وبلاگ

عملکردهاي شناختي مغز: توجه (قسمت 4)

عملکردهاي شناختي مغز: توجه (قسمت 4)

در این مقاله با موضوع عملکردهاي شناختي مغز: توجه (قسمت 4) با ما همراه باشید. توجه يکي از عملکردهاي مهم شناختي است که در زندگي روزانه ما نقش بسيار مهمي دارد. اگر اين عملکرد دچار نقص يا اختلال شود، زندگي ما دچار مخاطره و آسيب خواهد شد. و يا اينکه ما نمي‌توانيم برنامه‌هاي زندگي خود را به خوبي دنبال کنيم و به اهداف‌مان برسيم.

در مقاله پيشين درباره عوامل بيروني تاثيرگذار بر کاهش عملکرد توجه اشاره کرديم. اين مقاله به عوامل دروني تاثيرگذار بر کاهش و نقص توجه اشاره دارد. براي مطالعه اين مقاله با باشگاه مغز و حافظه همراه باشيد.

 

عوامل درونی را کنترل کنید.

بعد از اینکه عوامل بیرونی بر هم‌زننده تمرکز را بررسی کردیم، نوبت به آن می‌رسد که درون خودمان هم به دنبال این عوامل بگردیم. در واقع در خیلی از موارد، ما حواس‌پرتی را زمانی تجربه می‌کنیم، که خودمان انتظار آن را داریم.

برای مثال، اگر صدای پیامی که در تلگرام برای ما ارسال شده است. باعث از دست رفتن تمرکزمان می‌شود، بخشی از این حواس پرتی تقصیر خود ماست. چرا که قبل از دریافت کردن آن پیام، ما در ذهن خود مدام منتظر آن بودیم. و به محض آنکه صدای پیام را شنیده‌ایم، دچار حواس‌پرتی شدیم. به بیان دیگر ما نتوانستيم با ذهن آگاهی ذهن خود را بر انجام آن کار متمرکز کنیم.

این موضوع مصداق بارز واکنش‌گرا عمل کردن است. اما برای اینکه فاز خود را از واکنش‌گرایی به کنش‌گرایی تغییر دهیم، دو راهکار مهم را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

عملکردهاي شناختي مغز توجه (قسمت 4)

عملکردهاي شناختي مغز توجه (قسمت 4)

۱کنترل رفتار

رفتار ما تا حد زیادی می‌تواند ذهنیت ما را تغییر دهد، و البته بالعکس. برای همین هم بهتر است. در مرحله اول، ابتدا رفتار خود را اصلاح کنیم. این اصلاح رفتار البته کار چندان سخت و دشواری نیست. البته به شرط آنکه به صورت مداوم و با ثبات مراحل تغییر رفتار را انجام دهیم. در ادامه با یک مثال تاثیر کنترل رفتار بر مدیریت توجه را به شما نشان خواهیم داد.

فرض کنید که می‌خواهید در مورد مدیریت توجه مقاله‌ای مطالعه کنید و اطلاعات کسب کنید. برای همین هم در گوگل جستجو و برای مثال مقاله “مديريت توجه” را باز می‌کنید. خب، حالا پروسه مطالعه کردن شروع خواهد شد. اما، در این بین شاید هوس کنید که یک تب جدید باز کرده و در بین مطالعه، سری هم به نتایج فوتبال دیشب بزنید. یا حتی در یک پنجره دیگر، مسابقه فوتبالی که در حال انجام است را مشاهده کنید. در هر دو مورد شما مرتکب يک اقدام اشتباه شده‌ايد. بله، درست شنیدید، اقدامي اشتباه به نام  Multi-Tasking یا انجام چند کار به صورت همزمان!

 

برای مطالعه مقاله عملکردهاي شناختي مغز: توجه (قسمت سوم) کلیک کنید

 

بد نیست بدانید که با انجام چند کار به صورت همزمان، شما بیشترین صدمه را به تمرکز و توجه خود وارد خواهید کرد. پس اگر به دنبال مدیریت توجه هستید، حتما سعی کنید که فقط و فقط یک کار را انجام دهید. و وقتی تمام شد به سراغ دیگری بروید. استراحت کردن بین کارها و همچنین استفاده از تکنیک پومودورو هم به کاهش حواس‌پرتی در حین انجام کارها کمک خواهد کرد.

 

تکنیک پومودورو چیست؟

این تکنیک به ما می‌گوید که برای استفاده از حداکثر ظرفیت و پتانسیل خود بهتر است. که در هنگام انجام آنها هر ۲۵ دقیقه یک بار، ۵ دقیقه استراحت کنید. سپس دوباره همین چرخه را ادامه دهید تا بازدهی بیشتری داشته باشیم.

 

عملکردهاي شناختي مغز توجه (قسمت 4)

۲کنترل افکار

متاسفانه باید بگوییم که اصولا مغز ما برای بازیگوشی و کنجکاوی ساخته شده است. به همین دلیل هم هیچ فرصتی را برای حواس‌پرتی از دست نمی‌دهد. در نتیجه کنترل کردن آن کار بسیار دشواری است. اما راهکارهایی وجود دارند که قطعا به ما در افزایش تمرکز و کنترل ذهن کمک خواهند کرد. البته قرار نیست که ما با کمک این راهکارها جلوی بازیگوشی مغز خود را بگیریم، بلکه می‌خواهیم این کنجکاوی را هدایت شده کنیم. اما قبل از آن بهتر است از این دو راهکار هم استفاده کنیم:

  • سعی کنید در روز، دقایقی را به بازیگوشی مغزتان اختصاص دهید. این گونه بسیاری از افکار مزاحم که ممکن است در هنگام انجام کارها به سراغ‌تان بیایند از بین خواهند رفت.
  • اگر در حین انجام کارها‌ فکری به سرتان خطور کرد، به جای آنکه آنرا دنبال کنید، روی برگه کاغذی بنویسید و سپس در زمان بازگوشی مغزی خود به آن فکر کنید.

علاوه بر این دو راهکار، یک راهکار فوق العاده دیگر هم می‌تواند به کمک شما بیاید. همه ما در طول زندگی ارزش‌های مختلفی را دنبال می‌کنیم. در واقع اهداف ما نشات گرفته از ارزش‌های اصلی زندگی‌مان هستند. به همین دلیل هم شناسایی این ارزش‌ها به ما در زودتر رسیدن به اهداف‌مان کمک خواهد کرد.

شما مي‌توانيد با شناسايي ارزش‌هاي زندگي‌تان آنها را بر اساس اهميت‌شان درجه‌بندي يا دسته‌بندي کنيد. و با توجه به اهميتي که هر يک از آنها نزد شما دارند، در فواصل زماني مشخص آنها را انجام دهيد.

با اجراي چنين برنامه‌اي شما مي‌توانيد توجه خود را کنترل کنيد. و در واقع به آنچه که به آن مديريت زمان مي‌گوييد، دست پيدا کنيد. بسياري از ما در اجراي چنين برنامه‌اي دچار اهمال کاري مي‌شويم.

اهمال کاري يا تنبلي خود يکي از عواملي است که مي‌تواند موجب کاهش توجه ما نسبت به محيط پيرامون و مسائل مختلف زندگي روزمره‌مان شود.

 

عملکردهاي شناختي مغز توجه (قسمت 4)

 نکات پایانی

فراموش نکنید که مدیریت توجه و تکنیک‌های مربوط به آن قرار نیست عوامل حواس‌پرت‌کن اطراف شما را از بین ببرند. بلکه به شما کمک می‌کنند تا رویکرد متفاوتی در هنگام مواجهه با آنها داشته باشید.

این نکته به اين معني است که دیگر قرار نیست به راحتی و با هر صدا و اتفاقی تمرکز خود را از دست بدهید. چرا؟ چون حالا این شما هستید که انتخاب می‌کنید به چه چیزی توجه داشته باشید. درست مانند ناخدایی که در دل دریا قرار نیست سرعت و جهت باد را کنترل کند بلکه بايد سرعت و جهت کشتي را کنترل کند تا خود و مسافران کشتي را به سلامت به ساحل برساند.

در مورد تکاليف و برنامه‌هاي زندگي سکان در دستان شماست، پس ناخدایی خوب برای کشتی زندگی خود باشید. خوب است در پايان اين مقاله به اين جمله توجه کنيد.

 الوین تافلر نویسنده و آینده‌پژوه برجسته آمریکایی که با کتاب موج سوم  در ایران شهرت یافت می‌گوید:

زمانی که حجم اطلاعات زیاد باشد مغز احساس می‌کند. که نیازی به فکر کردن و تجزیه و تحلیل ندارد و اطلاعات خام را به راحتی می‌پذیرد و سریع از کنار آن  عبور می‌کند.

شما عضو ده کانال تلگرامی باشید و 100 پیام نخوانده دارید، در این حالت مغز جه می‌کند؟ مغز شما سریع شروع می‌کند به رد شدن از این پیام‌ها و دقت شما به شدت پایین می‌آید. اگر مغز به این روند عادت کند ممکن است نسبت به کارهای مهم زندگی‌تان هم بی‌توجه شوید. به بيان واضح‌تر مغز از اين الگو براي اجراي برنامه‌هاي روزمره زندگي نيز استفاده مي‌کند.

مثلا  دقت و توجه‌تان را نسبت به یک کتاب مهم ، یک گزارش کاری مهم و یک مذاکره مهم کاری از دست مي‌دهید. حتی ممکن است بر روابط عاطفی شما نیز اثر بگذارد. کمبود توجه و دقت نسبت به کارهای مهم زندگی، اثرات نامطلوبي بر زندگي و روابط شما خواهد گذاشت.

 

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید