وبلاگ

پنج روش موثر یادگیری بهتر و سریعتر چیستند؟

شاید برای شما نیز سوال باشد که روش موثر یادگیری بهتر و سریعتر چیست؟ ابتدا بیان می کنم که یادگیری چیزهای جدید می تواند بخش بزرگی از زندگی ما را تشکیل دهد. همه انسان ها باید همواره در جستجوی یادگیری و رشد و پیشرفت در زندگی خود باشند.اما در این بین چیزی که بسیار دارای اهمیت است مقوله ای به نام زمان است که برای همه افراد با ارزش است.بنابراین چگونه با سرعت بخشیدن به فرایند یادگیری به شکل بهینه ای از زمان خود استفاده کنیم؟ علوم اعصاب و روانشناسی به شکل موثری درباره نحوه سریعتر یاد گرفتن و موثرترین روشهای مغز برای پردازش اطلاعات و حفظ و نگهداری آنچه در ذهن می ماند را ارائه داده اند. در این مقاله به بررسی پنج روش موثر یادگیری بهتر و سریعتر  می پردازیم. با باشگاه مغز و حافظه همراه باشید.

 پنج روش موثر یادگیری بهتر و سریعتر

  1. با قلم و کاغذ یادداشت کنید.

این اولین روش موثر یادگیری بهتر و سریعتر است.اگرچه به نظر می رسد که تایپ کردن یادداشت های شما در لپ تاپ در طول کنفرانس یا سخنرانی دقیق تر خواهد بود ، بنابراین به شما در یادگیری سریع تر کمک می کند ، اما از این روش استفاده نکنید. برای سرعت بخشیدن به یادگیری خود ، از روش قدیمی قلم و کاغذ استفاده کنید. تحقیقات نشان داده است كسانی كه یادداشتهای خود را تایپ می كنند ، اطلاعات را در سطح پایین تری حفظ می كنند. کسانی که به شکل دستی یادداشت می کنند در واقع اطلاعات بیشتری کسب می کنند.

اگرچه یادداشت برداری با دست آهسته تر و دشوارتر از تایپ کردن است ، عمل نوشتن اطلاعات باعث درک و حفظ آن می شود. استفاده مجدد از اطلاعات به شما كمك می كند تا اطلاعات را طولانی تر نگه دارید ، به این معنی كه بهتر اطلاعات را یادآوری خواهید كرد و در آزمون ها بهتر عمل خواهید كرد.

مهارت یادداشت برداری

  1. از مهارت یادداشت برداری به شکل موثری استفاده کنید

هر چه یادداشت های شما بهتر باشد ، سریعتر یاد خواهید گرفت. دانستن چگونگی یادداشت های دقیق و دقیق تر به شما در یادآوری مفاهیم ، به دست آوردن درک عمیق تر از موضوع و توسعه مهارت های یادگیری معنی دار کمک می کند. بنابراین ، قبل از یادگیری یک موضوع جدید ، اطمینان حاصل کنید که استراتژی های مختلفی را برای یادداشت برداری یاد می گیرید ، مانند روش کرنل ، که به شما کمک می کند تا یادداشت های کلاس را به صورت خلاصه به راحتی هضم کنید.

از هر روش دیگری که استفاده می کنید ، برخی از نکات اساسی برای گرفتن یادداشت شامل موارد زیر است:

  • به خودتان گوش دهید و یادداشت کنید.
  • فاصله ها و خطوط را بین ایده های اصلی بگذارید تا بتوانید بعداً دوباره از آنها استفاده کنید و اطلاعات را اضافه کنید.
  • برای صرفه جویی در وقت ، یک سیستم مداوم از اختصارات و نمادها ایجاد کنید.
  • به صورت عبارت بنویسید نه جملات کامل.
  • یاد بگیرید که اطلاعات مهم را بیرون بکشید و اطلاعات بی اهمیت را نادیده بگیرید.
  1. روش موثر یادگیری بهتر و سریعتر با جلسات کوتاه مدت

این روش شامل انتشار چندین شیوه (یا جلسات مطالعه) در مورد موضوع در طی یک دوره زمانی است. استفاده از جلسات مطالعه کوتاه و بدون فاصله ، یادگیری معنادار را بر خلاف “جلسات طولانی” که باعث تقویت یادگیری می شود ،ارائه می دهد. اولین قدم این است که یادداشت برداری کامل داشته باشید در حالی که موضوع مورد بحث است. پس از آن ، چند دقیقه وقت بگذارید تا به یادداشت های خود نگاهی بیندازید ، هرگونه افزودنی یا تغییراتی را برای اضافه کردن جزئیات و اطمینان از صحت آن ایجاد کنید.

این کار را به سرعت یادگیری شما کمک می کند ، یک یا دو بار برای هر کلاس یا دوره آموزشی از روش کوتاه مدت استفاده کنید. با گذشت زمان ، می توانید از جلسات فاصله بگیرید ، از یک بار در روز شروع کنید و در نهایت به هفته ای سه بار برسید. فاصله گرفتن از تمرین برای مدت زمان طولانی بسیار مؤثر است ، زیرا انجام جلسات کوچک مطالعه آسانتر است و برای ادامه یادگیری انگیزه خواهید داشت.

 پنج روش موثر یادگیری بهتر و سریعتر

4– مطالعه ، خواب ، مطالعه بیشتر

شما فردا یک ارائه سخنرانی دارید که بسیار هم برایتان دارای اهمیت است. اگر شما نیز مثل من دوست دارید تمام شب را بیدار بمانید و به خودتان سختی دهید تا سخنرانی خود را حفظ کنید کاملا در اشتباه هستید زیرا این روش ناکارامدترین روشی است که اطلاعات را در مغز پردازش نمی کند.درست است این روش ممکن است تا حدودی به شما کمک کند اما تحقیقات نشان می دهد ارتباط قوی بین خواب و یادگیری وجود دارد. به نظر می رسد که خوابیدن و استفاده از چشم خاموش عنصر بسیار مهمی در تقویت حافظه و یک روش موثر یادگیری بهتر و سریعتر  است. دانش آموختگانی که هم به شکل مداوم درس می خوانند و هم به شکل مناسب می خوابند و بعد از استراحت چشم و مغز خود دوباره شروع به یادگیری می کنند سریعتر مطالب را به ذهن خود می سپارند.

مغز

  1. یک دستگاه مونمونیک را امتحان كنید

یکی از بهترین راه های به سرعت به خاطر سپردن مقدار زیادی از اطلاعات ، استفاده از یک دستگاه مونمونیک است: الگویی از حروف ، صداها یا موارد دیگر که در یادگیری چیزی به ما کمک می کنند این روش موثر یادگیری بهتر و سریعتر  را به ما نشان می دهد. یکی از محبوب ترین دستگاه های یادگیری همین است است که در مهد کودک ها یاد گرفته ایم – آهنگ یادگیری الفبای. این آهنگ به کودکان کمک می کند تا “ABC” های خود را به خاطر آورند ، و در بزرگسالی همچنان در حافظه ما باقی می ماند.

Mnemonics به شما در ساده کردن ، جمع بندی و فشرده سازی اطلاعات کمک می کند تا یادگیری آن آسان تر شود. این واقعا می تواند برای دانش آموزان دانشکده پزشکی یا دانشکده حقوق یا افرادی که زبان جدیدی می آموزند، مفید باشد. بنابراین ، اگر شما نیاز به به خاطر سپردن و ذخیره مقادیر زیادی از اطلاعات جدید دارید ، یک علامت شناسی را امتحان کنید و می بینید که اطلاعاتی را که مدت طولانی در ذهن خود حفظ کرده اید را به یاد خواهید آورد.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید