وبلاگ

چه عواملی قدرت و عملکرد مغز را کاهش می دهند؟

مغز انسان به عنوان مرکز فرماندهی و تصمیم گیری شناخته می شود. تمام اعمال، حرکتها، تفکرات و تصمیم گیری های انسان توسط مغز پردازش می شود. قدرت و عملکرد مغز به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی موارد منجر به کاهش عملکرد مغز و برخی موارد به تقویت عملکرد آن منجر می شود. عملکرد مطلوب مغز به برنامه ریزی بهتر زندگی کمک می کند. مغز در حالت عادی از هزاران سلول به نام سلولهای خاکستری تشکیل شده است. این سلولها به همراه سیستم عصبی به تمام اعضا و قسمتهای مختلف بدن فرمان می دهد. در حالت عادی هر روز تعدادی از سلولهای خاکستری مغز از بین رفته و تعدادی سلول جدید جایگزین آن می شود. بهبود قدرت و عملکرد مغز از طریق انجام برخی کارهای سودمند و پرهیز از برخی کارهای مضر برای سلامتی مغز صورت می گیرد. در ادامه به بررسی عوامل موثر در کاهش قدرت و عملکرد مغز و ارائه راهکارهای موثر در بهبود آن خواهیم پرداخت. با باشگاه مغز و حافظه همراه باشید.

چه عواملی قدرت و عملکرد مغز را کاهش می دهند؟عوامل موثر در کاهش قدرت و عملکرد مغز

قدرت و عملکرد مغز به طور طبیعی بر اثر کهولت سن و افزایش روند پیری کاهش پیدا می کند. کاهش عملکرد مغز به بروز مشکلاتی مانند آلزایمر، حواس پرتی و عدم توانایی در انجام کارهای روزمره در موارد شدید بیماری می گردد. با این حال برخی عوامل مانند افسردگی، ضربه فیزیکی و وارد آمدن آسیب به مغز، هیجان و اشتیاق زیاد، استرس، شوک های عصبی و عاطفی، زیاده روی در مصرف الکل و مواد مخدر، کم خوابی، خشم و عصبانیت، بیماری های مانند لایم، رژیم غذایی ناسالم، تعجب و اتفاقات ناگهانی و در نهایت کمبود اکسیژن از جمله مواردی است که قدرت و عملکرد مغز را کاهش می دهد. در تمام این موارد به دلایل مختلف بر سلولهای مغزی فشار وارد شده و یا منجر به کاهش قدرت تمرکز می شود. رژیم های غذایی که امگا۳ کمی دارند در واقع یکی از مواد غذایی مفید برای کارکرد مغز را ندارند. این رژیم های غذایی بهتر است با رژیم های سالم و سرشار از امگا۳ و اسید آمینه های ضروری جایگزین شوند. برای جلوگیری از کاهش قدرت و عملکرد مغز باید از موارد اعلام شده فوق اجتناب نمود. به عنوان مثال کم خوابی با کاهش تمرکز و قدرت تصمیم گیری فرد همراه است. همچنین هیجانات و یا غم و اندوه و افسردگی حواس فرد را از روی موضوعات دیگر دور کرده و نوعی حواس پرتی و کاهش عملکرد مغز را به همراه دارد. به طور کلی کاهش قدرت و عملکرد مغز بر اثر عوامل ذیل اتفاق می افتد:

  • برخی داروها با ایجاد حس خواب آلودگی و کاهش سطح هوشیاری فرد موجب کاهش عملکرد مغز می شوند. داروهایی که به عنوان آرام بخش، ضد التهاب، کاهش فشار خون، رانیتیدین، داروهای ضد احتقان و سرفه حاوی مواد کاهش دهنده سطح هوشیاری هستند. اثرات دارو موقتی بوده و بعد از اتمام اثر آن فرد به حالت قبل باز می گردد. در این میان برخی بیماری ها مانند بیماری اختلال حواس یا دلیریوم، کم کاری و پرکاری تیروئید، بیماری های تنفسی و بیماری های کلیوی با ایجاد اختلال در میزان سوخت و ساز سلولهای مغزی به کاهش قدرت و عملکرد مغز منجر می شوند.
  • مشکلات روحی و روانی مانند افسردگی، غم و اندوه، تنهایی، وسواس فکری و زوال عقل از دیگر مواردی است که با کندی یاد گیری و عدم توانایی پاسخگویی سریع به کاهش عملکرد مغز کمک می کند. در اغلب موارد با درمان مشکلات روحی افراد وضعیت مغز به حالت قبلی باز می گردد. البته بیماری زوال عقل که در سنین پیری به سراغ برخی افراد می آید درمان واضحی نداشته و به مرور بر روی تمام جوانب زندگی فرد تاثیر منفی خواهد داشت.
  • از دیگر موارد مهم در کاهش قدرت و عملکرد مغز می توان به بیماری های زمینه ای ناشی از سوء تغذیه و داشتن رژیم غذایی نامناسب اشاره نمود. انواع ویتامین های گروه B و اسید آمینه های مختلف به بهبود عملکرد مغز کمک می کنند. افرادی که رژیم غذایی آنها فاقد مواد غذایی سودمند است به مرور دچار سوء تغذیه می شوند. عملکرد بخشهای مختلف بدن و در نتیجه مغز متاثر از کمبود ویتامین ها و مواد غذایی ضروری قرار می گیرد. در نهایت تمام این موارد به کاهش قدرت و عملکرد مغز منتهی می شود. استفاده از مواد غذایی سالم، میوه و سبزیجات، غلات سبوسدار، پروتئین، انواع ویتامین ها و مایعات کافی به تغذیه صحیح اندامهای مختلف بدن و در نتیجه عملکرد مطلوب سلولهای عصبی و مغز می شود.

عوامل کاهش عملکرد مغزراهکارهای افزایش قدرت و عملکرد مغز

پس از بررسی عوامل موثر در کاهش قدرت و عملکرد مغز به معرفی راهکارهای موثر در تقویت مغز و حافظه می پردازیم. برای این که بتوانیم از ظرفیت کامل مغز نهایت استفاده را داشته باشیم باید عملکرد سلولهای مغز را تقویت کنیم. یکی از راههای تقویت عملکرد سلول های مغز تغذیه مناسب و جلوگیری از نابودی آنهاست. برخی راهکارهای موجود به عنوان راه حلی فوری و سریع شناخته شده که می توان در موقعیت های مختلف از آنها بهره مند شد. برخی دیگر جزو راه حل های بلند مدت است که به مرور به بهبود قدرت و عملکرد مغز منتهی می گردد. از جمله راهکارهای سریع در تقویت مغز می توان به بهره گیری از طوفان ذهنی و بکارگیری قوه تخیل و شناسایی راه حل های ممکن برای موضوع مورد نظر، تنفس عمیق و اکسیژن رسانی مطلوب به سلولهای خاکستری، استراحت دادن به مغز در فواصل مختلف و خندیدن در جهت کاهش استرس را نام برد.

در ادامه برای تقویت قدرت و عملکرد مغز در دراز مدت می توان از غذاهای مفید برای عملکرد مغز مانند مواد غذایی سرشار از منیزیم، ویتامین بی و امگا۳ و کربوهیدرات استفاده نمود. تغذیه مناسب انرژی لازم برای فعالیت سلول های مغزی را فراهم می کند. در کنار این موارد می توان به ورزش، خواب کافی، انجام فعالیت های ذهنی و تقویت حافظه، کاهش استرس، یادگیری چیزهای جدید و مصرف آب و مایعات فراوان اشاره نمود. درگیر نمودن سلول های مغزی با انواع چیزهای جدید می تواند قدرت حافظه و عملکرد آن را بهبود بخشد لذا همواره یک برنامه دقیق برای آموختن چیزهای جدید داشته باشید.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید