وبلاگ

ارزیابی حافظه فعال در کودکان مبتلا به اختلال پردازش شنوایی

ارزیابی حافظه فعال در کودکان مبتلا به اختلال پردازش شنوایی

آیا کودک شما می تواند اختلال پردازش شنوایی داشته باشد؟

آیا کودک شما تلاش می کند که سر و صدای پس زمینه را قطع کند. یا برای دنبال کردن مکالمات یا تلفظ صحیح کلمات تلاش می کند؟ آیا او بیش از حد به صدا حساس است؟ وی علاوه بر بیش فعالی ممکن است دارای اختلال پردازش شنوایی نیز باشد.

ارزیابی حافظه فعال در کودکان مبتلا به اختلال پردازش شنوایی- رویا غندالی - باشگاه مغز و حافظه

آیا آنچه را که آنها می شنوند می شنوی؟

در حالی که اختلال پردازش شنوایی به اندازه بیش فعالی شناخته شده نیست. اما به طور فزاینده ای رایج می شود. تقریباً 7 درصد کودکان نوعی از حساسیت بیش از حد شنوایی یا مشکل پردازش دارند.

اما این دقیقا چیست؟ به طور کلی ، اختلال پردازش شنوایی یک اشکال در مغز برای فیلتر کردن و پردازش صدا و کلمات است. کودک با اختلال پردازش شنوایی در شنیدن مشکل ندارد – در واقع ، در بیشتر موارد ، شنوایی او خوب است. در عوض ، مغز او اصوات را اشتباه درک می کند ، و این بر توانایی کودک برای تشخیص بین صداهای مشابه تأثیر می گذارد.

برخی از کودکان مبتلا به اختلال پردازش شنوایی در تشخیص نویز پس زمینه نیز مشکل دارند. بنابراین برخی از صداهای اطراف را می گیرند. پژواک در سالن بدن سازی یا صدای همهمه کولر در کلاس باعث اختلال در مکالمه می شود. کودک مبتلا به این اختلال معمولاً آنقدر تلاش می کند. تا گفته ها را بفهمد که بخشهایی از مکالمه را فراموش می کند.

چگونه والدین می توانند فرزند خود را مبتلا به اختلال پردازش شنوایی تشخیص دهند؟

کودکان مبتلا به اختلال پردازش شنوایی در تمرکز و توجه در یک فضای آرام مشکلی ندارند. اما بسیاری از کودکان کاملاً به صدا حساس هستند. در حقیقت ، برخی از صداها می توانند به درک او “صدمه بزنند” – مخلوط کن ، موتور قطار ، آژیرهای پلیس.

آیا فکر می کنید عملکرد ضعیف فرزند شما در مدرسه و بی قراری اجتماعی او ممکن است توسط اختلال پردازش شنوایی ایجاد یا تشدید شود؟

در اینجا حقایقی آورده شده است که به شما کمک می کند تا تعیین کنید که آیا این مورد وجود دارد و کدام روش های درمانی می توانند به شما کمک کنند.

 

ارزیابی حافظه فعال در کودکان مبتلا به اختلال پردازش شنوایی- رویا غندالی - باشگاه مغز و حافظه

دلایل

علت اصلی این اختلال مشخص نیست. کارشناسان بحث می کنند که آیا وراثت یا محیط زیست – یا هر دو – مسئول این بیماری هستند. در حالی که سیستم شنوایی انسان از بدو تولد کاملاً تکامل یافته است. مسیرهای شنوایی تا سن 10 تا 12 سالگی بالغ نمی شوند. به همین دلیل ، تأثیرات اولیه – مانند تغذیه نامناسب قبل از تولد ، قرار گرفتن مادر در معرض سیگار یا الکل ، سو تغذیه در کودکان ، و عفونت های مزمن گوش – ممکن است روی پردازش شنوایی تأثیر منفی بگذارد. تولد زودرس ، بیماری لایم یا سایر عفونت های مغزی ، آسیب دیدگی در سر و قرار گرفتن در معرض سطح پایین فلزات سنگین (سرب یا جیوه) نیز ممکن است در این امر نقش داشته باشد. خبر خوب این است که ، از آنجا که مسیرهای شنوایی تا نوجوانی به رشد ادامه می دهند ، اختلال پردازش شنوایی به مداخلات زودرس پاسخ می دهد.

 

برای مطالعه ارزیابی حافظه فعال کلیک نمایید

 

مشکلات تبعیض صدا وقتی کودکان یاد می گیرند صحبت کنند. اصواتی را که می شنوند برای تولید گفتار تقلید می کنند. كودك مبتلا به اختلال پردازش شنوایی ممكن است واضح صحبت نكند و مدتها پس از تصحیح همسالان از صداهای مشابه  به جای صداهای دقیق استفاده می كند. به طور معمول ، کودکانی که دارای تبعیض صوتی معیوب هستند کلمات را با هم اجرا می کنند. و هنگام صحبت پایان کلمات و هجاهای بدون تاکید را رها می کنند. خواندن و هجی کردن نیز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد.

مشکلات حافظه شنوایی. این قسمت از این اختلال باعث می شود که کودک نتواند اعداد و واقعیت ها را بخاطر بسپارد. و همچنین بر مهارت های خواندن و زبان وی تأثیر بگذارد. کودکان با مشکلات حافظه شنوایی معمولاً مدت زمان بیشتری برای یادگیری شماره تلفن و آدرس خود وقت می گذارند. و در به خاطر سپردن دستورالعمل های اصلی ریاضیات مشکل دارند.

پردازش زبانی

مشکلات پردازش زبان این جز از اختلال پردازش شنوایی دردسرسازترین است. این بر توانایی های کودک در درک آنچه از او خواسته می شود. و معاشرت با همسالان تأثیر می گذارد. کودکی که دچار این نقص شناختی است ، در امتحان های شفاهی دچار مشکل می شود. و هنگام خواندن و قصه گفتن با شخصیت ها و وقایع زیادی گیج می شود.

ارزیابی حافظه فعال در کودکان مبتلا به اختلال پردازش شنوایی- رویا غندالی - باشگاه مغز و حافظه

درمان ها

این اختلال را می توان از کودکی تا نوجوانی درمان کرد. هنگامی که مسیرهای شنوایی متوقف می شود – و حتی بعداً ، اگرچه متخصصان اتفاق نظر دارند که هرچه تشخیص و درمان زودتر باشد ، بهتر است. همانند بیش فعالی ، ترکیبی از روش های درمانی حرفه ای ، مدرسه ای و خانگی بسیار موثر است.

https://www.additudemag.com/a-labor-to-listen-is-it-adhd-or-apd/

 

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید