عملکردهای شناختی مغز: حافظه (قسمت 4)

عملکردهای شناختی مغز : از دست دادن حافظه بلند مدت می‌تواند به دلیل شرایط خاص پزشکی، ضربه به سر، مصرف الکل و استفاده طولانی مدت از برخی داروها صورت گیرد. این مقاله اطلاعاتی را در خصوص برخی از عوامل متداول مؤثر در این نوع از دست دادن حافظه فراهم ساخته است.

براي آنکه درباره اين نوع از حافظه بيشتر بدانيد با اين مقاله از باشگاه مغز و حافظه همراه باشيد.

عملکردهای شناختی مغز | رویا غندالی

حافظه بلند مدت

اگر مي‌خواهيد اطلاعات هفته‌ها، ماه‌ها يا حتي سال‌ها در ذهن شما باقي بمانند، بايد آنها را وارد حافظه بلند مدت خود کنيد. براي اين کار، راهکارهايي وجود دارد که مهم‌ترين آنها تکرار مطالب و برقراري ارتباطات معنادار ميان آنها است. براي مثال اگر مي‌خواهيد نان و نام فاميل دوست خود را به خاطر بسپاريد، مي‌توانيد روزي سه مرتبه آن را تکرار کنيد يا با نام و نام فاميل او براي خود يک جمله بسازيد.

با وجود آنکه روش‌هاي مختلفي براي به خاطر سپردن اطلاعات در مغز وجود دارد اما همه ما گاهی اوقات دچار فراموشی می‌شویم. ما به طور طبیعی با افزایش سن، درجات خفیف از دست دادن حافظه را تجربه می‌کنیم و هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. اما درجات شدید فراموشی و از دست دادن حافظه به علت بیماری‌هایی مانند آلزایمر می‌تواند موضوعی جدی و قابل توجهي باشد.
اگر احساس می‌کنید کم حافظگی زندگی روزانه شما را تحت تأثیر قرار داده و یا با علائم و نشانه‌های دیگری همراه است، با پزشک متخصص مشورت کنید. پزشک شما نوع کم ‌حافظگی و علت‌های کاهش حافظه را تشخیص مي‌دهد و درمان مناسبی را برای شما در پیش خواهد گرفت.

راه های تقویت حافظه بلندمدت

در ادامه عملکردهای شناختی مغز میریم سراغ راه های تقویتی حافظه بلندمدت

خاطرات، حقایق و اطلاعات زیادی وجود دارند که سپردن آن‌ها به حافظه بلندمدت بسیار دشوار و ممکن است در طول زمان فراموش شوند. خوشبختانه راه‌های تقویت حافظه بلندمدت متعدد برای جلوگیری از فراموش‌ شدن اطلاعات وجود دارد. شما می‌توانید با تغییر نحوه برخورد با اطلاعات جدید و روش انتقال مطالب به حافظه بلندمدت آن را برای همیشه در حافظه بلندمدت خود نگه‌ دارید.

اضطراب، افسردگی و هزاران دلیل دیگر وجود دارند که می‌تواند در کاهش عملکرد حافظه و فراموش کردن اطلاعات نقش داشته باشد و سبب از دست رفتن حافظه شوند. اگر بهبود و تقویت حافظه بلندمدت مورد توجه قرار نگیرد می‌تواند منجر به پیامدهای ناخواسته‌ای از جمله از دست دادن شغل، عدم برقراری روابط و حتی به خطر انداختن سلامتی شود.

عملکردهای شناختی مغز : حافظه نقش مهمی در زندگی دارد و ضعف آن باعث می‌شود که عملکرد خوبی در کار و تحصیل خود نداشته باشید. بنابراین برای رسیدن به موفقیت باید حافظه خود را تقویت کنید و عواملی را که باعث کاهش عملکرد آن می‌شوند از بین ببرید. در ادامه به برخي از روش‌هاي تقويت حافظه اشاره مي‌شود.

1- داشتن زندگی آرام و دوری از استرس‌ و اضطراب‌ و معاشرت با افراد اهل مطالعه و مطالعه کردن راهکارهايي هستند که می‌توانند سبب تقویت حافظه بلندمدت شوند.

استرس باعث می‌شود مغز افراد توانایی انتقال اطلاعات از حافظه کوتاه‌مدت به حافظه بلند‌مدت را نداشته باشد و در نتیجه بر یادگیری آن‌ها اثرگذار باشد. همچنین اگر افراد در زمان رخ دادن یک اتفاق استرس داشته باشند، پس از پایان آن نمی‌توانند جزئیات آن اتفاق را به خوبی به خاطر آورند.

محققان دریافتند استرس می‌تواند روند شکل‌گیری حافظه را نیز دچار مشکل کند. شما می‌توانید با رعایت برخی نکات مانند خواب کافی، خوردن‌ غذای سالم و ورزش کردن، استرس را از خود دور کنید و به تقویت حافظه خود کمک کنید.

2- ورزش کردن و انجام تمرینات تنفسی و تمرکزی نیز به تقویت حافظه کمک بسیاری می‌کند و حتی سبب افزایش تمرکز نیز می‌شود. ورزش‌هایی مثل یوگا می‌تواند در این زمینه بسیار کمک کننده باشد.

نتایج به دست آمده از یک پژوهش نشان می‌دهد سالمندانی که به مدت چهار ماه در یک برنامه ورزشی کششی و قدرتی یک ساعته و سه بار در هفته شرکت کرده بودند، عملکرد بهتری در آزمون حافظه داشتند. علاوه بر این موارد، ورزش کردن باعث افزایش جریان خون در مغز می‌شود و می‌تواند از بروز سکته مغزی نیز جلوگیری کند.

3- تغذیه مناسب و استفاده کمتر از نمک، شکر، آرد سفید، فست‌فودها و خوراکی‌های صنعتی می‌تواند باعث تقویت حافظه ما شود و از ضعف آن جلوگیری کند. بهتر است از خوراکی‌های سالم، نان با آرد کامل، مغزها، میوه‌ها و سبزیجات سالم و کیک‌های خانگی کم شیرین استفاده نمایید.

4- يک راه دیگر تقویت حافظه این است که تا حد امکان از انجام موازی چند کار با هم  بپرهیزیم و پیوسته بر روی انجام یک کار يا فعاليت تمرکز نماییم.

5- انجام بازی‌های فکری و حل جدول کلمات و اعداد نیز از جمله راه های تقویت حافظه بلندمدت است. در واقع باید حافظه به کار گرفته شود و پیوسته در حال یادگیری باشیم تا تقویت شود. حافظه مانند عضلات بدن است و می‌توان با ورزش آن را پرورش داد. بازی‌های فکری وسیله‌ای برای پرورش حافظه هستند و هر چه بیشتر بازی کنید، حافظه شما نیز قوی‌تر می‌شود.

6- استفاده از تکنیک قصر حافظه: این تکنیک در مورد به خاطر سپاری کلمات به کار می‌رود. در این روش می‌توانید کلمات را در قصری فرضی در ذهن خود قرار دهید و بهتر است در جای غیر معمول باشند. مثلا در قصر ذهن، گربه‌ای روی طاقچه بود و وان حمام پر از شیر بود.

۷- روش دیگر بازیابی فعال است. این روش نسبت به مرور کردن بسیار اثربخش‌تر است. در این روش بهتر است پس از یادگیری مطالب در هنگام مرور از خودتان سوال بپرسید و مطالب را با سوال پرسیدن به ذهن‌تان بسپارید.

۸-  بهتر است مطالب را قبل از خواب نیز مرور نمایید تا بهتر وارد حافظه بلندمدت شود. در ضمن خواب کافی باعث تقویت حافظه می‌شود. به این نکته توجه داشته باشید خواب بیش از اندازه نیز باعث کاهش حافظه و تمرکز می‌شود. بهترین ساعت خواب حدود ۶ الی ۸ ساعت در شبانه‌روز است.

9-  می‌توان مطالب را به صورت شعر یا داستان درآورد تا به خاطر سپاری آنها آسان‌تر شود.

۱۰- سازماندهی کردن مطالب و بخش‌بندی آن‌ها نیز به خاطر سپاری آن‌ها را راحت‌تر می‌کند.

11- يادگيري زبان جدید و موسیقی نیز می‌تواند باعث تقویت حافظه شود. زمانی که زبان جدیدی را یاد می‌گیرید، مغز ساختار زبان جدید را می‌آموزد و لغات و دستور زبان جدید را حفظ می‌کند؛ بنابراین این کار نوعی تمرین برای تقویت حافظه است.

12- طبق هرم یادگیری خواندن مطالب، علامت زدن مطالب مهم، مرور مطالب مهم و کشیدن نقشه ذهنی از مطالب مهم و آموزش دادن مطالب جدید به فرد دیگر از جمله مراحل انتقال مطالب به حافظه بلندمدت است.

۱3- ارتباط دادن مطالب جدید با موارد قدیمی‌تری که در ذهن داشتیم می‌تواند روش موثری در به خاطر سپاری مطالب و تقویت حافظه باشد.

عملکردهای مغز | رویا غندالی

14- بازي مشابه‌سازي: سعي کنيد روز مشابه با امروز را در هفته گذشته يا ماه گذشته به ياد بياوريد و يادآوري کنيد که در چنين روزي چه کارهايي انجام داديد يا چه اتفاقاتي در زندگي‌تان رخ داد.

همچنين از اين تکنيک مي‌توانيد در پيدا کردن تفاوت‌ها در دو تصوير تقريبا مشابه استفاده کنيد. دو تصوير تقريبا مشابه را در کنار هم بگذاريد و سعي کنيد تفاوت‌هايي که در دو تصوير وجود دارد را پيدا کنيد.

بايد اين مطلب را به خاطر بسپاريم که استفاده از تمرينات تقويت حافظه، استفاده از روش‌هاي به خاطر سپردن اطلاعات، يادگيري مهارت‌هاي جديد و داشتن فعاليت فيزيکي و تغذيه سالم راه‌کارهاي موثري هستند که به شما در بهبود عملکرد حافظه کمک مي‌کند.

عملکردهای شناختی مغز ادامه دارد ….. .

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید