید و پس از یک ماه در صورت مفید بودن، این روش را در برنامه خود قرار دهید.

مديتيشن مانترا  یا ذکر گفتن

روش‌های مديتيشن

بیشتر از انواع دیگر، این مدتیشن مورد استفاده قرار می‌گیرد که در آن به صورت ذکر بارها عبارت یا جمله‌ای که مانترا می‌نامیم را به کار می‌بریم. در این مرحله نوآموز این گونه تمرینات را باید زیر نظر استاد انجام دهد زیرا در صورتی که خود این کار را انجام دهد مشکلات فراوانی برای او ایجاد می‌شود.

مدیتیشن راه و روشي برای به دست آوردن تمرکز، توجه، آرامش و احساسات سالم است. تکنیک‌های مدیتیشن باعث خالی شدن ذهن از محتویات زندگی گذشته و یا آرزوهای آینده  و سموم جسمی می‌شوند. با انجام تمرینات مدیتیشن می‌توان به آرامش، سلامتی، موفقیت و طول عمر بیشتر رسید.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید