سبد خرید 0

وبلاگ

چگونه با سالمند رفتار کنیم

دوره سالمندی

دوره سالمندی دوره ای است که بیشتر مردم به آن مرحله از زندگی می رسند و این دوره از زندگی برای افراد مختلف متفاوت خواهد بود. ممکن است در این دوره حساس در کنار خانواده، تنها یا در خانه سالمندان زندگی کنند که برای سالمند بسیار مهم خواهد بود که بعد از عمری که پشت سر گذاشته سالهای آخرین خود را چگونه سپری کند. حتما برای سالمندان عزیز مهم خواهد بود که بعد از زمان و انرژی که برای فرزندان شان گذاشته اند حال که پیر شده اند چگونه با آنها برخورد خواهد شد. حال جمعیت شناسان آغاز دوران سالمندی را از سن 60یا 65 سالگی می دانند.

نیازهای سالمندان را می توان به موارد زیر دسته بندی کرد:

1- نیاز عاطفی

۲- نیاز معیشتی

3- نیاز به تفریح

4- نیاز به حضور در زندگی اجتماعی

۵- امنیت

نیاز عاطفی سالمندان

این دوره برای سالمندان مسائل سختی مانند از دست دادن عزیزان ، مشکل جسمی و بیماری و شاید عدم استقلال مالی ممکن است پیش بیاید که می تواند تاثیر بسیار مخربی روی شخص داشته باشد. این مشکلات باعث بروز استرس و اضطراب می شود و ممکن است باعث ایجاد بیماری و یا تشدید بیماری موجود شود. نیاز های عاطفی در طول عمر برای همه وجود دارد ولی این نیاز با بالا رفتن سن افزایش میابد. در گذشته به دلیل کمتر بودن مشکلات و نزدیکتر بودن خانواده ها به هم و اخلاق و آداب و رسوم آن زمانه، فرزندان به پدر و مادر خود بیشتر توجه داشتند ولی امروزه با شرایط به وجود آمده در زندگی روزانه توجه به والدین کمتر شده و در غالب موارد سالمندان به تنهایی زندگی می کنند و هرچقدر هم که از لحاظ مادی تامین باشند باز هم به توجه عاطفی نیاز دارند.

نیاز معیشتی سالمندان

یک مسئله مهم دیگر برای سالمندان نیاز معیشتی و روزانه آنها است که شامل خوراک، بهداشت، مسکن و پوشاک می شود. با افزایش سن و کم توان تر شدن شخص قطعا نیاز به همراهی و کمک در انجام این امور در سالمندان وجود خواهد داشت و ممکن است به تنهایی قادر به انجام آنها نباشند و نیاز به کمک داشته باشند.

نیاز به تفریح

سالمندان با توجه به موقعیت اجتماعی و شرایط جسمی به کار جدی مشغول نیستن و برای اینکه زمان آنها سالم و به خوبی داشته باشند نیاز دارند که این گذران زمان در بعضی از اوقات با تفریح همراه باشد تا از افسردگی و تنهایی به دور باشند. در این سن هم پیدا کردن یک دوست جدید به دلیل نبودن در محیط های کاری و اجتماعی بسیار دشوارتر می شود بنابراین ممکن است با از دست دادن دوستان قبل تنهاتر شوند و دوست جدید پیدا نکنند. سالمندان با توجه به سطح سواد و شغل قبل و روحیه اش می تواند به خواندن روزنامه یا کتاب، رفتن به پارک و صحبت با دوستان و افراد هم سن خود، تماشای فیلم و برنامه های تلویزیونی، گوش کردن به موسیقی، تماشای خیابان و جریان زندگی و … مشغول شود.

نیاز به حضور در زندگی اجتماعی

سالمندان زمانی که به تنهایی  زندگی می کنند  و ممکن است دچار مشکلات جسمانی نیز باشند اگر با دیگران ارتباط برقرار نکنند و فرزندان هم کم لطفی کرده و دیر به دیر به والدین خود سر بزنند احتمال دچار شدن به افسردگی بالا می رود. با این شرایط تمام روابط و گفت و گوی سالمند به چند کلمه در روز آن هم با افرادی مثل مغازه دار یا نانوا و همسایه محدود می شود که با این شرایط احتمال بروز بیماری های روانی بسیار بالا می رود. سالمندانی که با توجه به سن بالا در ارتباط با محیط اطراف خود هستند و روابط اجتماعی خوبی دارند کمتر دچار بیماری های روانی می شوند و احتمال بروز افسردگی در آنها بسیار کاهش میابد.

امنیت

منظور از امنیت فقط امنیت جسمی نیست و باید سالمند از لحاظ روحی نیز در امنیت باشد تا دچار بیماری روحی نشود. منظور از امنیت یعنی در موقع نیاز سالمند به پزشک یا کمک در انجام کار و موارد دیگر در کنار او باشیم تا به سلامتش آسیبی نرسد. در ادامه قصد داریم شما را با اینکه چطور با یک سالمند رفتار کنید بیشتر آشنا کنیم تا بتوانید یک ارتباط خوب با سالمند و رفتار مناسب با او را داشته باشید.

نحوه ارتباط صحیح با سالمند

  • سعی کنید هرگز در هنگام صحبت و یا حتی بحث با یک سالمند عصبی نشوید چون با این بی احترامی قطعا آسیبی جدی به او خواهید زد.  این را بدانید که یک سالمند بیشتر از شما ذهن درگیری دارد و با توجه به افراد دور و بر که هم سن کمتری دارد تنهاتر است و احساس تنهایی بیشتری می کند باید بیشتر هوای او را داشته باشید.
  • موقع صحبت با سالمند سعی کنید لبخند به روی لب داشته باشید و سعی کنید بیشتر به صحبت های او گوش کنید و ارتباط چشمی را نیز حتما با او حفظ کنید تا مطمئن شود که به او گوش میکنید.
  • سعی کنید از خاطرات خوب و مخصوص زمان جوانی و کودکی سالمند از او بپرسید تا این حرف های خاطرات خاص او را از زبان خودش بشنوید اما از مرور خاطراتی که او را ناراحت میکند پرهیز کنید.
  • در بیان خاطرات جوانی از سالمند هرگز با خاطراتش شوخی نکنید و اجازه بدهید خود او تعریف کند و هیچ وقت حرفی از او را با شوخی یا مسخره کردن جواب ندهید.
  • طوری با او رفتار نکنید که فکر کند از کار افتاده است و کمک کنید تا کاری را انجام دهد.
  • آنها را از خانه بیرون ببرید تا کمی از محیط خانه دور شوند و  با پیاده روی و دیدن محیط بیرون و جریان زندگی روحیه شان عوض شود.
  • سعی کنید سالمند را شاد نگه دارید و او را بخندانید چون خنده باعث می شود هرکسی زندگی را لذت بخش ببیند.
  • اگر مشکل و یا ناراحتی دارد با او صحبت کنید تا منشا آن را پیدا کنید و به او کمک کنید تا ناراحتی اش رفع شود.
  • هرگز ترحم و احترام را اشتباه نگیرید و طوری رفتار نکنید که سالمند متوجه شود به او ترحم میکنید چون شخص سالمند بعد از عمری به راحتی می تواند متوجه شود که شما به او با ترحم نگاه می کنید و یا واقعا با احترام با او رفتار می کنید.
  • بی توجهی بدترین کاری است که می توان در قبال سالمند انجام داد چون خیلی خیلی باعث ناراحتی او می شود وقتی که ببیند مورد بی توجهی و فراموشی قرار گرفته است.

در کل باید متذکر شد که سالمندان افرادی حساس و زود رنج هستند پس بهتر است برای سلامتی روحی و جسمی آنها بیشتر مورد توجه قرار بگیرند و هوای آنها را داشته باشیم.

0 0 vote
Article Rating
اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments