وبلاگ

عملکردهاي شناختي مغز: توجه (قسمت 3)

عملکردهاي شناختي مغز: توجه (قسمت 2)

 

در این مقاله با موضوع عملکردهاي شناختي مغز: توجه (قسمت 3) با ما همراه باشید. در برخی موقعیت‌ها، ممکن است نتوانیم روی وظایف و مسئولیت‌های خود تمرکز کافی داشته باشیم. در چنین شرایطی، مدیریت توجه می‌تواند به ارتقا کیفیت و بهره‌وری امور  به ما کمک کند.

بايد توجه داشته باشيم که انسان هر مهارت، قابليت يا توانايي‌اي که دارد. بايد آن‌ها را در طول زمان تقويت کند و براي به‌کارگيري آنها مديريت لازم را داشته باشد.

توجه نيز يکي از قابليت‌هاي انسان است که در رده قابليت‌ها و عملکردهاي شناختي قرار مي‌گيرد. و براي داشتن توجه خوب و دقيق نسبت به امور زندگي و محيط پيرامون لازم است روش‌هايي را براي مديريت آن بدانيم. براي کسب اطلاع درباره راه‌کارهاي مديريت توجه اين مقاله از باشگاه مغز و حافظه را مطالعه کنيد.

 

عملکردهاي شناختي مغز توجه (قسمت 3)

مديريت توجه

به دلیل ساختار ذهن، میزان تمرکز و توجه انسان در کارهای مختلف محدود است. انجام چند وظیفه و مسئولیت مختلف و کسب نتیجه مثبت در همه آن کارها یا رسیدن به رضایت کامل در همه امور، بسیار دشوار است.

حجم اطلاعات در حوزه‌های مختلف بسیار بالا است و شاید ما قادر به پردازش صحیح همه این حجم اطلاعات نباشیم. به‌ويژه آن که در زندگي امروزي با وجود ابزار ديجيتالي مختلف ما در معرض اطلاعات بي‌شماري هستيم که کنترل و تسلط بر همه اين اطلاعات کار دشوار و غير ممکني است.

حجم بالاي اطلاعات با وجود ابزاري مانند گوشي‌هاي هوشمند و غرق شدن در اين اطلاعات مانع از آن مي‌شود. که بتوانيم بر کارهاي مهم خود تمرکز داشته باشيم و يا بتوانيم توجه خود را به درستي نسبت به اين کارها  مديريت کنيم.

مدیریت توجه عبارت است از مجموعه اقداماتی که ما انجام می‌دهیم، تا از یک فرد واکنش‌گرا، به یک فرد کنش‌گرا تبدیل شویم. این یعنی به جای آنکه مدام منتظر اتفاقات باشیم تا از خودمان واکنشی مناسب داشته باشیم، خودمان آنها را رقم بزنیم.

با یادگیری مدیریت توجه و استفاده از تکنیک‌های آن، این ما هستیم که انتخاب می‌کنیم. به چه چیزی توجه کنیم و اگر خودمان نخواهیم چیزی توجه ما را به خود جلب نخواهد کرد.

بنابراين بايد براي جلوگيري از هدر رفتن زمان و استفاده بهينه از عمر خود با روش‌هاي مديريت توجه آشنا شويم. با رعايت اين روش‌ها، وقت و زمان ما هم مديريت مي‌شوند.

 

عملکردهاي شناختي مغز توجه (قسمت 3)

راه‌کارهايي براي مديريت توجه

یکی از سوالات مهمی که ما در مسیر توسعه فردی با آن مواجه‌ايم و به دنبال پاسخ آن هستيم، این است که “چگونه بازده خود را افزایش دهیم؟” پاسخ به این سوال تنها محدود به کار کردن در يک زمان مشخص و تعيين‌شده نیست، بلکه هر عملی که ما در طول روز انجام می‌دهیم نیازمند این است که بازدهی مناسبی داشته باشد.

برای مثال عدم تمرکز هنگام درس خواندن باعث کاهش بازده ما در حین مطالعه خواهد شد. یا مثلا یک کارگر که در خط تولید یک کارخانه کار می‌کند، در صورت بی توجهی می‌تواند برای خود و دیگران ضررهای مالی و حتی جانی زیادی به بار بیاورد. بنابراين مديريت توجه و به کارگيري دقت حين انجام کارها از ضروريات زندگي پر دغدغه امروزي است که در ادامه به برخي از راه‌کارهاي آن اشاره مي‌شود.

 

برای مطالعه مقاله عملکردهاي شناختي مغز: توجه (قسمت دوم) کلیک کنید

 

عوامل بیرونی را حذف کنید.

فرقی ندارد که در محل کارتان هستید و یا در منزل در حال مطالعه. در هر دو صورت حتما عوامل بیرونی وجود دارند که موجب برهم خوردن تمرکز و از دست رفتن توجه شما شوند. استفاده از تکنیک‌های مدیریت توجه در چنین شرایطی، باعث خواهد شد که شما دوباره کنترل اوضاع را در دست بگیرید.

پس اگر برای مبارزه با عوامل حواس پرت کن اطراف‌تان آماده هستید، حتما این دو استراتژی را اجرا کنید:

۱کنترل تکنولوژی

در واقع تکنولوژی برای این درست شده است که در خدمت ما باشد و زندگی ما را ساده‌تر بکند. اما متاسفانه در حال حاضر برعکس چنین چیزی در حال اتفاق افتادن است! برای اینکه بتوانید در هنگام کارهای خود از تکنولوژی به دور باشید، بهتر است که برای مدتی که شده آنها را از خودتان دور کنید.

این کار بخشی از مینیمالیسم دیجیتال به حساب می‌آید و ما در دوره ذهن متمرکز به طور مفصل به آن پرداخته‌ایم. برای مثال می‌توانید گوشی خود را درون کشو و خارج از دسترس خودتان بگذارید. یا حداقل آن را روی حالت بی‌صدا قرار دهيد. اما اگر احساس می‌کنید ممکن است تماس مهمی دریافت کنید، ما برای شما راهکار دیگری سراغ داریم.

برای اینکه بتوانید به خوبی از پس کارهای خود بر بیایید و به سراغ گوشی خود نروید، پیشنهاد می‌کنیم که اپلیکیشن Forest را بر روی گوشی خود نصب کنید. هر وقت که شما این اپلیکیشن را باز کنید، می‌توانید یک تایمر تنظیم کنید. بعد از تنظیم تایمر تا زمان تمام شدن آن، یک درخت در گوشی شما شروع به رشد کردن خواهد کرد.

تا اینجای کار خیلی جذابیتی نداشت. اما جالب است بدانید که هر وقت که شما در طول زمان تایمر گوشی خود را برداشته و به سراغ برنامه‌های دیگر موجود در آن بروید، درخت شما خواهد مرد! پس اگر علاوه بر مدیریت توجه به دنبال سرسبزی هستید، بهتر است که درختان خود را نکشید.

 

۲کنترل کردن فضای اطراف

خب البته که ما نمی‌توانیم کل فضای محل کار خود را کنترل کنیم و تغییر دهیم. اما حداقل می‌توانیم به اندازه میز کار خود برای خودمان حریم خصوصی داشته باشیم. پس به شما پیشنهاد می‌کنیم هر زمان که به تمرکز و توجه بالایی نیاز داشتید:

  • هدفون یا هندزفری در گوش بگذارید تا صدای اطراف را نشنوید.
  • گوش دادن به موسیقی بدون کلام و کلاسیک تا حد زیادی می‌تواند بازده شما را افزایش دهد.
  • حتی می‌توانید یک نوشته “لطفا مزاحم نشوید” هم روی میز خود قرار دهید. اینگونه دیگران می‌فهمند مشغول کار مهمی هستید و به تمرکز نیاز دارید.

 

عملکردهاي شناختي مغز توجه (قسمت 3)

 

اما اگر هیچ کدام از این سه استراتژی برای ما کارآمد نبود چه؟ بهتر است که در این شرایط با دوستان و همکاران خود قرار بگذارید و با هم توافق کنید که زمان‌هایی در روز را به کار کردن بدون مزاحمت و حواس پرتی اختصاص دهید.

بايد دقت کنيم که مدیریت توجه تنها مربوط به تمرکز ما نیست، بلکه می‌تواند کل سبک زندگی ما را تحت تاثیر قرار دهد.

اما آیا داستان مدیریت توجه همین جا تمام خواهد شد؟ آیا تمام مشکلات ما سرچشمه بیرونی دارند؟ جواب این سوالات قطعا خیر هست. در واقع عوامل درونی زیادی هم وجود دارند که ممکن است موجب حواس پرتی ما شوند و ما را از هدف يا برنامه روزمره‌مان يا اهداف کلي‌تر و بلند مدت‌تر دور کنند.

اگر دوست دارید درباره این عوامل مطالعه کنيد و راه حل مقابله با آنها را بشناسيد، منتظر ادامه مقاله باشيد.

 

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید