سبد خرید 0

وبلاگ

گام های موثر در آموزش مهارت نه گفتن در کودکان

کودکان به دلیل داشتن سن کم بسیار زیاد در معرض خطر هستند. یکی از بهترین راه هایی که می توان به وسیله ی آن کودکان را در امنیت قرار داد، آموزش مهارت نه گفتن در کودکان می باشد. آموزش این مهارت به آن ها یاد خواهد داد که در زمان های خاص بتوانند به مخاطب خود به راحتی نه بگویند.خانواده ها در ابتدا به کودکان خود که حرف گوش کن هستند افتخار می کنند و آن را ویژگی مثبتی در آن ها تلقی می کنند. اما باید خانواده ها بدانند که این بله گفتن همیشه ممکن است در زمان های خاص به ضررشان باشد. به همین سبب باید مهارت نه گفتن در کودکان را به آن ها آموزش بدهید. شاید در نگاه اول این کار سخت به نظر آید اما با تمرین و تکرار این آموزش به راحتی به کودکان داده خواهد شد. تنها کافی ست مادران و پدران صبر و حوصله به خرج بدهند.

مهارت نه گفتن در کودکان -رویا غندالی

آموزش مهارت نه گفتن در کودکان:

برای آموزش مهارت نه گفتن در کودکان باید از روش های مختلفی استفاده کنید. در واقع باید راهکار های گوناگونی که برنامه ریزی شده باشد را انجام دهید تا به مرور زمان بتوانید این آموزش را به کودکان خود بیاموزید. این راهکار ها را برای شما معرفی می کنیم.

خودتان نه بگویید.

یکی از بهترین و تاثیر گذار ترین راهکار ها برای آموزش توانایی نه گفتن در کودکان این است که خود والدین در موقعیت های مختلف به فرزندان خود نه بگویند. زمانی که کودک از شما نه بشنود، به مرور زمان نه گفتن را نیز یاد خواهد گرفت. نه گفتن قاطع در مقابل خواسته ی کودکان می تواند شما را در آموزش این مهارت کمک کند.

با فرزندانتان صحبت کنید.

یکی از روش های موثر، صحبت کردن با کودکان می باشد. از فرزند خود بخواهید تا در مورد روز خود و اتفاقات آن با شما صحبت کند. در بین سخنان او می توانید زمان های نه گفتن را به او یادآوری کنید و به او راه حل های آموزنده را آموزش دهید.

آموزش مهارت نه گفتن در کودکان -رویا غندالی

حرفتان را عوض نکنید.

ممکن است زمانی که به فرزندتان نه بگویید مدام از شما خواهش کند که در جواب خواسته ی او نه نگویید. باید حتما  به یاد داشته باشید که به خاطر ترحم و یا بی حوصلگی، حرفتان را عوض نکنید. زیرا قاطعیت شما به توانایی نه گفتن در کودکان کمک خواهد کرد و می فهمند در قبال اصرار بقیه نباید حرفشان را عوض کنند.

با مهربانی و لبخند نه بگویید.

زمانی که با لبخند و مهربانی به فرزندتان نه بگویید او متوجه خواهد شد که در قبال نه گفتن مشکلی برای رابطه ی شما به وجود نمی آید. در نتیجه نباید ترسی از نه گفتن داشته باشند و بدانند به راحتی می توانند به خواسته ی دوستان خود نه بگوید.

بی منطق نباشید.

برخی از والدین بدون دلیل به فرزندان خود نه می گویند و هیچ توضیحی نمی دهند. این پدر و مادر ها، بی منطق هستند و کودکان خود را توجیه نمی کنند. این والدین نمی توانند در آموزش توانایی نه گفتن در کودکان خود موفق باشند. بهتر است زمانی که می خواهید به فرزندان خود نه بگویید دلیل آن را نیز بیان کنید تا در آینده کودک شما نیز بتواند در مقابل نه گفتن، از تصمیم خود دفاع کند و دلیل آن را بداند.

اهمیت آموزش مهارت نه گفتن-رویا غندالی

اهمیت آموزش مهارت نه گفتن در کودکان:

مهارت نه گفتن در کودکان اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا اگر آن ها نتوانند در مقابل خواسته های دیگر نه بگویند ممکن است با آسیب های رفتاری و اجتماعی زیادی رو به رو شوند. در نتیجه توانایی نه گفتن در کودکان بسیار حائز اهمیت است. زمانی که فرزندان شما این مهارت را آموزش می بینند برای خود محدودیت هایی را قرار می دهند تا از حد خود خارج شوند و دچار مشکل نشوند.کودکانی که در آینده بتوانند به راحتی در مقابل حرف های دیگران پاسخ نه بدهند می توانند خود و دیگران را ایمن کنند. یکی از مشکلات جدی که درحال حاضر خانواده ها با آن درگیر هستند، آسیب ها و سوء استفاده های جنسی از کودکان می باشد. در این زمان است که اهمیت آموزش مهارت نه گفتن در کودکان بیشتر از همیشه احساس می شود. ممکن است برای هر کودکی در هر سنی این مشکل به وجود آید و افرادی بی شرمی خواسته های جنسی از آن ها داشته باشند و قصد سوء استفاده از آن ها را داشته باشند. به همین سبب اگر فرزند شما قدرت نه گفتن داشته باشد می تواند به راحتی خود را در مقابل آن افراد ایمن کند.آموزش توانایی نه گفتن در کودکان علاوه بر اینکه باعث می شود در مقابل خواسته های غیر منطقی به راحتی نه بگویند، همچنین باعث خواهد شد که خود این کودکان نیز خواسته های غیر معقول از دیگران نداشته باشند و حرف های خود را به دیگران تحمیل نکنند.برای اطلاعات بیشتر به مقاله انواع و نشانه های سوء استفاده از کودکان را بشناسیم مراجعه کنید.

اهمیت آموزش مهارت نه گفتن-رویا غندالی

0 0 vote
Article Rating
اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments