وبلاگ

علل بروز حواس پرتی و راه های مقابله با آن

افراد در طول روز کارهای مختلفی انجام می دهند. در این میان برخی عوامل درونی و بیرونی وجود دارند که تمرکز و میزان توجه فرد را به کارهایی که انجام می دهد کاهش می دهد. این افراد معمولا با عارضه ای بنام حواس پرتی مواجه بوده و توانایی انجام کاری را از ابتدا تا انتها ندارند. فراموشی در حین انجام کار، عدم به اتمام رساندن مسئولیت های مختلف و انجام کارهای دیگر در هنگام یک کار نشانه هایی از این مشکل بشمار می آیند. افرادی که دچار عارضه عدم تمرکز هستند نمی توانند یک کار را از ابتدا تا انتها به سرانجام برسانند. همچنین عدم توانایی در متمرکز شدن بر روی یک کار در مدت معین از دیگر نشانه های حواس پرتی است. در ادامه به علل بروز این عارضه خواهیم پرداخت. برای آشنایی با علل بروز حواس پرتی و راه های مقابله با آن با باشگاه مغز و حافظه همراه باشید.

علل بروز حواس پرتی و راه های مقابله با آنعلل بروز حواس پرتی کدامند

حواس پرتی بر اثر عوامل مختلفی اتفاق می افتد. عواملی مانند اجرای چند کار با همدیگر در یک زمان، انجام کارهایی که فرد به آنها علاقه و تمایلی ندارد، افکار منفی و خراب، استرس و اضطراب، خستگی، ناامیدی، خواب، ضعف جسمانی، بیماری ها و ناراحتی های روحی و روانی، افسردگی و ترس از جمله دلایل و علل بروز حواس پرتی محسوب می شوند. اینگونه افراد به محض اقدام به انجام کاری، درگیر انواع افکار، مشکلات روحی و جسمی شده و بطور ناخودآگاه ذهن آنها از ادامه کار منحرف می شود. علاوه بر این عوامل که اغلب درونی بشمار می آیند، عوامل خارجی نیز در تشدید عدم تمرکز افراد موثر هستند. مواردی همانند سر و صدای محیط، گرما و سرما، آلودگی محیطی، نور کم و یا شدید، عوامل تحریک کننده مانند صدای زنگ گوشی همراه، شبکه های اجتماعی، ایمیل، اینترنت، صدای موسیقی و تلویزیون و حتی صدای حرف زدن فردی در نزدیکی شما از عوامل موثر در بروز حواس پرتی بشمار می روند. اگر چه در حالت عادی همه ما باید با وجود بسیاری از عوامل مزاحم اقدام به انجام کارهای مختلف نمائیم، با این وجود حذف موارد درونی و بیرونی در تشدید عدم تمرکز برای توجه و دقت کافی به کاری که انجام می دهیم الزامی و مفید است.

روش های مقابله با حواس پرتیانواع روشهای مقابله با حواس پرتی

برای مقابله با بروز حواس پرتی و تمرکز بر روی کارها باید انواع روشهای مقابله با عدم تمرکز را بکار ببندیم. از جمله روشهای موثر در مقابله با این عارضه می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

زمان سنجی و برنامه ریزی: یکی از روشهای موثر در افزایش تمرکز در انجام کارها برنامه ریزی کارها ی روزانه است. روز قبل برنامه کارهای روز بعد خود را تنظیم نموده و زمان اجرای هر کدام را مشخص کنید. به عنوان مثال به خود بگوئید که این کار را در مدت زمان ۱۵ دقیقه انجام می دهم. پس از آن بر روی انجام کار تمرکز کرده و سعی کنید در مدت زمان تعیین شده آنرا به اتمام برسانید. خواهید دید که چگونه می توانید یک کار بزرگ را در مدت زمان تعیین شده انجام دهید. داشتن هدف، برنامه ریزی برای انجام کارها و اولویت بندی کارهای مهم اولین قدم برای جلوگیری از حواس پرتی است.

حذف عوامل مزاحم محیطی: یکی از اقدامات موثر در افزایش تمرکز در انجام کارها، حذف عوامل محیطی آزار دهنده و برهم زننده تمرکز است. سر و صداهای اضافی، گوشی همراه، صدای موسیقی، صدای تلویزیون، گرما و سرما، نور کم و یا شدید، جستجو در اینترنت، ایمیل، شبکه های اجتماعی و نظیر آن قابلیت بروز حواس پرتی را دارند. سعی کنید محیط کار خود را مناسب سازی نمائید.

یک خانم در حال فکر کردنعوامل تشدید کننده حواس‌پرتی

حذف عوامل درونی: از دیگر اقدامات موثر در افزایش تمرکز افراد حذف عوامل درونی است. تا آنجا که امکان دارد عوامل درونی بر هم زننده تمرکز را حذف کنید. مواردی مانند افکار مشوش، ترس و تردید، ضعف و خستگی، خواب ناکافی، بیماری، اضطراب و غیره منجر به کاهش تمرکز افراد می شوند. اگر چه رفع این مشکلات کار ساده ای نیست ولی تا حد ممکن نسبت به کاهش آنها اقدام نمائید. اقداماتی مانند ریلکسیشن، یوگا، شنیدن موسیقی آرامش بخش، مدیتیشن و سایر روشهای کاهش استرس و افزایش تمرکز در این کار بسیار موثر هستند.

فکر کردن به جنبه های مثبت زندگی: یکی از روشهای موثر در جلوگیری از بروز حواس پرتی داشتن افکار مثبت است. افکار منفی تاثیر بدی بر روی ذهن داشته و شما را از انجام کارها باز می دارد. سعی کنید با تفکر به جنبه های مثبت زندگی و تصور خود در انجام کار مورد نظر تمرکز خود را افزایش دهید.

عدم انجام کارهای مختلف در یک زمان: برخی افراد تصور می کنند که توانایی انجام کارهای مختلف در یک زمان یک هنر و توانایی محسوب می شود. واقعیت این است که انجام کارهای گوناگون در یک زمان در کاهش تمرکز و بروز حواس پرتی تاثیرگذار است. برای جلوگیری از این مشکل طوری برنامه ریزی کنید که در یک زمان تمام توجه خود را بر روی یک کار متمرکز کنید. با اینکار علاوه بر اتمام سریعتر کارها، قدرت تمرکز خود را افزایش داده و کیفیت کار شما افزایش می یابد.

بخش بندی وظایف محوله به کارهای کوچک: یکی از مواردی که منجر به کاهش تمرکز افراد و حواس پرتی می شود فکر کردن به حجم و اندازه کار است. تا وقتی فرد شروع به انجام کاری نکند، از اندازه واقعی آن بی اطلاع خواهد بود. از طرفی با شروع به انجام کار علاوه بر دانستن ابعاد مختلف آن، انگیزه بیشتری برای اتمام آن پیدا خواهید کرد. اولین قدم برای شروع بخش بندی کار به جزئیات بیشتر است. اینکه بدانید یک کار بزرگ و یا پروژه را چگونه به قسمتهای کوچکتر تقسیم بندی نموده و برای آن اقدام کنید در افزایش تمرکز و کارایی شما موثر است. برای خود هدف های مقطعی و زمان بندی داشته باشید. با انجام هر کار به عنوان مثال خواندن یک بخش کتاب در مدت زمان معین به هدف کلی خود نزدیکتر خواهید شد. برای سایر پروژه ها و کارهای دیگر نیز می توانید به همین منوال ادامه دهید. اینکار جهت جلوگیری از حواس پرتی و افزایش تمرکز شما موثر است. در انتهای هر دوره زمانی طبق برنامه تعیین شده به ارزیابی خود و نزدیک شدن به هدف بپردازید.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید