سبد خرید 0

وبلاگ

عوامل بروز افسردگی – بخش اول

برای خیلی از افراد این سوال پیش می آید که چه عواملی باعث بروز افسردگی می شوند؟ چند عامل مهم در این زمینه نقش دارند که عبارتند از:
– سبک شناختی افراد:
افسردگی سالمندی با تحریف های شناختی و سبک های فکری ارتباط دارد. از جمله می توان به نشخوار فکری و افکار منفی و مزاحم در این افراد اشاره کرد.
– اختلال شخصیت:
اختلال شخصیت اجتنابی و وابسته با افسردگی سالمندی همبستگی قوی دارند. وجود اختلال شخصیت در بیماران افسرده سالمند پیش بینی کننده سرانجام بدتر از نقطه نظر ادامه یافتن نشانه های افسردگی و بروز مجدد آن هاست.
– ژن:
هر قسمت از اعضای بدن، از جمله مغز توسط ژنها کنترل می شود. ژنها پروتئینهایی تولید می کنند که در روند بیولوژیکی بدن تاثیر گذار است. حال اگر این پروتئین های تولید شده به طور اشتباه ساخته شود روند بیولوژیکی بدن دچار مشکل و نهایتاً سبب ایجاد یک خلق ناپایدار می شود. البته استعداد ژنتیکی گرچه در ایجاد اختلال افسردگی بسیار موثراست ولی تنها علت افسردگی نمی باشد.
– هورمون ها:
یکی دیگر از علتهای موثر در ایجاد بیماری افسردگی اختلال در ترشح هورمون ها بخصوص هورمونهای مربوط به استرس است که با داروهای ضد افسردگی و الکتروشوک سطوح آنرا تنظیم می نمایند.

عوامل افسردگی

– عوامل استرس زا:
عوامل مختلفی در این زمینه دخیل هستند. یکی از این عوامل استرس و نگرانی های موجود درباره افراد خانواده به ویژه فرزندان است. مرگ همسر هم به عنوان عاملی در زمینه بروز افسردگی محسوب می شود.
– حمایت اجتماعی:
کاهش حمایت های خانوادگی و اجتماعی نیز برای فرد سالمند مشکل آفرین است و می تواند خطر بروز افسردگی را افزایش دهد. هنگامی که سالمند احساس کند در اداره امور زندگی تنها مانده است و در خیلی از مواقع از همکاری و همیاری دیگران برخوردار نیست احتمال بروز افسردگی در او بالا می رود.
– بیماری ها و اختلالات مزمن:
یکی از عوامل موثر در ایجاد اختلال افسردگی بیماری های مختلف داخلی می باشد که مهم ترین و شناخته شده ترین آنها عدم تعادل هورمون های تیروئیدی است، همچنین در بیماران بعد از حمله قلبی آثار افسردگی مشهود است. از جمله دیگر بیماری ها می توان به MS (مالتیپل اسکلروزیس)، آلزایمر، سکته مغزی، سوء تغذیه، سرطانها اشاره کرد.

0 0 vote
Article Rating
اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments