وبلاگ

آلزایمر پیشرفته

مراحل اولیه تا شکل گیری آلزایمر پیشرفته

آلزایمر یک بیماری عصبی شناختی است که شامل از دست دادن تدریجی حافظه، اختلال در تفکر، رفتار و مهارت های زبانی است. و با گذشت زمان بیماری پیشرفت کرده و بدتر میشود. آلزایمر بدترین شکل زوال عقلی است و معمولاً پیشرفت و مراحل آن در افراد مختلف متفاوت میباشد. در آلزایمر پیشرفته بیمار در انجام بسیاری از فعالیت های خود مانند راه رفتن، نشستن و خوردن دچار مشکل شده و دچار افت بسیار شدید حافظه میشود.

مراحل اولیه این بیماری علائم خاصی ندارد و تنها با اسکن های مغزی میتوان فعالیت مغز را بررسی‌کرد. و از ابتلا به آلزایمر اطمینان حاصل کرد. با پیشرفت بیماری نوسانات بیشتری در تفکر و تعقل بیمار مشاهده میشود. در مرحله دوم نیز ممکن است در فرد مبتلا تغییرات محسوسی دیده نشود.  ولی با مرحله اول تفاوت ‌هایی دارد. این تغییرات شامل میتواند شامل فراموش کردن لغات، گم کردن و جا گذاشتن وسایل باشد. البته باید توجه داشت این علائم ممکن است ناشی از بالا رفتن سن باشد و نشانه حتمی آلزایمر نیست. در مرحله دوم فرد در انجام فعالیت های روزمره خود دچار مشکل نمیشود.

در مرحله سوم بیماری تحلیل رفتن خفیف قدرت تفکر رخ میدهد. در این مرحله تغییراتی در قدرت استدلال فرد مشاهده میشود. فرد در مرحله سوم ممکن است نام افراد را هنگام ملاقات فراموش کند، ممکن است مکرر در مورد یک موضوع سوالاتی را مطرح کند، مطالب خوانده شده را فراموش کند. و در ساماندهی امور خود دچار مشکل شود.

ویژگی آلزایمر پیشرفته

در مرحله چهارم کاهش متوسط قدرت تفکر رخ داده و علائم جدیدتری ظاهر میشود. در این مرحله فرد ممکن است جزئیات اطلاعات مربوط به خود را فراموش کرده، فصل و تاریخ را از یاد ببرد. و یا در پخت مواد غذایی دچار مشکل شود. مرحله پنجم افت نسبتاً شدید قدرت تفکر رخ داده و در این مرحله فرد ممکن است فراموش کند که در چه مکان و زمانی قرار دارد. در این مرحله فرد حتی در یادآوری آدرس و تلفن دچار مشکل میشود.

در مرحله ششم بیماری اسامی افراد را فراموش کرده و افت شدید. حافظه رخ میدهد در این مرحله فرد مبتلا در تشخیص افراد دچار مشکل شده و ممکن است دچار توهماتی شود. مرحله هفتم مرحله پیشرفته میباشد که در این مرحله فعالیت های اصلی و روزانه از قبیل خوردن، خوابیدن، نشستن و راه رفتن تحت تاثیر قرار میگیرند. در برخی منابع این بیماری شامل 5 مرحله است.

مرحله اول یا بیماری آلزایمر بالینی، مرحله دوم اختلال خفیف شناختی، مرحله سوم زوال عقلی خفیف، مرحله چهارم زوال عقلی متوسط و مرحله پنجم زوال عقلی پیشرفته میباشد.

آلزایمر پیشرفته - رویا غندالی - باشگاه مغز و حافظه

علائم آلزایمر پیشرفته

علائم آلزایمر پیشرفته

با گذشت زمان و رسیدن به مرحله آلزایمر پیشرفته عملکرد ذهنی فرد همچنان کاهش پیدا کرده، وضعیت جسمی بدتر شده و فرد در حرکت دادن و انجام امور دچار مشکل میشود. علائم آلزایمر پیشرفته شامل عدم توانایی در صحبت کردن، سفت شدن عضلات، رفلاکس های غیر طبیعی، عدم توانایی در نشستن یا سرپا ایستادن، از بین رفتن توانایی بلعیدن غذا، بی اختیاری ادرار و مدفوع و نیاز به کمک برای انجام امور شخصی مانند غذا خوردن، لباس پوشیدن و حمام کردن میباشد. به علت مشکلات در توانایی بلعیدن غذا، مواد غذایی و نوشیدنی ممکن است وارد ریه های فرد مبتلا شده و به عفونت و پنومونی منجر شود. به همین علت یکی از دلایل معمول و عمده مرگ در مبتلایان به آلزایمر پیشرفته پنومونی میباشد.

از دیگر دلایل مرگ و میر افراد مبتلا به آلزایمر پیشرفته سوء تغذیه، کم آب بودن بدن و ابتلا به سایر عفونت ‌ها میباشد. از فاکتور های موثر بر پیشرفت بیماری عوامل ژنتیکی، سن  و وضعیت سلامت جسمی فرد میباشد. برای مثال افرادی که دچار مغزی شده ‌اند یا مشکلات و عفونت مکرر دارند ممکن است پیشرفت بیماری در این افراد سریعتر باشد. اصلاح سبک زندگی مانند ورزش کردن، فعالیت های اجتماعی، خواب کافی، ترک سیگار و الکل، حفظ یک رژیم غذایی مناسب و معاینات منظم بهداشتی میتواند به حفظ فرد کمک کند.

توجه به تغذیه افراد مبتلا به مرحله پیشرفته آلزایمر پیشرفته بسیار مهم میباشد. با توجه به اینکه بیمار در بلعیدن غذا در این مرحله دچار مشکل میشود. بهتر است برای بیمار لقمه های کوچکی تهیه کرد تا راحت تر بتواند آن را بخورد. بهتر است به بیمار غذای سالم و پرکالری بدهید. برای حفظ سلامت قلبی بیمار در صورتی که دچار عارضه قلبی نیز میباشد، از از روغن های سالم در پخت و پز استفاده کنید. در صورت ابتلا به دیابت یا فشار خون در مورد نحوه مصرف غذا حتماً با پزشک مشورت کنید. بهتر است بیمار در مراحل پایانی بیماری در آرامش باشد و تحت مراقبت های لازم و دلسوزانه قرار بگیرد.

 

آلزایمر پیشرفته - رویا غندالی - باشگاه مغز و حافظه

تفاوت مغز فرد سالم و فرد مبتلا به آلزایمر

راهکار های موثر پیشگیری آلزایمر

 

ریشه یابی بیماری آلزایمر پیشرفته

در ابتدا دانشمندان تصور میکردند که آلزایمر در مغز اتفاق می افتد. پژوهش های جدید نشان داده که یک پروتئین باعث بروز این بیماری میشود که از جای دیگری از بدن به مغز منتقل میشود. یکی از علت های اساسی بیماری آلزایمر پروتئین های بتا آمیلوئید هستند. تجمع این پروتئین ها پلاک آمیلوئید نامیده میشود که منجر به مهار عملکرد عصبی میشوند. و حافظه را دچار اختلال میکنند. این پروتئین ها در نقاطی از بدن تولید میشوند و به مغز راه پیدا میکنند. با افزایش سن این پروتئین به مغز رسیده و علائم زوال عقلی آلزایمر پیشرفته را تقویت میکند.

پیشگیری از آلزایمر پیشرفته

آیا میتوان بروز آلزایمر پیشرفته جلوگیری کرد؟ در پاسخ باید گفت که دو مسئله مهم شامل افزایش سن و مسائل ژنتیکی وجود دارد. که یکی از دلایل عمده این بیماری میباشند. اما علل دیگری نیز وجود دارند که میتواند از بروز آلزایمر پیشرفته جلوگیری کنند. یا روند پیشرفت را به تاخیر بیندازند. برای مثال بیماری های قلبی برای مغز هم ضرر دارند.

از جمله این بیماری ها فشار خون، بیماری های عروق قلبی، کلسترول، بیماری قند و مصرف سیگار و دخانیات میباشد. توجه به سلامت قلب میتواند نقش مهمی در سلامت مغز داشته باشد. از علل تقویت آلزایمر افسردگی و دوری از اجتماعات و عدم فعالیت های ذهنی میباشد. ورزش کردن و همچنین فعالیت های فیزیکی یکی از روش های جلوگیری از آلزایمر پیشرفته میباشد. تصادفات و ضربات شدید به مغز میتوانند خطر آلزایمر را افزایش دهند.

از دیگر فاکتور های موثر برای جلوگیری از آلزایمر پیشرفته توجه به سبک غذای سالم میباشد. داشتن تغذیه مناسب میتواند اختلالات حافظه و همچنین آلزایمر پیشرفته را سال ها به تاخیر بیندازند. برخی از غذا ها میتوانند در پیشگیری از آلزایمر و یا تقویت آن موثر باشند. مشورت و مراجعه به پزشک و متخصص تغذیه میتواند در این زمینه کمک کننده باشد.

آلزایمر پیشرفته - رویا غندالی - باشگاه مغز و حافظه

علائم آلزایمر

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

5 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید