سبد خرید 0

وبلاگ

تغییرات سالمندی

ویژگی های روانی دوران سالمندی

گذر از هر مرحله سنی و ورود به دوره سنی جدید همراه با تغییرات جسمی، روانی، اجتماعی و شناختی (ذهنی) است. وقتی فردی از دوره کودکی به دوره نوجوانی وارد می شود، تغییراتی در جسم، خلق و خو و توانمندی های مغزی او رخ می دهد و آشکار می شود. فرد از لحاظ جسمی قد و وزنش بیشتر می شود، دوره بلوغ را تجربه می کند، صدایش دچار تغییر می شود و اندامش شبیه اندام فرد بالغ و بزرگسال می شود. از لحاظ شناختی و ذهنی کاملا وابسته بزرگسالان نیست و می تواند به تنهایی تصمیم بگیرد و برنامه ریزی کند.
چنین تغییراتی در دوران بعدی زندگی انسان نیز رخ می دهد. ورود به دوره سالمندی نیز با چنین تغییراتی همراه است. وضعیت جسمانی فرد تغییر می کند و از جمله تغییراتی در پوست، مو و صدا مشاهده می شود. ساختار بدن مانند قابلیت تحرک، عضلات بدنی، استخوان ها و مفاصل دچار تغییر در اندازه و حالت می شوند. عملکرد دستگاه های حیاتی مانند قلب و عروق، گوارش و تنفس مانند قبل نیستند و با ضعف یا بیماری همراه هستند. همچنین حواس پنج گانه فرد نیز دچار تغییر می شود. به همین نسبت وضعیت شناختی و ارتباطات اجتماعی فرد دستخوش تغییر می شود.
از لحاظ ویژگی های روانی نیز فرد در سالمندی تغییر می کند و عموما نمی تواند حالات و کیفیات روانی دوران جوانی و میانسالی را حفظ کند.
فرد در دوران پیری به دلیل محدودیت های جسمانی و کاهش ارتباطات اجتماعی ممکن است انزواطلب شود و نتواند با محیط اجتماعی و افراد دیگر ارتباط خوب و با کیفیتی را برقرار کند. انزواطلبی این دوران ممکن است منجر به افسردگی فرد سالمند شود و از او فردی افسرده بسازد.
افسردگی
افسردگی یکی از مشکلات روانی شایع در دوران سالمندی است که اغلب کمتر از میزان واقعی اش تشخیص داده و درمان می شود. برخی از نشانه های افسردگی در سالمندان شایعترند و ممکن است شکایت اصلی و علت مراجعه آنها به پزشک باشد. این علائم عبارتند از:
اضطراب
شکایت جسمی
اختلال شناختی مثل اختلال در حافظه
هیجان زدگی روانی – حرکتی
و نشانه های روان پریشی.

این مقاله ادامه دارد….. .

0 0 vote
Article Rating
اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments