سبد خرید 0

وبلاگ

طرز برخورد با بچه های بهانه گیر؟

تربیت کودکان کاری بسیار سخت و در عین حال شیرین است. تمامی والدین از این موضوع با خبر هستند. که شخصیت انسان ها کاملا به روش تربیت و برخورد والدین انها با انها در کودکی بستگی دارد. بیشتر والدین دغدغه تربیت کودکان و طرز برخورد با انها را دارند. یکی از سردرگمی های والدین در تربیت فرزندانشان، طرز برخورد با بچه های بهانه گیر است. این مقاله به منظور ارائه راه کار هایی برای برخورد با بچه های بهانه گیر، تهیه شده است.

بچه های بهانه گیر و دلایل انها برای بهانه گیری

  1. کودکانی که قادر به صحبت کردن نیستید. معمولا برای نشان دادن خواسته خود و تلاش برای رسیدن به آن، شروع به نق زدن می کنند.

2. گاهی کودکان به دلیل خستگی زیاد و برای نشان نارضایتی خود شروع به بهانه گیری می کنند.

3. بچه های بهانه گیر می توانند به علت عدم رسیدن به خواسته خود، بهانه گیر شده باشند.

4. اضطراب و یا ترسیدن کودکان نیز می تواند دلیلی برای بهانه گیری آنها باشد.

5. یکی دیگر از دلایل معمول بچه های بهانه گیر، گرسنه شدن آنها است. کودکانی که قادر به بیان کردن احساس گرسنگی خود نیستید، برای نشان دادن احساس گرسنگی خود و رفع آن شروع به نق زدن می کنند.

6. از دیگر دلایل بچه های بهانه گیر می توان به کسل شدن آنها اشاره نمود.

7. همچنین هنگامی که کودکان نمی خواهند محلی را ترک کنند. و به اجبار والدین مجبور به ترک آنجا می کنند. شروع به بهانه گیری می کنند.

8.بچه های بهانه گیر به منظور نشان دادن معذب بودن در یک مکان نیز می توانند بهانه گیر شده باشند.

9. کلافگی ناشی از بیماری نیز می تواند از دیگر دلایل بهانه گیری کودکان باشد.

10. امر و نهی کردن بیش از اندازه والدین نیز می تواند از دلایل دیگر بهانه گیری بچه ها باشد.

11. از دیگر دلایل بچه های بهانه گیر می توان به تحریک کردن بیش از اندازه آنها، مطرح کردن بهانه گیر بودن آنها در جمع و در مقابل آنها، احساس سردرگمی، احساس درد و… نیز اشاره کرد.

بچه های بهانه گیر و پیشگیری والدین

هنگامی که کودکان کاری را که به آنها گفته اید انجام دهند، به دلیل بازی گوشی انجام نمی دهند. و یا برای مقاومت در برابر انجام آنها شروع به بهانه گیری می کنند. سعی کنید راه های بهانه گیری آنها را ببندید. به طور مثال اگر می خواهید، فرزندتان صبح ها بدون معطل کردن شما، لباس هایش را بپوشد. لباس های او را از شب قبل بالای سر او بگذارید. و به محض بیدار شدن از او بخواهید لباسش را بپوشد. یا مثلا اگر از کودکتان خواسته اید، تا دندان هایش را مسواک کند. بهتر است مسواک و خمیر دندان او را در دسترس او قرار دهید. و سپس از او بخواهید تا مسواک بزند. با گذشت زمان کودک دیگر برای انجام ندادن کارها، شما را معطل نمی کند. و بر طبق عادت کارهایش را با سرعت بیشتری انجام می دهد.

والدین با بچه های بهانه گیر کنار بیایید و مدارا کنید

•        بازی با بچه های بهانه گیر می تواند بسیار موثر باشد. هنگامی که کودک شما شروع به بهانه گیری می کند. بهتر است او را با بازی سرگرم کنید. مثلا از او بخواهید با صدای بلند خواسته خود را ابراز کند. سپس بگویید حالا با صدای آهسته خواسته خود را بیان کند. حالا بخواهید با حرکات دست خواسته خود را بگوید. و به راحتی می بینید که کودک بهانه گیری خود را فراموش کرده است. و با شما مشغول بازی شده است.

•        اگر کودک شما به سنی رسیده است. که می تواند معنای حرف شما را بفهمد. بهانه های او را قطع کنید. و به او بگویید که تا زمانی که با نق زدن و بهانه گیری الکی خواسته خود را بیان می کند. به حرف او گوش نخواهید داد. و سپس از او بخواهید شمرده و درست خواسته خود را بیان کند.

•        آرامش خود را در هر شرایطی حفظ کنید. و به این موضوع فکر کنید. که با فهمیدن خواسته او بهانه گیری های او نیز پایان می یابد. بنابراین از کوره در نروید و عصبانی نشوید.

با بچه های بهانه گیر کاملا قاطعانه برخورد کنید

برخورد قاطعانه با بچه های بهانه گیر، آنها را متوجه این موضوع می کند. که شما از حرفتان کوتاه نمی آیید. به همین دلیل آنها نیز بحث را ادامه نمی دهند. برای اینکه عصبانیت خود را در کمال قاطعیت حفظ کنید. سعی کنید کاملا سنجیده رفتار کنید. به او بگویید تا زمان نق زدن به حرف های او گوش نمی دهید. و سپس نق زدن ها و بهانه گیری های کودک را نادیده بگیرید.

همچنین اگر نمی توانید عصبانیت خود را کنترل کنید و چیزی نگویید. با آرامش در میان حرف های او بگویید که به حرف ها و خواسته هایش، تا زمانی که نق می زند. توجهی نخواهید کرد. برای بچه های بهانه گیر تشویق آماده کنید. و هر بار که زودتر به بهانه گیری هایش خاتمه داد. او را به گونه های مختلف تشویق کنید.

چه زمانی بچه های بهانه گیر، پرخاشگر می شوند؟

برای جلوگیری از اینکه بچه های بهانه گیر به بچه های پرخاشگر تبدیل شوند. این است که در ابتدا بهانه گیری های آنها را به صورت اصولی کنترل کنید. اگر شما نیز در برابر پرخاشگری کودک، عصبانی شوید. و پرخاشگری کنید. کودکان از رفتار شما الگو برداری می کنند. و در مواقع نارضایتی شروع به پرخاش کردن می کنند. سعی کنید با آرامش با او صحبت کنید. و به او بگویید که هر زمان که آرام شد، با هم حرف خواهید زد.

در صورتی که کودک شما قادر به صحبت کردن نیست. او را بغل بگیرید. و نوازش کنید. اما تا زمانی که آرام نشده است، خواسته او را برآورده نکنید. خودتان را با کاری مشغول کنید. تا بداند و بفهمد که نمی تواند شما را تحت فشار قرار دهد. و تا زمانی که آرام نشده است. پای حرف خود بایستید. اگر در بیرون از خانه و یا در مهمانی هستید. او را به جای خلوتی ببرید. و به او بگویید که، منتظر هستید تا او آرام شود. و سپس خواسته اش را به شما بگوید.

0 0 vote
Article Rating
اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments