سبد خرید 0

وبلاگ

جمعیت سالمندی؛ امروز و آینده

پیش بینی‌ها حاکی از آن است که درصد سالمندان ایرانی تا سال ۲۰۵۰ به بیش از ۳۰ درصد می‌رسد؛ بر این اساس در سال ۲۰۵۰ درصد جمعیت سالمند در ایران از میانگین جهان و آسیا بیشتر و از هر سه نفر، یک نفر سالمند خواهد بود.

پدیده سالخوردگی جمعیت تنها مربوط به ایران نیست و تمام کشورهای جهان به نوعی با این پدیده روبرو هستند و با توجه به این که هر ساله امید به زندگی افزایش و مرگ و میر کاهش می‌یابد، روند سالخوردگی جمعیت برگشت‌پذیر نیست و پیری جمعیت یک چالش دائمی در جهان خواهد بود.
بنا بر اعلام وزارت بهداشت و بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ از جمعیت ۷۹ میلیونی کشور، ۷میلیون و ۴۱۴هزار و ۹۱ نفر یعنی ۲۸.۹ درصد سالمند هستند. پیش‌بینی می‌شود که درصد سالمندان ایران تا سال ۲۰۲۵ میلادی (شش سال دیگر) به ۱۰درصد و تا سال ۲۰۵۰ (سی و یک سال دیگر) به بیش از ۳۰ درصد برسد. بنابراین بر اساس این پیش بینی و افزایش جمعیت سالمندی طی سال های آتی ملاحظات و حمایت های مراقبتی و رفاهی و اعمال اینگونه حمایت ها می تواند امید به زندگی جمعیت سالمند را افزایش دهد و زندگی مبتنی بر سلامت و بهزیستی بیشتر را برای افراد در سنین سالمندی فراهم کند.

اگر سیاستگذاری های اجتماعی توسط مسئولان ذیربط به توسعه امکانات زیستی و اجتماعی و فراهم آوری خدمات رفاهی بیانجامد قطعا در سال های آتی با جمعیت سالمندی مواجه خواهیم شد که از لحاظ تمام جنبه های زیستی، روانی، ذهنی و شناختی و اجتماعی نسبت به سالمندانی که از این امکانات و اصلاحات سیاستی برخوردار نبودند، آرامش و آسایش بیشتری را تجربه می کنند. برای ایجاد این بستر در آینده ای نه چندان دور نه تنها به سیاستگذاران دلسوز، متخصص و آینده نگر نیاز است بلکه به افرادی نیاز داریم که از هم اکنون که در سنین جوانی و میانسالی هستند مطالبه گر ایجاد امکانات و بستر متناسب با این امکانات و خدمات در دوران سالمندی خود هستند. نبود درخواست عمومی برای فراهم آوری امکانات و خدمات ویژه سالمندی از هم اکنون، می تواند آینده نامناسب و پر دغدغه ای را برای جمعیت سالمند در سال های آینده که این جمعیت به مراتب بیشتر خواهد بود، رقم بزند.

 

0 0 vote
Article Rating
اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 Comments
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رأی
Inline Feedbacks
View all comments
پراید 141
ژوئن 25, 2019 8:41 ب.ظ

مطلب خوبی بود