وبلاگ

راه های بهبود مهارت های گفتاری کودکان

نوزاد از همان زمان تولد شروع به یادگیری مهارت های زبانی و گفتاری در کنار سایر مهارتها از جمله مهارت های حرکتی، شنیداری و تخیلی می نماید. نوزادان هنگام صحبت کردن والدین به دقت به آنها گوش داده و سپس با انواع حرکات و لبخند زدن به آنها واکنش نشان می دهند. در واقع بهبود مهارت های گفتاری کودکان و نوزادان از همان بدو تولد در حال شکل گیری است.  اولین کلماتی که توسط نوزاد به زبان آورده می شود کلمات ساده ای مانند مامان، بابا، دد و یا توپ است. بطور کلی سن مشخصی برای شروع حرف زدن کودکان وجود ندارد ولی اغلب کودکان در سنین یازده تا دوازده ماهگی اولین کلمات خود را بر زبان می آورند. در هجده ماهگی کودک حدود ۵۰ کلمه را به زبان آورده و دایره لغات وی در پنج سالگی به بیش از ۲۰۰۰ کلمه خواهد رسید. بهبود مهارت های گفتاری کودکان با قرار گرفتن در محیط و ارتباط با افراد و خانواده به ویژه والدین تقویت می شود. هر چقدر کودک بیشتر در معرض انواع لغات و کلمات قرار گیرد و مهارت های زبانی تقویت شوند، اثرات مثبت و قابل توجهی در طول دوران تحصیل و سپس در جامعه بر روی فرد خواهد داشت. با باشگاه مغز و حافظه همراه باشید.

بهبود مهارت های گفتاری کودکانراهکارهای بهبود مهارت‌های گفتاری کودکان

روانشناسان و کارشناسان گفتار درمانی روشهای مختلفی را برای تقویت و بهبود مهارت های گفتاری کودکان توصیه می کنند. بکارگیری این روشها در توسعه دایره لغات، جمله سازی و یادگیری قواعد زبان کودک نقش مهمی بازی می کند. از آنجا که کودکان تا قبل از شروع مدرسه اغلب وقت خود را با خانواده و در منزل می گذرانند، لذا بکارگیری این روشها توسط والدین بسیار مهم است. برخی از این روشها به صورت تمرین و آموزش بوده و برخی از طریق انجام بازی های مهارتی است. ابتدا به بررسی راه های بهبود مهارت های گفتاری کودکان از طریق انجام برخی دستورالعمل ها و بکارگیری روشهای مفید می پردازیم.

  • در نظر گرفتن زمان پاسخگویی: برای کودک خود جهت پاسخ دادن به سوالات ما زمان مناسبی را در نظر بگیرید. صبر کردن به اندازه ۵ تا ۱۰ ثانیه کمک زیادی به کودک در ساختن جملات و آماده سازی پاسخ و کاهش استرس می نماید.
  • عدم تصحیح اشتباهات: برخی والدین بطور مداوم اشتباهات کلامی کودک را تصحیح می کنند و آنها را به کودک گوشزد می کنند. اینکار به کاهش اعتماد بنفس و عدم حرف زدن کودک شما منجر می شود. کودک به مرور تلفظ صحیح کلمات را یاد می گیرد. اینکار به بهبود مهارت های گفتاری کودکان منجر می شود.
  • الگو و رابط خوبی باشید: با کودک خود همانند یک فرد بزرگسال ولی نه رسمی سخن بگوئید. سعی کنید الگوی کودک خود باشید تا کودک حرف زدن را از شما یاد بگیرد. در هنگام حرف زدن انواع حرکات بدن و لحن صداهای مختلف را بکار ببرید.
    نحوه بهبود مهارت گفتار کودکان
  • تلویزیون خاموش ولی خواندن را افزایش دهید: تلویزیون و انواع کارتن و فیلم های انیمیشن اگر چه جذاب و سرگرم کننده است ولی منجر به کاهش بهبود مهارت های گفتاری کودکان می شود. با خاموش کردن تلویزیون و خواندن انواع کتاب، تابلو، پشت جعبه های شکلات و بیسکویت و یا روزنامه و مجله به کودک در گسترش دایره لغات وی کمک می کنید. شرح تصاویر نیز کمک زیادی به تقویت قدرت تخیل کودک می نماید.
  • تشویق کودک به ساختن جملات و سخن گفتن: برای اینکار می توانید پرسش هایی که حالت تفصیلی دارند از کودک خود بپرسید. سوالات باز مانند این پرسش که رفتی میهمانی چکار کردی؟ کودک را به شرح ماجرا تشویق و به بهبود مهارت های گفتاری کودکان کمک می کند.
  • تکرار واژه ها: برای اینکه کودک بتواند یک کلمه را تکرار کند باید بیش از یکصد مرتبه آن را بشنود. برای گسترش دایره لغات کودک بطور مرتب کلمات و واژه ها را تکرار کنید.
  • تشویق و نتیجه گیری کارهای کودک: یک روش مفید در بهبود مهارت های گفتاری کودکان تشویق آنها پس از حرف زدن است. دقت کنید که نیازی نیست هر بار اینکار را تکرار کنید ولی در هر روز چند مرتبه کودک را با کلماتی مانند چقدر قشنگ حرف زدی، چه خوب گفتی و یا جمله عالی بود، بسته به سن کودک به زبان بیاورید. همچنین توضیح نتایج رفتارها و اعمال کودکان در تقویت استدلال آنها مفید است. به عنوان مثال وقتی کودک از روی مبل به زمین افتد می توان توضیح داد که این کار نتیجه بالا رفتن از مبل است.

روش های فوق به عنوان راهکارهای علمی و مفید مطرح است. والدین و خانواده به عنوان اولین الگوهای کودکان نقش مهمی در بهبود حرف زدن کودک بازی می کنند. در ادامه به معرفی برخی بازی های مفید در تقویت مهارت های حرکتی و زبانی کودکان خواهیم پرداخت.

تقویت گفتار کودکانبازی های مفید برای گفتار کوکان

بازی برای کودکان نه تنها روشی برای سرگرمی و تخلیه انرژی است بلکه راهکاری برای تقویت مهارت های کودکان از جمله مهارت های حرکتی، قدرت ذهنی و تخیلی، توانمندسازی جسمی و روحی و بهبود مهارت های گفتاری کودکان محسوب می شود. برخی بازی ها به تقویت مهارت های حرکتی کودکان و برخی مهارت های ذهنی، شنوایی، گفتاری و یا بینایی آنها را تقویت می کند. کودکان از حدود یکسالگی شروع به تکلم می کنند. در ابتدا کلمات ساده را بیان کرده و سپس در دو سالگی توانایی ادای جملات دو کلمه ای و سه کلمه ای را دارند. بسیاری از کودکان در سنین ۱۳ تا ۱۹ ماهگی توانایی تکلم کلمات مختلف را پیدا می کنند. در صورتی که کودک در سن دو سالگی نمی تواند کلمه ای را به زبان بیاورد باید به مراکز گفتار درمانی مراجعه نمود. خانواده ها و والدین با یادگیری و بکار گرفتن این بازی ها نقش مهمی در تقویت مهارت های کودکان و تاثیر مثبت در ارتباطات اجتماعی آنها بازی می کنند. برخی بازی های مفید برای بهبود مهارت های گفتاری کودکان شامل بازی ماهی فک زدن، میمون جیغ جیغو، اسب سخت کوش، بریم خرید، درخت معجزه و مسیر بدن علاوه بر جنبه سرگرمی می تواند به تقویت مهارت های مختلف کودک منجر گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع بازی های مفید برای تقویت مهارت های کودکان، کتاب ها و مقالات مرتبط را مطالعه کنید.    

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید