سبد خرید 0

وبلاگ

چگونه می توانیم حافظه مان را تقویت کنیم؟

ما همیشه و همه جا به حافظه مان نیاز داریم. یاد آوری خاطرات و همچنین به خاطر آوردن اطلاعات ارزشمندی که در طول عمرمان بدست آورده ایم بهترین کارایی حافظه محسوب می شود. برای اینکه بتوانیم از این گنجینه درونی مان استفاده بهینه کنیم راههای زیادی وجود دارد. تقویت حافظه علاوه بر بهبود کیفیت زندگی، به دلیل عملکردهای بالا و قوی ذهنی اعتماد بنفس بالایی به ما می دهد.

اگر شما هم به دنبال این هستید که بتوانید از 100 درصد عملکرد ذهنی خود استفاده کنید و هوش خود را تقویت کنید می توانید با ما در این فرصت کوتاه همراه شوید.

همانطور که می دانیم ذهن ما در جوانی بهترین عملکرد را دارد و با افزایش سن ممکن است این قابلیت به دلیل تغییر سبک زندگی یا یک سری عوامل فیزیکی بدن کاهش پیدا کند. رژیم های غذایی نادرست، قرار گرفتن در معرض استرس، کم خوابی و برخی سموم در زندگی های مدرن باعث کاهش توانایی شناختی و عملکرد مناسب ذهن می شود.

راهکارهای تقویت حافظه

راههای زیادی وجود دارد که بتوانید به تقویت حافظه بپردازید یا  ذهن خود را فعال کنید. می توانید مواد غذایی بخورید که یک حافظه قوی داشته باشید. فرقی ندارد که شما یک محصل یا دانشجو باشید و بخواهید ذهن تان را برای یک امتحان عالی تقویت کنید یا اینکه بخواهید ذهن تان را از عوارض افزایش سن و رویارویی با بیماری ها محافظت کنید.

  1. سعی کنید در روز 10 تا 15 دقیقه زمان بگذارید و نفس عمیق بکشید. تنفس عمیق باعث بهبود جریان خون و افزایش اکسیژن رسانی و تقویت حافظه می شود که در نهایت عملکرد مغز را بهبود می دهد. تنفس عمیق در جلسه امتحان هم با افزایش اکسیژن رسانی به مغز علاوه بر کاهش اضطراب حافظه را تقویت می کند.
  2. به مغزتان تمرین بدهید. به کارگیری تمرینات ذهنی و ورزش های مغزی می تواند به حفظ رشد مغز و ارتباطات بهتر سلولهای عصبی و تقویت حافظه کمک کند. ورزش سلولهای مغزی را ترغیب می کند تا در بهترین سطح از عملکرد خود قرار بگیرند. بازی های استراتژیک مانند شطرنج را فرابگیرید و انجام دهید. بازی های منطق محور و شماره ای نیز مانند سودوکو باعث می شود ذهنتان همیشه آماده و سرحال بماند.
  3. نوع غذاهایی که در رژیم غذایی تان می گنجانید نادیده نگیرید. شاید کمی برایتان عجیب باشد اما مغز همانند عضلات و ماهیچه های بدن نیاز به ورزش دارد تا بتواند عملکرد بهتری پیدا کند. هر چه بیشتر از مغزتان کار بکشید ورزیده تر می شودو تقویت حافظه و پردازش اطلاعات بهتر انجام می شود. دائما در تلاش باشید تا مغز خود را با پازل، جدول، انواع بازی های فکری و از همه بهتر اشتغال به کسب و کار به چالش بکشید.
  4. درست است که تمرینات ذهنی برای بهبود سلامت مغز ضروری و مفید است اما تمرینات جسمی هم نقش بسزایی مغز دارد. تمرینات فیزیکی باعث سلامت و شادابی مغز می شود.
  5. استرس را از خود دور کنید. درست است که استرس در زندگی های امروزی بخش جدایی ناپذیری است که براحتی نمی توان از آن رهایی یافت اما این را هم بدانید که استرس تاثیر بسیار شدید بر روی میزان سلامتی مغز و بدن دارد. استرس مزمن حتی می تواند به قیمت از دست رفتن سلولهای مغزی تمام شود. بهتر است ورزش هایی مانند مدیتیشن و یوگا را برای مهار استرس های خود به کار گیرید.
  6. از مکمل های غذایی بهبود دهنده حافظه استفاده کنید.
  7. دائما در تکاپو باشید تا مهارت های جدیدی بیاموزید. فعالیت ها و مهارت هایی را که همیشه علاقه داشتید یاد بگیرید مانند یادگیری یک زبان دیگر، فراگیری موسیقی مانند گیتار، تنیس بازی کردن از کارهایی است که سلولهای عصبی را تحریک کرده و باعث تقویت حافظه می شود.
  8. تا جایی که می توانید بخندید. خنده اثرات شگفت آوری بر مغز دارد؛ بخش های مختلف آن را که در حافظه، خلاقیت و یادگیری دخیل هستند، درگیر می کند.
  9. هر شب قبل از خوابیدن هر آنچه که در طول روز برایتان اتفاق افتاده است با خودتان مرور کنید و سعی کنید آنها را به خاطر بسپارید. صبح ها بعد از بیدار شدن این کار را همچنان ادامه دهید. سعی کنید هر چیزی را که مشاهده می کنید با خود مرور کنید اینکه اولین کسی که به او سلام دادید چه شخصی بود؟ در مترو کنار چه کسی نشسته بودید؟ با ادامه این کار با گذشت زمان تقویت حافظه اتفاق می افتد. پس از چند روز مشاهده می کنید که این کار چه تاثیرات شگفت انگیزی دارد.
  10. برای تقویت حافظه، چیزی را که می خواهید به ذهن بسپاری با صدای بلند تکرار کنید مانند چیزهایی که خوانده اید یا شنیده اید. هنگامی که می خواهید به خانه برگردید مسیرهای متفاوتی را برای رسیدن به خانه پیدا کنید. سعی کنید نقشه محدوده محل زندگیتان را به ذهن بیاورید و هر بار مسیرهای متفاوتی را برای دسترسی به محل کار یا ملاقات با دوستان و آشنایان انتخاب کنید این کار در تقویت حافظه بسیار تاثیر گذار است.

مزایای تقویت حافظه چیست؟

هنگامی که هر روز به فکر تقویت حافظه خود باشید این کار برایتان تبدیل به عادت می شود. از این پس می توانید اطلاعات ذهنی خود مانند نام افراد شماره تلفن، اطلاعات کاری یا هر چیز دیگری را براحتی در ذهن بازیابی کنید و به آلزایمر مبتلا نمی شوید. متاسفانه قابلیت ذهن با افزایش سن کاهش قابل مشاهده ای دارد. از دست دادن حافظه یا همان زوال عقل این روزها به مهم ترین نگرانی برای انسانها تبدیل شده است. اگر با بکارگیری راه های متفاوت تقویت مغز و حافظه جلوی روند پیری مغز را بگیرید می توانید زندگی با کیفیتی را تجربه کنید.

بر اساس تحقیقات نورولوژی که در سال 2015 انجام شده است افراد بزرگسالی که به طور مداوم به یک فعالیت بدنی مانند پیاده روی و دوچرخه سواری مشغول هستند کمتر در معرض بیماری های حافظه قرار می گیرند. برای تقویت حافظه راه های بیشماری وجود دارد که خیلی از آنها در حد بازی و خیلی ساده هستند اما نباید از کنار آنها بی تفاوت گذشت چرا که مغز و حافظه را به چالش های پیچیده و نوآورانه می کشند و از زوال مغز و حافظه با افزایش سن جلوگیری می کنند.

0 0 vote
Article Rating
اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments