وبلاگ

عملکردهاي شناختي مغز: توجه (قسمت 5)

عملکردهاي شناختي مغز: توجه (قسمت 5)

در این مقاله با موضوع عملکردهاي شناختي مغز: توجه (قسمت 5) با ما همراه باشید. توجه نخستين پنجره ورودي اطلاعات به مغز ماست. فعال‌تر نمودن اين عملکرد مغزي مهم نخستين پله توانمندسازي مغزي است. توانمندسازي توجه از طريق تکاليف و تمرين‌هايي امکان‌پذير است. که درادامه نمونه‌اي از اين تکاليف به شما معرفي خواهد شد. با باشگاه مغز و حافظه همراه باشيد.

 

عملکردهاي شناختي مغز توجه (قسمت 5)

 

به اين نکات توجه کنيد.

يکي از مشکلات مهم دانش‌آموزان، نداشتن تمرکز هنگام مطالعه متون کتاب‌هاي درسي است. اين افراد اغلب با خواندن چند سطر کوتاه از متن، خسته مي‌شوند و توجه خود را به عوامل ديگري مي‌دهند. يکي از راهکارها براي کمک به حل اين مشکل، انجام تمرين‌هايي يکنواخت است. که فرد را مدتي نسبتا طولاني مشغول نگه مي‌دارد. اين تمرين‌ها مي‌توانند به بهبود توجه در افراد کمک کنند. اين نوع از توجه که فرد متمرکز بر يک هدف مي‌شود، توجه متمرکز ناميده مي‌شود.

اتفاقي نظير اتفاقي که براي دانش‌آموزان مي‌افتد معمولا براي افراد بزرگسال هم رخ مي‌دهد. زماني که با قصد خريدن لباسي خاص وارد يک فروشگاه بزرگ مي‌شويد و در بين انواع مختلف لباس‌هاي رنگارنگ قرار مي‌گيريد، نمي‌توانيد روي همان لباسي که مورد نظرتان بود تمرکز کنيد و جذب لباس‌هاي متعدد مي‌شويد.

اين اتفاق در زندگي روزمره، زماني بيشتر مشهود مي‌شود. که در محيطي شلوغ مانند يک مهماني با وجود عوامل متعددي نظير صحبت‌هاي ديگران، چهره‌ افراد جديد و وسايل داخل محيط، بايد روي مکالمه خود با فرد کنارتان متمرکز شويد. اين نوع از توجه، توجه انتخابي ناميده مي‌شود.

گاهي نيز در طول روز، ناگزير مي‌شويم به بيش از يک هدف توجه کنيم. براي مثال زماني که مشغول رانندگي هستيم و بايد هم‌زمان به مسير، تصاوير داخل آينه، عابران پياده و حتي صحبت‌هاي فرد کنارمان توجه کنيم يا زماني که سر کلاس بايد هم‌زمان به صحبت‌هاي معلم گوش کنيم و نکات مهم را بنويسيم، از نوع ديگري از توجه به نام توجه تقسيم‌شده استفاده مي‌کنيم.

توجه تقسيم‌شده بسيار پيچيده‌تر از انواع قبلي توجه است. اين نوع از توجه در تمرين‌هايي که بايد هم‌زمان به بيش از يک هدف مانند چند تصوير، چند عدد يا چند واژه توجه کنيد، فعال مي‌شود.

نوع ديگري از توجه که نقش آن هم در فعاليت‌هاي روزمره بسيار پررنگ است، جابه‌جايي توجه نام دارد که مسئول انتقال توجه بين چندين عامل است. براي مثال زماني که مشغول نوشتن يک نامه اداري هستيم و بايد به تماس‌هاي تلفني نيز در اين ميان پاسخ دهيم، از اين نوع توجه استفاده مي‌کنيم.

علاوه بر انواع توجه که به آنها اشاره شد، توجه يک ويژگي مهم دارد که به آن بازه توجه گفته مي‌شود. اين ويژگي به ما کمک مي‌کند در اولين برخوردمان با فردي ناآشنا، به خصوصيات متعدد ظاهري و رفتاري او توجه کنيم و اطلاعات بيشتري به دست آوريم.

 

عملکردهاي شناختي مغز توجه (قسمت 5)
عملکردهاي شناختي مغز توجه (قسمت 5)

 

برای مطالعه مقاله عملکردهاي شناختي مغز: توجه (قسمت چهارم) کلیک کنید

 

ويژگي بازه توجه ارتباط نزديکي با حافظه کاري انسان دارد. حافظه کاري مسئول ذخيره فعال اطلاعات ورودي به مغز براي مدتي کوتاه مي‌باشد. زماني که اطلاعات مهم در بازه توجه ما قرار مي‌گيرند، وارد حافظه کاري مي‌شوند.

براي درک بهتر اين ارتباط، تصور کنيد. اعدادي که به صورت پراکنده در يک صفحه قرار گرفته‌اند به شما نشان داده مي‌شود. و شما بايد آنها را به خاطر بسپاريد و پس از آن، اعداد را تکرار کنيد. هر اندازه بازه توجه شما بيشتر باشد، حافظه کاري‌تان نيز ميزبان اعداد بيشتري خواهد بود.

تمرين‌هايي براي افزايش کارکرد توجه

 

تمرين 1:

متني که در ادامه مي‌آيد را به دقت بخوانيد و تعداد حروف “م” به کار رفته در آن را پيدا کنيد و بنويسيد:

“بيشتر ما در طول روز، به طور متوسط 8 ساعت مي‌خوابيم، يعني يک سوم از عمرمان را در خواب و رويا سپري مي‌کنيم. اگر شما تنها يک شب خوب نخوابيده باشيد، حتما متوجه خستگي و افت عملکرد خود در روز بعد شده‌ايد. تمرکز براي شما دشوار و به خاطر سپردن اطلاعات در ذهن گاهي غير ممکن مي‌شود.

گذاشتن شير در کابينت يا غلات در فريزر تنها نمونه کوچکي از اشتباهاتي است که در اين شرايط رخ مي‌دهد. افسردگي، اضطراب، اختلالات غذا خوردن و حتي آلزايمر و سکته از مهم‌ترين مشکلات مغزي هستند که احتمال بروز آنها در صورت کمبود خواب افزايش مي‌يابد.”

تمرين 2:

 

تمرين ديگر به اين شرح است:

یک کتاب یا مجله را بردارید و تعداد کلمات در یک پاراگراف را بشمارید. دوباره آن‌ها را بشمارید تا مطمئن شوید که درست شمارش کرده‌اید. می‌توانید با یک پاراگراف شروع کنید و همانطور که به آن عادت می‌کنید, به شمردن کلمات در دو پاراگراف ادامه دهید.

سپس به شمردن کلمات روی کل صفحه ادامه دهید. دقت کنید که بدون اشاره کردن انگشت به هر کلمه, شمارش را به صورت ذهنی و تنها با چشم خود انجام دهید. این، یکی از ساده‌ترین تمرین‌های مغز برای بهبود توجه و تمرکز است.

تمرين 3:

ورزش دیگری برای افزایش توجه در ذهن، شمارش از صد تا یک است. زمانی که این کار را می‌کنید, سعی کنید از صد به یک حساب کنید، اما این بار سه عدد را حذف کنید مثل:100- 97- 94- 91- 88 و … .

تمرين 4:

سعی کنید به مدت حداقل ۵ دقیقه ذهن خود را آرام سازید. به نظر بسیار دشوار می‌آید اما با تمرین منظم می‌توانید به خوبی از پس این کار بربیایید. با یک دقیقه شروع کنید و به تدریج زمان را افزایش دهید.

سعی کنید در این مدت کوتاه به چیزی فکر نکنید. عجله نکنید و صبور باشید. زمان می‌برد که بتوانید حتی برای زمانی کوتاهی به چیزی فکر نکنید و تنها در لحظه زندگی کنید.

خودتان را مجبور به این کار نکنید و سخت نگیرید، فقط سعی کنید به بهترین شکلی که می‌توانید این کار را انجام دهید. اگرچه این تمرین یکی از سخت‌ترین تمرینات افزایش تمرکز است اما بیشترین بازدهی را به دنبال دارد.

تمرين 5:

از تصاوير شلوغ استفاده کنيد. به اين معني که در تصاوير شلوغ سعي کنيد تصاوير کوچک را پيدا کنيد. مثلا در يک تصوير شلوغ به دنبال تصاويري مانند چکش، کليد، چراغ قوه و ساعت شماته‌دار باشيد. با اين تمرين مي‌توانيد ميزان دقت و توجه خود را افزايش دهيد.

تمرين 6:

زمانی که در تمرین‌های فوق مهارت پیدا کردید، می‌توانید این تمرین را امتحان کنید. یک شکل هندسی کوچک از حدود یک سانت ابعاد, مانند یک مثلث, مستطیل یا یک دایره بکشید. آن را با هر رنگی که می‌خواهید رنگ کنید و سپس با نگاه کردن به شکل روی آن متمرکز شوید.

وارد شدن هر گونه افکار نامربوط و یا حواس پرتی را نادیده بگیرید. توجه خود را فقط بر روی شکل متمرکز کنید و سعی نکنید چشم‌ها را فشار دهید. وقتی این کار را کردید، می‌توانید سعی کنید تصویرش را با چشمان بسته تان تجسم کنید. اگر ظاهر شی را فراموش کردید, چشمان خود را برای چند ثانیه باز کنید، نگاه کنید و سپس چشم‌هایتان را ببندید.

عملکردهاي شناختي مغز توجه (قسمت 5)

 

انجام چنين تمرين‌هايي مي‌توانند در افزايش عملکرد توجه شما موثر باشند. اين تمرين‌ها گرچه شايد ساده به نظر آيند اما در بهبود بخشيدن و توانمندتر کردن کارکرد توجه شما مي‌توانند نقش مهمي داشته باشند. خوب است بدانيم که زماني کارکرد توجه ما افزايش مي‌يابد و بهبود پيدا مي‌کند که تمرين‌ها را به صورت مداوم و تا به دست آوردن نتيجه مطلوب ادامه دهيم.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید