سبد خرید 0

وبلاگ

اضطراب در سالمندان

یکی از اختلالات روانپزشکی سالمندان، اختلال اضطراب است. اضطراب در سالمندان به صورت نگرانی درباره وضعیت سلامت و موقعیت مالی بروز می کند. معمولا سالمندان به دلیل محدودیت های بوجود آمده در توانمندی هایشان بیش از هر چیز نگران سلامت خود هستند و از اینکه به نوعی از اختلالات یا بیماری ها دچار شوند ابراز نگرانی و ترس دارند.

علاوه بر اینها، برخی از سالمندان به دلیل از دست دادن همسر و شریک زندگی و یا تنها ماندن در دوران سالمندی دچار اضطراب می شوند و وقوع چنین اتفاقی در زندگیشان آنها را مضطرب می سازد. مجموعه این نگرانی ها زندگی فرد سالمند را تحت الشعاع قرار می دهد و می تواند به مشکلاتی همچون اختلال خواب، افسردگی، اختلال حافظه و اختلال در عملکردهای شناختی (مانند نقص در محاسبات مالی، عدم یادگیری مسائل جدید، ناکارآمدی در تصمیم گیری و قضاوت) دامن بزند.

مسئله دیگری که نگرانی های سالمندان را تشدید می کند، دوری از فرزندان است.  تحصیل در شهر یا کشوری دیگر، ازدواج و مهاجرت فرزندان بویژه اگر با دوران سالمندی والدین همزمان شود زمینه ساز افزایش نگرانی ها و اضطراب والدین می شود.

 

عامل دیگری که در این زمینه نقش مهمی دارد ولی در عین حال نادیده گرفته می شود و یا مورد توجه قرار نمی گیرد، عامل بدخلقی کردن با سالمندان است. بد اخلاقی و مهم تر از آن آزار رساندن به سالمندان می تواند اضطراب را در سالمندان افزایش دهد و وضعیت نگران کننده ای را برای آنها بوجود آورد.

سالمندان در نتیجه کاهش اعتمادبه نفس یا از دست دادن آن، کاهش فعالیت و تحرک و همچنین از دست دادن دوستان و نزدیکان، کاهش استقلال مادی و جسمانی و بیماری های مزمن، در معرض ابتلا به اضطراب هستند. در نتیجه این عوامل و مجموع علل ذکر شده می توان نتیجه گرفت که اضطراب، افراد سالمند را به میزان زیادی تحت تاثیر قرار می دهد و سلامتی آنها را به خطر می اندازد.

بنابراین پدیده اضطراب در سالمندان نیازمند توجه و مراقبت های ویژه اطرافیان آنها است. به یاد داشته باشید این عزیزان بیش از هر چیز به توجه شما نیاز دارند.

 

0 0 vote
Article Rating
اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments