وبلاگ

راهکار های موثر پیشگیری آلزایمر

آلزایمر یا بیماری فراموشی نام یک بیماری عصبی مغزی است که اکثراً در افراد بالای 65 سال رخ می دهد،ابتلا شدن به این بیماری می تواند وراثتی هم باشد این بیماری مراحل مختلفی دارد که در ابتدا با فراموشی در حافظه کوتاه مدت شروع می شود در این مرحله از بیماری فرد،حافظه بلند مدت کاملاً سالم است اما حافظه کوتاه مدت دچار اختلال می شود و گاه فرد بیمار در صحبت کردن به مشکل میخورد و شاید یک سوال که پاسخ آن داده شده است را چند بار مطرح کند یا حرف های شما را به فراموشی بسپارد و در حالت وخیم دیگر قادر به صحبت کردن نخواهد بود، در مراحل حاد تر فرد دچار اختلال در راه رفتن و رفتار نیز می شود. فراموشی به حدی می رسد که دیگر حتی همسر و فرزندان خود را به خاطر نمی آورد.قدرت ادراک در افراد مبتلا به این بیماری ضعیف می شود.اما راهکار های موثر پیشگیری آلزایمر چیست؟ آیا راهی برای درمان آن وجود دارد؟چگونه باید با فرد مبتلا به آلزایمر رفتار کرد؟مراحل بیماری آلزایمر چیست؟ اینها سوال هایی است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. با باشگاه مغز و حافظه همراه باشید.

راهکار های موثر پیشگیری آلزایمرمراحل بیماری آلزایمر چیست؟

باید گفت که این بیماری شامل 7 مرحله است و در هر کدام از آنها اتفاق متفاوتی برای فرد رخ می دهد.

مرحله 1: بدون اخلال

در مرحله اول بیماری قابل شناسایی نبوده و ظاهراً حافظه هیچ مشکلی ندارد.

مرحله 2:زوال بسیار خفیف

در این مرحله بیمار امکان دارد مشکلات جزئی در حافظه خود داشته باش و برخی وسایل را در خانه یا اطراف آن گم کند البته نباید کهولت سن، که این مشکلات را به همراه دارد را به عنوان آلزایمر شناخت. در صورت پی بردن به آلزایمر در این مرحله باید از راهکار های موثر پیشگیری آلزایمر بهره برد.

مرحله 3: زوال خفیف

در مرحله سوم از این بیماری افراد مبتلا از مشکلات شناختی و همچنین حافظه ای رنج می برند.کسانی که در مرحله سوم این بیماری به سر می برند در هنگام صحبت کردن به مشکل میخورند و کلمات را به درستی نمی توانند به خاطر بیاورند همچنین در یاد گرفتن اسامی جدید موفق عمل نمی کنند و وسیله های ارزشمند خود را همواره گم می کنند.

فراموشی وسایل شخصی

مرحله 4: زوال متوسط

در مرحله چهارم علامت هایی از بیماری آلزایمر مشاهده می شوند علامت هایی همچون اشکال در انجام محاسبات پیش پا افتاده، از یاد بردن خاطره های گذشته، پیدایش اختلال در حافظه کوتاه مدت از این علامت ها هستند.

مرحله5: زوال نسبتاً شدید

در این مرحله از بیماری فرد دیگر به تنهایی قادر به انجام فعالیت های روزانه خود نیست و برای انجام آنها نیاز به کمک دارد فعالیت هایی مثل اشکال در انتخاب لباس،فراموشی اطلاعات شخصی و ساده مثل تاریخ تولد خود.

مرحله 6: زوال شدید

در این مرحله از بیماری آلزایمر باید به صورت تمام وقت از بیمار مراقبت شود زیرا دیگر بیمار هیچ چیز را به یاد نمی آورد و توانایی صحبت کردن و راه رفتن را از دست می دهد. و دیگر راهکار های موثر پیشگیری آلزایمر برای آنها پاسخ گو نیست.

فراموشی شدید

مرحله 7: زوال بسیار شدید

آخرین مرحله بیماری آلزایمر به این مرحله ختم می شود. این بیماری هیچ راه درمانی ندارد و کسانی که به این مرحله از بیماری می رسند بسیار به مرگ نزدیک هستند. و دیگر نمی تواند به هیچ یک از محرک های اطراف خود پاسخ دهند. تنها راهکار های موثر پیشگیری آلزایمر هستند که فرایند این مراحل را به تعویق می اندازد.و اگر راهکار های موثر پیشگیری آلزایمر از ابتدا رعایت شوند می توانند مبتلا شدن به این بیماری را تا حد نسبتاً زیادی کاهش هند.

آلزایمر چه بر سر مغز می آورد؟آلزایمر چه بر سر مغز می آورد؟

به طور کلی آلزایمر تمامی سلول های مغزی و بافت های آن را در تمامی مغز از بین میبرند و مغز رفته رفته کوچک تر می شود.افراد مبتلا به این بیماری دیگر نمی تواند مثل گذشته زندگی کنند و اگر از آنها مراقبت نشود می توانند آسیب های جدی به خود وارد کنند،متاسفانه بیماری آلزایمر هیچ گونه درمان و دارویی ندارد که از فرایند نابود شدن سلول های مغزی جلو گیری کند اما می توان از حاد شدن آن به وسیله راهکار های موثر پیشگیری آلزایمر جلو گیری کرد تا حافظه مدت زمان بیشتری برای فرد باقی بماند.

 

راهکار های موثر پیشگیری آلزایمر

از جمله راهکار های موثر پیشگیری آلزایمر می توان به ورزش کردن(پیاده روی هر روزه 20الی30دقیقه ای)، تمرینات فکری(حل جدول، مطالعه کتاب، انجام بازی های فکری)،خواب کافی و رعایت رژیم غذایی مناسب از جمله حبوبات،سبزیجات و ماهی همچنین خوردن قهوه اشاره کرد.از این ها همه بخشی از راهکار های موثر پیشگیری آلزایمر است که با انجام دادن و رعایت کردن آنها می توان تا حدود زیادی از خطر ابتلا شدن به این بیماری را کاهش داد. و امید داشت که در آینده خطر ابتلا به آن کم شود.

مراقبت از فرد آلزایمرینحوه برخورد و مراقبت از فرد مبتلا به آلزایمر

اولاً به خاطر داشته باشیم که این افراد بیمار هستند و بعضی از توانایی های خود را از قبیل کنترل رفتار،توانایی درست راه رفتن و تکلم همچنین حافظه خود را  از دست داده اند پس نباید از کار های آنها عصبی شد و با آنها بد رفتار کرد.

در مراحل اولیه بیماری فرد اکثر اوقات به اشتباهاتی که مرتکب شده پی می برد و حتمالاً از رفتار های خود خجالت زده می شود،اما با رشد بیماری فرد دیگر نمی تواند بسیاری از کار های روزمره خود را انجام دهد پس هر کسی که از بیمار مراقبت می کند باید اموری همچون فعالیت های بانکی وحسابداری،آشپزی،دادن دارو ها سر وقت و رانندگی را انجام دهد. او باید از راهکار های موثر پیشگیری آلزایمر بهره ببرد تا از پیش روی هرچه سریع تر بیماری جلو گیری شود. همچنین پرستار باید فرد بیمار را به انجام برخی فعالیت ها مانند یاد داشت کردن فعالیت های روزانه ترغیب کند.اما فرد مراقبت کننده باید مواظب خود باشد که نشست و برخاست با یک فرد دارای آلزایمر بر رویه روحیه و روان آن تاثیر نداشته باشد. و به صورت مداوم با گروه های پرستاری آلزایمر در تماس و گفت و گو باشد. و همچنین در صورت بروز هرگونه پرخاشگری از جانب فرد بیمار فوراً به پزشک مربوطه اطلاع دهد.

 

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

1 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

  • سلام سرکار خانم رویا غندالی بابت مقاله ارزنده و آموزنده تان در خصوص آلزایمر بسیار سپاسگزارم .درود بر شما

دیدگاهتان را بنویسید