سبد خرید 0

وبلاگ

نقش روابط اجتماعی بر تقویت حافظه

وقتی‌که به راه‌هایي براي تقويت حافظه فكر می‌کنید آيا ذهنتان فقط سمت چيزهاي جدي مانند حل جدول روزنامه يا تسلط کامل روی استراتژی‌های شطرنج می‌رود؟ يا نه بيشتر سمت سرگرمی‌های نشاط‌بخش مانند گذراندن زمان با دوستانتان يا لذت بردن از يك فيلم طنز؟ در بسیاری از موارد افراد با مورد اول موافقند و برای تقویت حافظه آن را تایید می کنند. اما باید گفت مطالعات بی‌شماری حاكي از اين است كه فعالیت‌های اجتماعی و برقراری ارتباط با دوستان تأثیر زیادی در تقویت حافظه دارد.

انسان موجودی اجتماعی است. ما به تنهایی نمی‌توانیم زنده بمانیم و نیازهایمان را برطرف کنیم. ارتباط با دیگران بهترین تمرین برای تقویت حافظه و مغز است.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند داشتن روابط دوستانه سالم، نه تنها منجر به سلامت هیجانی و عاطفی فرد می‌شود بلکه سلامت مغز او را نیز بهبود می‌دهد.

در مطالعه‌ای که در دانشکده سلامت عمومی دانشگاه هاروارد انجام شده است، پژوهشگران دریافته‌اند افرادی که فعالیت‌های اجتماعی بیشتری دارند، با سرعت کمتری دچار آلزایمر می‌شوند.

متخصصان علوم اعصاب در دانشگاه جانز هاپکینز تاکید کردند که حفظ روابط اجتماعی در دوران سالمندی بر تقویت مغز و حافظه در این سنین تاثیر چشمگیر دارد.

این متخصصان در گزارشی یادآور شدند که حفظ ارتباطات و تعاملات اجتماعی با تعداد زیادی از بستگان و دوستان می‌تواند با بالا رفتن سن، مانع از ضعف و پیریِ حافظه و ذهن شود.

ماریلین آلبرت، استاد نورولوژی و رئیس بخش “علوم اعصابِ ادراکی” در دانشگاه جانز هاپکینز در این باره گفت: بدیهی است که هر چه سن افراد بالاتر می‌رود روابط و تعاملات اجتماعی آنها نیز کاهش پیدا می‌کند اما این مطالعه به ما یادآوری می‌کند که بهبود کیفیت روابط با خانواده و دوستان و خویشاوندان می‌تواند برای حفظ توان ذهنی و قدرت روانی مفید و موثر باشد.

تحقیقات نشان می‌دهد از هر ۱۰ فرد بزرگسالِ ۴۰ سال به بالا، چهار نفر اظهار کردند که فاقد روابط اجتماعی هستند.

این افراد همچنین گزارش کرده‌اند که این افراداز نظر سلامت مغزی نیز در شرایط نامطلوبتری نسبت به افرادی هستند که در این سن ارتباطات اجتماعی خود را حفظ کرده‌اند.

بسیاری از ما تاکنون با سالمندانی برخورد کرده ایم که تواناهایی شناختی خود را به خوبی حفظ کرده و از حافظه ای مشابه کسانی که نصف آن ها سن دارند، برخوردار بوده اند.

چند ماه قبل دانشمندان ثابت کرده بودند که قشر بیرونی مغز این افراد از همسالانشان بزرگتر است و حالا مشخص شده که توانایی های اجتماعی این دسته از سالمندان نیز از دیگران قویتر است.

محققان برای پی بردن به تاثیر روابط اجتماعی بر روی مغز این افراد،31 فرد معمولی بالای 80 سال و 19 فرد کهنسال دیگر که از قوای شناختی خوبی برخوردار بوده اند را مورد مطالعه قرار داده اند. 

نتایج این تحقیق نشان می دهد که سالمندان با توان شناختی بالا نسبت به همسالان خود از روابط بهتر و قوی تری با اطرافیان خود برخوردار بوده اند.

«امیلی روگالسکی» دانشیار عصب شناسی دانشگاه «فینبرگ» و محقق اصلی این مطالعه می گوید:

محققان قبلا به نقش روابط اجتماعی در کاهش سرعت تحلیل قوای شناختی پی برده بودند و این تحقیق نیز آن را اثبات می کند.

گفتنی است در مطالعه ای دیگر ثابت شده که مغز این افراد به ویزه در قشر بیرونی که عمدتا از سلول های خاکستری تشکیل شده و عصب های فراوانی در آن وجود دارند، از مغز همسالنشان بزرگتر است.

دانشمندان برای اینکه مشخص کنند که مغز این افراد از بدو تولد نسبت به دیگران بزرگتر بوده یا اینکه کمتر تحلیل رفته، مطالعه ای را روی 24 فرد مسن با توان شناختی بالا و 12 فرد مسن عادی انجام داده اند.

این مطالعه که 18 ماه به طول کشید نشان داد که سرعت تحلیل مغز سالمندان عادی دو برابر سالمندان با قوای شناختی بالا بوده است.

جامعه امروزی با مشکل افزایش سالمند دست و پنجه نرم می کند که یکی از مشکلات آن کاهش قدرت حافظه و توانایی شناختی در سنین بالا است، اما با استفاده از یافته های این تحقیقات می توان راهکارهایی را برای پیشگیری از تحلیل قوای شناختی سالمندان در نظر گرفت.

تعاملات اجتماعی به دفع استرس و افسردگی که هر دو از عوامل کاهش حافظه هستند، کمک می کند. افراد باید به دنبال موقعیت هایی باشند که بتوانند کنار افراد خانواده، دوستان و کسانی که دوستشان دارند، باشند. همانطور که در کنار هم بودن می تواند روابط و اتصالاتی را بین افراد انسانی برقرار کند، می تواند روابط و اتصالاتی بین نورون های مغزی ایجاد کند. هر چه میزان این ارتباطات و اتصالات مغزی بیشتر باشد، افراد از قوای شناختی بالاتر و حافظه بهتری برخوردارند. در واقع روابط اجتماعی موثر از میزان استرس های روزانه می کاهد و موجب می شود مغز از سلامت بیشتری بهره ببرد.

0 0 vote
Article Rating
اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments