وبلاگ

دلایل کم توانی ذهنی در کودکان

دلایل کم توانی ذهنی در کودکان

در این مقاله با دلایل کم توانی ذهنی در کودکان با ما همراه باشید. کم توانی ذهنی از کودکی وجود دارد. بین 2 تا 3 درصد از جمعیت عمومی معیارهای کم توانی را دارند. علل کم توانی ذهنی شامل سندرم الکل جنین و اثر الکل جنین است، یا آسیب مغزی ناشی از استفاده از داروهای تجویز شده یا داروهای غیرقانونی در دوران بارداری ؛ آسیب مغزی و بیماری ؛ و اختلالات ژنتیکی ، مانند سندرم داون و سندرم X شکننده. درمان کم توانی ذهنی به علت اصلی بستگی دارد. در برخی موارد ، مانند فنیل کتونوریا و کم کاری تیروئید مادرزادی، رژیم های غذایی خاص یا درمان های پزشکی می توانند به شما کمک کنند. در همه موارد، آموزش ویژه که از اوایل خردسالی شروع می شود ، می تواند به افراد دارای کم توانی ذهنی کمک کند تا توانایی های خود را به حداکثر برسانند. کم توانی ذهنی از نظر شدت متفاوت است. کم توانی ذهنی چهار درجه متفاوت دارد: خفیف ، متوسط ​​، شدید و عمیق. این دسته بندی ها بر اساس سطح عملکرد افراد است.

 

دلایل کم توانی ذهنی در کودکان- رویا غندالی - باشگاه مغز و حافظه

کم توانی ذهنی خفیف

تقریباً 85 درصد جمعیت عقب مانده ذهنی در گروه عقب مانده خفیف قرار دارند. نمره ضریب هوشی آنها از 50 تا 75 است و آنها اغلب می توانند مهارت های تحصیلی را تا سطح کلاس ششم کسب کنند. آنها می توانند نسبتاً خودکفا شوند و در بعضی موارد با حمایت اجتماعی به طور مستقل زندگی کنند.

کم توانی ذهنی متوسط

حدود 10 درصد از افراد عقب مانده ذهنی عقب مانده متوسط ​​محسوب می شوند. افراد عقب مانده متوسط ​​دارای نمره ضریب هوشی از 35 تا 55 هستند. آنها به طور معمول مهارت های ارتباطی را در دوران کودکی کسب می کنند و قادر به زندگی و عملکرد موفق در جامعه در یک محیط تحت نظارت مانند خانه گروهی هستند.

کم توانی شدید ذهنی

.این افراد ضریب هوشی 20 تا 40 دارند. آنها ممکن است بر مهارتهای اساسی مراقبت از خود و برخی مهارتهای ارتباطی تسلط داشته باشند.

 

برای مطالعه مقاله قدرت ذهن ناخودآگاه  کلیک کنید.

 

کم توانی عمیق ذهنی

فقط 1 تا 2 درصد از افراد عقب مانده ذهنی در طبقه بندی عقب مانده عمیق طبقه بندی می شوند. این افراد دارای ضریب هوشی زیر 20 تا 25 هستند. کم توانی آنها اغلب ناشی از یک اختلال عصبی است. افراد عمیقاً عقب مانده به سطح بالایی از ساختار و نظارت نیاز دارند.

 

دلایل کم توانی ذهنی در کودکان- رویا غندالی - باشگاه مغز و حافظه

علل و علائم

نمرات ضریب هوشی پایین و محدودیت در مهارت های سازگاری از مشخصه های کم توانی ذهنی است. پرخاشگری ، صدمه به خود و اختلالات خلقی گاهی با ناتوانی همراه است. شدت علائم و سن بروز به علت بستگی دارد. کودکانی که عقب مانده ذهنی هستند، دیرتر از آنچه انتظار می رود به نقاط عطف رشد می رسند. اگر کم توانی به دلیل اختلالات کروموزومی یا سایر اختلالات ژنتیکی ایجاد شده باشد، این امر اغلب از زمان نوزادی مشخص است.

در حدود 35 درصد موارد، علت را نمی توان یافت. عوامل بیولوژیکی و محیطی که می توانند کم توانی ذهنی ایجاد کنند شامل ژنتیک، بیماری ها و مسائل قبل از زایمان، بیماری ها و آسیب های دوران کودکی و عوامل محیطی است.

ژنتیک

حدود 5 درصد کم توانی ذهنی ناشی از عوامل ارثی است. کم توانی ذهنی ممکن است در اثر نابهنجاری ارثی ژن ها مانند سندرم X شکننده ایجاد شود. شکننده X ، نوعی نقص در کروموزوم است که جنسیت را تعیین می کند، شایع ترین علت ارثی کم توانی ذهنی است. یک حادثه یا جهش در تکامل ژنتیکی نیز ممکن است باعث کم توانی شود. نمونه هایی از این حوادث ایجاد کروموزوم 18 اضافی و سندرم داون است. سندرم داون به دلیل ناهنجاری در ایجاد کروموزوم 21 ایجاد می شود. این سندرم شایع ترین علت ژنتیکی کم توانی ذهنی است.

بیماری­ها و مسائل قبل از تولد

سندرم الکل جنین از هر 600 کودک در ایالات متحده یکی را مبتلا می کند. علت آن مصرف زیاد الکل در دوازده هفته اول (سه ماهه اول) بارداری است. برخی مطالعات نشان داده اند که حتی مصرف متوسط ​​الکل در دوران بارداری نیز ممکن است باعث اختلالات یادگیری در کودکان شود. سو مصرف مواد مخدر و سیگار کشیدن در دوران بارداری نیز با کم توانی ذهنی مرتبط است.

عفونت ها و بیماری های مادر مانند اختلالات غده ای، سرخچه، توکسوپلاسموز و عفونت ویروس سیتومگال ممکن است باعث کم توانی ذهنی شود. وقتی مادر دچار فشار خون بالا یا مسمومیت خون (توکسمی) باشد، ممکن است جریان اکسیژن به جنین کاهش یابد و باعث آسیب مغزی و کم توانی ذهنی شود.

نقایص مادرزادی که باعث تغییر شکل فیزیکی سر، مغز و سیستم عصبی مرکزی می شود، غالباً باعث کم توانی ذهنی می شود. به عنوان مثال نقص لوله عصبی نوعی نقص مادرزادی است که در آن لوله عصبی تشکیل دهنده نخاع کاملاً بسته نمی شود. این نقص ممکن است باعث تجمع مایع مغزی نخاعی در مغز (هیدروسفالی) در کودکان شود. با فشار بر هیدروسفالی مغز می تواند باعث اختلال در یادگیری شود.

دلایل کم توانی ذهنی در کودکان- رویا غندالی - باشگاه مغز و حافظه

علل کم توانی ذهنی در کودکان

بیماری ها و آسیب های دوران کودکی

پرکاری تیروئید، سرفه سیاه، آبله مرغان، سرخک در صورت عدم درمان کافی ممکن است باعث کم توانی ذهنی شود. عفونت غشای پوشاننده مغز (مننژیت) یا التهاب مغز (انسفالیت) باعث تورم می شود که به نوبه خود ممکن است باعث آسیب مغزی شود. آسیب مغزی ناشی از ضربه یا لرزش شدید سر ممکن است باعث کم توانی ذهنی در کودکان شود.

چه موقع با دکتر تماس بگیریم؟

در صورت مشاهده علائم کم توانی ذهنی ، باید بلافاصله معاینه جسمی جامع انجام شود تا علت ارگانیک علائم کشف شود. شرایطی مانند پرکاری تیروئید قابل درمان هستند. اگر این شرایط زود کشف شود، می توان پیشرفت کم توانی را متوقف و در برخی موارد تا حدی معکوس کرد. اگر علت عصبی مانند آسیب مغزی مشکوک باشد، ممکن است کودک برای آزمایش به متخصص مغز و اعصاب یا روان عصب ارجاع شود.

http://www.healthofchildren.com/M/Mental-Retardation.html

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید