وبلاگ

ارزیابی حافظه فعال

ارزیابی حافظه فعال

ارزیابی حافظه فعال چیست؟

چند بار این کلمات را شنیده اید که “من فراموش کردم!” وقتی صحبت قرار بر پیروی از دستورالعمل ها باشد  ، یا به یاد آوردن اینکه باید یک کار را انجام دهد. یا وقتی که کودک شروع به انجام کاری کرد. و در نهایت کار کاملاً بی ارتباطی را انجام داد! این مسئله به ویژه هنگامی ناامیدکننده است. که همین کودک بتواند به راحتی کلمات آهنگ های محبوب را به خاطر بسپارد ، می تواند فیلم ها را کاملاً نقل قول کند یا بارها و بارها به شما یادآوری کند. که گفتید کاری انجام می دهید. ممکن است با خود فکر کنید که کودک نخواسته آنچه را که از او خواسته شده است انجام دهد یا توجهی نکرده است. در بعضی موارد ، ممکن است نظر شما درست باشد. اما اگر کودک شما از نظر حافظه فعال ناتوان است، یک مشکل واقعی در حافظه وجود دارد.

 

ارزیابی حافظه فعال - رویا غندالی - باشگاه مغز و حافظه

حافظه فعال چیست؟

  • حافظه فعال مانند یادداشت چسبان موقتی در مغز است.
  • این مهارتی است که به ما اجازه می دهد بدون گمراه شدن در مورد کاری که انجام می دهیم با اطلاعات کار کنیم.
  • کودکان و بزرگسالانی که متفاوت یاد می گیرند و فکر می کنند اغلب با حافظه فعال دست و پنجه نرم می کنند.

حافظه کاری یکی از عملکردهای اجرایی مغز است. این مهارتی است که به ما امکان می دهد بدون گمراه شدن در مورد کاری که انجام می دهیم ، با اطلاعات کار کنیم.

حافظه کاری را به عنوان یک یادداشت چسبان موقت در مغز تصور کنید. این اطلاعات جدید را در جای خود قرار می دهد تا مغز بتواند به طور خلاصه با آنها کار کند و آنها را با سایر اطلاعات ارتباط دهد.

به عنوان مثال ، در کلاس ریاضیات ، حافظه فعال به بچه ها اجازه می دهد. اعدادی را که معلم می گوید در سر خود ببینند. آنها ممکن است هیچ کدام از این اعداد را در کلاس بعدی یا حتی 10 دقیقه بعد به خاطر نیاورند. اما مشکلی نیست حافظه کاری با کمک به آنها در کنار آمدن با وظیفه کوتاه مدت کار کوتاه مدت خود را انجام داده است.

 

برای مطالعه مقاله حافظه انسان چگونه کار میکند؟ کلیک کنید 

 

حافظه فعال فقط برای استفاده کوتاه مدت نیست. همچنین به مغز کمک می کند تا اطلاعات جدیدی را برای ذخیره سازی طولانی مدت سازماندهی کند. هنگامی که افراد با حافظه کاری مشکل دارند ، مغز ممکن است اطلاعات را به صورت مختلط ذخیره کند. یا ممکن است به هیچ وجه آن را در دراز مدت ذخیره نکند.

گاهی اوقات ، آنچه ممکن است به عنوان مشکلی در حافظه کاری به نظر برسد. در واقع یک مسئله توجه است: از ابتدا اطلاعات هرگز در سیستم ذخیره مغز قرار نمی گرفت. درباره تفاوت بین توجه و حافظه فعال بیشتر بیاموزید.

 

ارزیابی حافظه فعال - رویا غندالی - باشگاه مغز و حافظه

تقویت حافظه فعال

نمونه هایی از مشکلات حافظه فعال

در اینجا نمونه هایی از آنچه به نظر می رسد. هنگامی که افراد با حافظه فعال دست و پنجه نرم می کنند ، نشان داده شده است.

انجام ریاضی ذهنی. معلم از بچه ها می خواهد 21 و 13 را در سر خود جمع کنند و سپس 6 را از مجموع آنها کم کنند. بچه ها ممکن است اعدادی را که معلم گفته است برای اضافه کردن به یاد بیاورند: 21 و 13. اما ممکن است آنچه را که قرار است با آنها انجام دهند به خاطر نمی آورند. یا ممکن است آنها عدد (34) را حفظ کنند اما نتوانند 6 را از آن کم کنند.

پیروی از دستورالعمل های عملی. وقتی به افراد مجموعه ای از دستورالعمل ها مانند دستورالعمل های رانندگی گفته می شود. ممکن است همه مراحل را به خاطر نیاورند. یا ممکن است آنها ترتیب صحیح را به خاطر نداشته باشند.

 اطلاعات را جابجا به یاد بیاورند. برخی از افراد ممکن است دریابند که اطلاعاتی که به خاطر سپرده اند چندان منطقی نیست. به دلیل مشکلات حافظه فعال ، در وهله اول مغز آن را به درستی بسته بندی نکرد.

افرادی که متفاوت یاد می گیرند و فکر می کنند اغلب در حافظه کاری مشکل دارند. این به ویژه در مورد کودکان و بزرگسالان مبتلا به ADHD یا بیش فعالی بیشتر صدق می کند. دلیل آن این است که ADHD با مشکلات مربوط به عملکردهای اجرایی مانند حافظه کاری مرتبط است.

چگونه مربیان می توانند کمک کنند؟

وقتی بچه ها با حافظه فعال دست و پنجه نرم می کنند ، مربیان می توانند راهکارهایی را برای کمک به آنها در حل مشکل ارائه کنند.

دستورالعمل استراتژی یک تمرین آموزشی است که به بچه ها نشان می دهد چگونه می توانند محتوا یا مهارت های مورد نیاز خود را بیاموزند. بچه ها استراتژی هایی مانند یادداشت برداری را یاد می گیرند تا به آنها در پردازش ، به خاطر سپردن و بیان اطلاعاتی که می آموزند ، کمک کند. یا ممکن است آنها یاد بگیرند که چگونه کارها را به چند مرحله قابل کنترل تقسیم کنند.

 

ارزیابی حافظه فعال - رویا غندالی - باشگاه مغز و حافظه

حافظه فعال

مراحل بعدی برای خانواده ها

اگر فکر می کنید کودک شما در حافظه کاری مشکل دارد ، مهم است که بفهمید واقعاً چنین است. ارزیابی می تواند نشان دهد که بچه ها در کجا گیر می کنند و نقاط قوت آنها چیست.

همچنین کارهای ساده ای وجود دارد که می توانید در خانه انجام دهید تا به کودکان در بهبود حافظه کار کمک کند.

  • آموزش روش های تجسم افکار به بچه ها می تواند به بهبود حافظه فعال آنها کمک کند.
  • بازی های با ورق و سایر فعالیت های سرگرم کننده می توانند به ایجاد حافظه فعال کمک کنند.

یافتن راه هایی برای اتصال اطلاعات می تواند به کودک شما در داشتن حافظه طولانی مدت و همچنین حافظه کاری کمک کند.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید